Wydrukuj tę stronę


Średzkie szkoły ponadpodstawowe przygotowują się na 1 września

Skomentuj



1 września uczniowie wracają do szkół. W związku z tym wczoraj w Starostowie Powiatowym w Środzie Śląskiej odbyło się spotkanie władz powiatu, dyrekcji szkół średnich i przedstawicieli sanepidu.



Tematem spotkania było omówienie wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, które będą obowiązywać w szkołach od 1 września. Na podstawie tych wytycznych każda ze szkół powinna opracować swój regulamin. – My już współpracujemy ze szkołami i dalej będziemy im pomagać. Przed nami bardzo trudny miesiąc - powrót z wakacji i początek szkoły. Niemniej kiedy ruszyły przedszkola, też miano obawy, lecz obeszło się bez niespodzianek. To optymistyczna wiadomość. Ponadto z wiadomości przekazywanych mi przez pracowników wynika, że szkoły są lepiej przygotowane niż przedszkola – informowała Anna Wojtasińska - Żygadło, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej.

Powiat Średzki znajduje się w tzw. zielonej strefie, co oznacza prowadzenie nauki w trybie stacjonarnym, czyli jak przed pandemią. Pozostałe dwa warianty to: kształcenie zdalne oraz wariant mieszany czyli kształcenie zdalno-stacjonarne. Obowiązują one w powiatach, gdzie służby notują największe wzrosty zakażeń.

Dyrektorki powiatowych szkół poinformowały o już podjętych działaniach i decyzjach odnośnie początku roku szkolnego. Podzieliły się też swoimi wątpliwościami, które dotyczyły: dojazdu do szkół, funkcjonowania sklepików szkolnych, mierzenia temperatury wszystkim uczniom,  konieczności przemieszczania się uczniów pomiędzy klasami (pracownie specjalistyczne wymagają tego), lekcji wychowania fizycznego. Martwiły się też o maseczki ochronne i środki do dezynfekcji . – W tym temacie chciałbym panie uspokoić, Niedługo ma trafić do nas 0,5 tony środków dezynfekujących oraz zapas maseczek. Przekażemy  je niezwłocznie. Ponadto pani skarbnik rozumie potrzebę dodatkowych wydatków i  jak zapewnia - nie będzie na takich zakupach oszczędzać – podkreślał starosta Krzysztof Szałankiewicz.

W dalszej części spotkania rozważano kwestie ozonowania pomieszczeń, zakupu termometrów, funkcjonowania izolatek szkolnych a także kosztów przetestowania kadry nauczycielskiej  – Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed wirusem. Naszym zdaniem jest opracowanie takiej ścieżki postępowania, która będzie w naszych warunkach najlepsza i najskuteczniejsza, która - gdy pojawi się ognisko - pozwoli szybko i skutecznie zlikwidować je – podkreślała dyrektor sanepidu Wojtasińska - Żygadło. 

– Zrobimy wszystko, aby stworzyć jak najlepsze regulaminy dla uczniów oraz procedury postępowania. Bezpieczeństwo naszej młodzieży i grona pedagogicznego było, jest i będzie dla nas priorytetem – podsumował spotkanie wicestarosta Sebastian Burdzy. 

(rfp)

118332342 3446359992095191 7680698813703732190 o






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )