Dzisiaj jest: 24 Maj 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Joanna, Zuzanna, Milena

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 1357 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

dymCo roku wraz z rozpoczynającym się sezonem grzewczym pojawia się temat zadymienia i gryzącego dymu, dokuczliwego zwłaszcza w godzinach wieczornych. Czy straż miejska prowadzi kontrole pieców centralnego ogrzewania i materiałów, jakie są w nich wypalane?

 

Niedawno na łamach naszej gazety prezentowaliśmy rozmowę z komendantem Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej Gustawem Doboszem m.in. w kontekście wypalania śmieci zarówno w przydomowych ogródkach, jak również w piecach centralnego ogrzewania. Jak informowaliśmy wówczas, strażnik miejski ma prawo przyjść na kontrolę w godzinach od 6 do 22 w związku ze zgłoszeniem. Odmowa wpuszczenia zaś wiąże się z doniesieniem do prokuratury.

Wraz z informacją pojawiły się pytania naszych czytelników o przepisy ustawy nadającej strażnikom określone uprawnienia, jak również o ilość przeprowadzanych interwencji.

W tej sprawie skontaktował się z nami nasz czytelnik.

- Dzień dobry. Czy w trosce o nasze wspólne powietrze w mieście Redakcja mogłaby się dowiedzieć, ile w tym sezonie straż miejska wystawiła mandatów za spalanie niedozwolonych materiałów w piecach domowych. Temat zainteresował mnie, ponieważ są miejsca w mieście, gdzie nie da się przejść przez gryzący dym z komina. Czy wzorem innych miast coś robimy w zakresie poprawy tej sytuacji? Będę wdzięczny za zajęcie się tym tematem jakże na czasie – pyta mieszkaniec.

Nasilone kontrole w sezonie grzewczym

Jak informuje komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej Gustaw Dobosz, kontrole wypalania śmieci i odpadów przeprowadzane są przez cały rok, jednak w okresie od października do marca są znacznie nasilone.

- Przeprowadzamy bardzo dużo kontroli, głównie na zgłoszenia mieszkańców. Nie zdarzyło się jeszcze, że nie zostaliśmy wpuszczeni na posesję prywatną czy też do zakładu lub instytucji - mówi Gustaw Dobosz. - W tym roku w sezonie grzewczym ukaraliśmy trzy osoby za wypalanie materiałów niedozwolonych. Dla porównania w ubiegłym sezonie grzewczym ukaranych zostało siedem osób – dodaje.

Jak się okazuje większość zgłoszeń wpływających do straży miejskiej, to zgłoszenia niepotwierdzone. A przyczyną zadymienia są najczęściej stare piece centralnego ogrzewania lub brak konserwacji przewodu kominowego.

- To bardzo duży problem. Tylko w ciągu jednego tygodnia mieliśmy trzy pożary sadzy w kominie na terenie naszego miasta - mówi Gustaw Dobosz. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku nieczyszczonych przewodów kominowych i nagromadzonej sadzy.

Tymczasem, jak podkreślają służby, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek czyszczenia kominów dwa razy do roku. Ponadto w budynkach będących pod zarządem gminy Środa Śląska w okresie jesienno-zimowym przeprowadzane są przeglądy strychów, a także stanu technicznego komina. W tym roku, jak podają strażnicy miejscy, kontrole rozpoczęły się na początku stycznia.

Podstawy prawne

Do przeprowadzenia kontroli w godzinach od 6 do 22 w lokalach prywatnych i całodobowo w obiektach publicznych i instytucjach uprawniają strażników miejskich przepisy:

- art. 379 ust. 2 i 3 ustawy z dn. 27 kwietnia 2001 roku Prawo Ochrony Środowiska,

- art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dn. 13 września 1995 roku o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.

(red) fot. pxhere

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Najnowsze komentarze

 • Głos Wsi
  ha,ha,ha...narodowy sport wymyslony przez POpapranego krola europy, no tak tradycje trzeba ...

  Czytaj więcej...

   
 • kampania
  O proszę!!! Widać kampania ruszyła za pieniądze podatników! Dlaczego w tym roku te zabrania są tak ...

  Czytaj więcej...

   
 • Aaa
  Ja kilka razy dzwoniłem na policję że o 14:00 wyjeżdżają w lewo w kierunku Wrocławia nie patrząc czy ...

  Czytaj więcej...

   
 • Paweł
  Moim zdaniem policja chyba wie o tym co się tam dzieje. I skoro nic nie robi to pismo do nich nic nie ...

  Czytaj więcej...

   
 • Czytrlnik
  Jak zwykle ktoś się zajmuje nie tym co trzeba zaledwie kilometr dalej jest skrzyżowanie na którym ...

  Czytaj więcej...

   
 • Aha
  Zgadzam się z komentarzem hehe a co takiego robicie dla zwyklych mieszkańców ??? Już wiem oczy mydlicie ...

  Czytaj więcej...

   
 • skandal
  A czy takich wniosków,jak ten z notatki nie należałoby kierować do policji,służb drogowych i gminy.Roland ...

  Czytaj więcej...

   
 • Kibic
  Nie w mieszkaniu tylko zjarala się komórka

  Czytaj więcej...

   
 • Tomek
  Dlaczego z takim oporem przychodzi nam budowa ROND? Cały świat jest buduje. Płynny ruch, brak kosztów ...

  Czytaj więcej...

   
 • Jan
  I bardzo dobrze do pierdla z dziadem za takie rzeczy. Uznają się za mafiosow to do pudła z debilami

  Czytaj więcej...

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box