środa 17.04.2024

Imieniny: Roberta Rudolfa

Wyszukiwarka artykułów


Polecane wideo TVi ROLAND

wideo wiadomosci

kamera online

lokalne ogłoszenia

dyzury aptek

google news obserwuj


 

 


 

 


 
 

 


Drugi etap odmrażania gospodarki. 4 maja ruszą hotele, centra handlowe i rehabilitacja lecznicza

Skomentuj



Wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem.

 



 

 

Nowe terminy egzaminów maturalnych i ósmoklasisty

Rząd przewiduje, że egzamin maturalny odbędzie się w dniach 8-29 czerwca br., a ósmoklasisty w terminie 16-18 czerwca br. Przedłużone zostaje zamknięcie szkół oraz ograniczenie prowadzenia działalności dydaktycznej na uczelniach – do 24 maja br.

 

Niektóre obiekty sportowe otwarte od 4 maja

maksymalnie do 6 osób:

  • stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne),
  • boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki),
  • infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe,
  • ośrodki jeździeckie oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe. 

maksymalnie do 2 osób:

  • infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów wodnych: kajak, łódka, rower wodny

maksymalnie 4 osoby na jeden kort:

  • korty tenisowe: otwarte i półotwarte

W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały następujące zasady bezpieczeństwa:

  1. zachowanie dystansu społecznego,
  2. obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),
  3. ograniczona liczba osób,
  4. weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),
  5. brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
  6. dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
  7. obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
  8. korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.

Rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy będą wznowione 29 maja, a żużlowej ekstraligi 12 czerwca. Sportowcy przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą mogli korzystać z Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu.

 

Hotele, centra handlowe i rehabilitacja lecznicza otwarte od 4 maja

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte z zachowaniem limitu osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej (do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy). W centrach handlowych nie mogą funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court). Wielkopowierzchniowe sklepy budowlane ponownie będą mogły być czynne w weekendy.

Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostanie nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju, nie mogą serwować ich na miejscu.

Biblioteki, muzea, archiwa oraz pozostała działalność związana z kulturą - instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Rehabilitacja lecznicza - osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej. Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

 

Żłobki i przedszkola otwarte od 6 maja

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.


Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego, gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

 

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie? Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej. Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych. Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe. Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu). Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

źródło: gov.pl






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...