Dzisiaj jest: 19 Marzec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Józef, Bogdan, Marek

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 814 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

proby2Przed feriami w Zespole Szkół w Ciechowie doszło do zachorowania na gruźlicę. Zakażonym okazał się jeden z nauczycieli pracujących przez krótki czas w szkole. Uczniowie, jak i pracownicy placówki zostali poddani kontroli i testom tuberkulinowym.

 

Kilka dni temu do naszej redakcji wpłynęły maile od zaniepokojonych rodziców. Z przesłanych wiadomości wynikało, że w Zespole Szkół w Ciechowie wystąpił przypadek zachorowania na gruźlicę.

- Witam, ostatnio mówi się, że w szkole w Ciechowie jedna z pań nauczycielek była chora na gruźlicę. Ponoć cała szkoła, zarówno dzieci i nauczyciele mieli mieć pobierany Odczyn Tuberkulinowy. Wszystkim miał zająć się szpital zakaźny z Wrocławia – napisał do nas czytelnik. - Moje pytanie jest teraz takie. Co z tymi dziećmi? Czy wszystko jest ok? Czy to tylko takie plotki? Kto poniesie karę za to, że któreś z dzieci zostanie narażone?? Proszę się zorientować w tej sprawie czy to prawda czy tylko plotka – pyta czytelnik.

W podobnym tonie otrzymaliśmy kolejną wiadomość.

- Chciałbym abyście się Państwo zajęli jedną kwestią – czytamy w liście. - Przed feriami w Zespole Szkół w Ciechowie okazało się, że jest gruźlica, a nosicielem jest nauczyciel. Wszystko było owiane tajemnicą. Zostały zrobione uczniom testy. W warunkach nie przypominających test. Bez lekarza – opisuje zdarzenie czytelnik. - Okazało się też, że bardzo dużo dzieci ma złe próby. Sanepid milczy. Cisza w gazetach. Może warto nagłośnić tę sprawę, żeby ludzie bardziej zwracali uwagę na to, co dzieje się w powiecie – dodaje.

Sanepid odpowiada

O sytuację zaistniałą w Zespole Szkół w Ciechowie i sposób, w jaki przeprowadzono próby zapytaliśmy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej.

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Środzie Śląskiej po otrzymaniu zgłoszenia zachorowania na chorobę zakaźną w myśl ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zgodnie z obowiązującą procedurą delegował pracownika działu Epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej, który przeprowadził wywiad epidemiologiczny w celu ustalenia ilości osób narażonych na zachorowanie, a mających kontakt z osobą chorą lub będącą nosicielem choroby zakaźnej. Badaniami objęto rodzinę osoby, u której stwierdzono chorobę zakaźną – wyjaśnia mgr inż Anna Wojtasińska-Żygadło, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Środzie Śląskiej. - Z uwagi na fakt, że chora na gruźlicę w okresie bezpośrednio poprzedzającym stwierdzenie zachorowania pracowała jako nauczyciel w w/w Zespole Szkół w Ciechowie Państwowy Powiatowy lnspektor Sanitarny w Środzie Śląskiej w ramach współpracy wystąpił do Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej o przeprowadzenie prób tuberkulinowych w celu potwierdzenia lub wykluczenia zachorowań na chorobę zakaźną, jaką jest grużIica osób mających bezpośredni kontakt z zarażoną – dodaje.

Jak dodaje Anna Wojtasińska-Żygadło - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w celu usprawnienia przeprowadzanych badań wystąpił do przychodni, w których zadeklarowani są uczniowie Zespołu Szkół w Ciechowie oraz grono pedagogiczne o skierowanie na badania, aby nie obciążać rodziców obowiązkiem wizyty u lekarzy rodzinnych i pediatrów.

- Również sprowadzenie lekarza zakaźnika i przygotowania miejsca pracy do wykonywania prób tuberkulinowych przez personel medyczny na terenie szkoły miało na celu usprawnienie działania i nie obciążenie tym obowiązkiem rodziców. Odczyt wykonanych badań nie wskazał na zachorowanie żadnego z uczniów w danym momencie. Ze względu na obowiązującą tajemnicę lekarską dalsze diagnostyki konsultowane będą z rodzicami i opiekunami uczniów – wyjaśnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Środzie Śląskiej.

