Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

pobraneOd 2014 roku na terenie Polski występuje zakaźna i zaraźliwa choroba zwierząt – afrykański pomór świń (ASF). Wrażliwe na nią są jedynie świnie i dziki. W ostatnim czasie przypadki zachorowania pojawiły się również w okolicach Warszawy.

 

Wirus nie jest chorobotwórczy ani dla innych gatunków zwierząt, ani dla ludzi. Przypadki choroby wśród wrażliwych gatunków początkowo pojawiały się jedynie w pobliżu wschodniej granicy kraju, jednak w ostatnim czasie zachorowania odnotowywane są również w okolicach Warszawy.

Mimo, że choroba nie jest niebezpieczna dla ludzi generuje duże straty gospodarcze. Jej wystąpienie wiąże się z zakazem sprzedaży świń oraz produktów wieprzowych za granicę. Nie ma szczepionki chroniącej przed wystąpieniem ASF dlatego walka z chorobą polega na zabijaniu i utylizacji chorych zwierząt.

Kupuj świnie z pewnego źródła

Choroba rozprzestrzenia się przez bezpośredni kontakt zwierząt chorych ze zdrowymi a także przez zakażone przedmioty (w tym na butach i kołach samochodów), pasze, ściółkę. W związku z tym bardzo ważna w zabezpieczeniu świń przed zachorowaniem jest odpowiednia bioasekuracja czyli niedopuszczenie do wprowadzenia wirusa do gospodarstwa.

W tym celu przede wszystkim należy kupować świnie tylko z pewnego źródła tj. zaopatrzone w świadectwo zdrowia wystawione przez lekarza weterynarii oraz zakolczykowane kolczykiem z numerem stada, z którego pochodzą.

Zabezpieczenie budynków

Ponadto nie wolno karmić świń zlewkami ani odpadkami żywnościowymi, należy też odpowiednio zabezpieczyć budynki gdzie utrzymywane są świnie:

- uniemożliwić wchodzenie tam innym zwierzętom,

- wyłożyć maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wejściem do budynku,

- stosować osobną odzież i obuwie.

Objawy mogące świadczyć o wystąpieniu choroby w stadzie to:

- gorączka,

- sinica skóry uszu,

- sinica boków brzucha,

- wybroczyny,

- duszność,

- pienisty wypływ z nosa,

- biegunka z krwią,

- wymioty,

- niedowłady,

- poronienia.

Świnie z reguły padają w ciągu kilku, czasem kilkunastu dni. Mogą zdarzyć się także padnięcia bez wcześniejszych objawów. Każde podejrzenie wystąpienia choroby należy obowiązkowo zgłaszać do lekarza weterynarii lub do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Pomór świń a odszkodowanie

Afrykański pomór świń jest chorobą zwalczaną z urzędu dlatego w przypadku stwierdzenia jej w gospodarstwie, za zabite zwierzęta oraz zniszczone sprzęty i materiały hodowcom przysługuje odszkodowanie. Kupno świń bez wymaganych dokumentów oraz kolczyków, a także niezabezpieczenie budynków inwentarskich niesie ryzyko wprowadzenia wirusa do hodowli, a także nieotrzymania odszkodowania przysługującego za zwalczanie choroby.

(PIW/red) fot. PIW Zwoleń