Mamy nadzieję, że wszystko ułoży się pomyślnie

Od wczoraj w sprawie zachorowania jednego z nauczycieli próbowaliśmy skontaktować się z Zespołem Szkół w Ciechowie. Dziś udało się nam porozmawiać z dyrektor placówki, Grażyną Waczyńską.

- Faktycznie, na terenie naszej placówki wystąpił przypadek zachorowania na gruźlicę u jednego z zatrudnionych pracowników. Niezwłocznie uruchomiliśmy procedurę kontroli, której poddane zostały dzieci uczęszczające do naszej szkoły oraz nauczyciele, obsługa i administracja. O sytuacji powiadomiono rodziców. Postępowanie medyczne polegające na założeniu prób tuberkulinowych przeprowadziła na terenie szkoły Dolnośląska Poradnia Chorób Płuc. Dzięki temu rodzice uniknęli wyjazdu do Wrocławiu – mówi dyrektor szkoły.

Jak podkreśla Grażyna Waczyńska, decyzją lekarza dzieci, które miały bezpośredni kontakt z nauczycielem lub powiększone próby, w ramach profilaktyki zostały też skierowane do Poradni we Wrocławiu.

- Chciałabym podkreślić znaczną pomoc rodziców, którzy dostarczyli do szkoły skierowania do poradni specjalistycznej i zapewnili obecność niemal wszystkich uczniów w dniach wyznaczonych na wykonanie próby oraz na jej odczytanie – mówi dyrektor Zespołu Szkół w Ciechowie. - Dzięki zaangażowaniu rodziców, pani doktor, pielęgniarek, ośrodków zdrowia, do których należą nasi uczniowie oraz PSSE Środzie Śląskiej, akcja przebiegła bardzo sprawnie. Jak podkreśliła podczas wizyty pani doktor z Poradni Chorób Płuc, akcja w naszej szkole została przeprowadzona wzorcowo. Mamy nadzieję, że wszystko ułoży się pomyślnie – dodaje Grażyna Waczyńska.

Ponowne badania w szkole odbędą się za pół roku.

(isz) fot. zdj. ilustracyjne

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Co? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze komentarze

 • Stan
  Jechałem ok. 15 z Kątów w strone Środy i tragedia !!! Za Rakoszycami ustąpił mi Pierwszeństwa tir bo ...

  Czytaj więcej...

   
 • Write Essay Service
  literature research papers write research paper college research paper research paper

  Czytaj więcej...

   
 • pwik00
  Stan drogi 346 na odcinku Środa Śląska - Kąty Wr. to skandal! Wzywamy władze samorządowe do natychmiastowej ...

  Czytaj więcej...

   
 • Włoch
  ...czyjeś życie oczywiście :)

  Czytaj więcej...

   
 • Włoch
  Dobrze że to kogoś w ogóle interesuje Obywatelska podstawa Dziękuję Pani Joanno być może taka sprawa ...

  Czytaj więcej...

   
 • edek
  A miał kto pojechac - no przeciez wszystkie jednostki byly w Konarach.

  Czytaj więcej...

   
 • edek
  To jest jakiś absurd , kto tym zarzadza. Tyle jednostek wysłac co za głupota

  Czytaj więcej...

   
 • kris
  no coz jaka wladza takie drogi.skoro nikt nie wymaga i nie naciska tak tez sa sprawowane obowiazki.przykre ...

  Czytaj więcej...

   
 • Gul skoczy
  Po co tyle jednostek??? Widocznie poszło takie zgłoszenie... A kto zapłaci ? zapłaci gmina na to ...

  Czytaj więcej...

   
 • Karrina
  Rany po co tyle jednostek strazackich do jednego samochodu. Kto zaplaci za wyjazdy OSP?

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box