Dzisiaj jest: 16 Lipiec 2018    |    IMIENINY MAJĄ: Maria, Stefan, Eustachy

MASZ CIEKAWY TEMAT, ZDJĘCIE LUB FILM? ZADZWOŃ: 713 173 299 LUB NAPISZ: [email protected]

Odwiedza nas 874 gości oraz 0 użytkowników.

SERWIS ELEKTRONARZĘDZI I NARZĘDZI…

Data publikacji: 2017-09-01 13:33:26 Serwisujemy: narzędzia akumulatorowe, wiertarki, szlifierki, młotowiertarki, pilarki... Czytaj więcej

NOWY SKLEP MAGAZYN AUTO…

Data publikacji: 2017-09-07 20:47:07 Potrzebujesz części do swojego auta w niskich... Czytaj więcej

Brak obrazów do dodania do pokazu slajdów.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

bogucka mZnana zapewne niemal wszystkim naszym czytelnikom średzka artystka Małgorzata Bogucka, która brała udział w wielu wystawach w Polsce, teraz zaprezentuje swoje prace malarskie i graficzne w Czechach.

 

16 kwietnia w Galerii Miejskiej w Otrokovicach (Czechy) odbędzie się wernisaż wystawy "Księga Małgorzaty. Malarstwo i rysunek Małgorzaty Boguckiej", organizowanej we współpracy miasta Otrokovice, Otrokovickiego Centrum Kultury BESEDA i Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej.

Co będzie można zobaczyć na wystawie? O tym opowiada sama autorka: „Księgę Małgorzaty” tworzą prace malarskie i graficzne, z których każda jest opowieścią. Kiedy maluję, nie wystarcza mi kompozycja, barwa, plama czy rysunek. Muszę opowiadać. Im dłużej i precyzyjniej pracuję nad obrazem, tym więcej treści on w sobie zawiera. Zawsze jednak jest to jedna opowieść – moja. Odbiorcy mojej twórczości, patrząc na mój obraz, na jego poszczególne fragmenty, mogą snuć opowieść własną lub zasugerować się tytułem i poddać się mojej.                                                                                                                                                                      

Moje prace często opiniowane są jako prace ilustracyjne. Nie przeszkadza mi to. Przed krytycznym okiem patrzącego odkrywam cały warsztat i odczuwam ogromną satysfakcję, kiedy widzę, ile czasu poświęca on mojemu obrazowi, jak blisko przysuwa twarz, żeby dojrzeć kreskę i jak długo potem jeszcze o nim myśli.                                                                                      

Wśród obrazów prezentowanych na wystawie są dwa tytułowe: „Księga Małgorzaty tom I” i „Księga Małgorzaty tom II”, stylem nawiązujące do kultury Średniowiecza, kiedy to kobieta nie miała wiele do powiedzenia, a tym bardziej do napisania. W obu obrazach tło stanowią zespoły liter, zdałoby się przypadkowo osadzonych, jednak zawarta jest w nich konkretna, krótka treść literacka, w każdym inna. Kiedy się w nie wpatrzyć, odkryją swoją tajemnicę.

bogucka m 1MAŁGORZATA BOGUCKA

Urodziła się, mieszka i pracuje w Środzie Śląskiej. Od ponad trzydziestu lat zajmuje się działalnością artystyczną, kulturalną i oświatową. Jest inicjatorem i organizatorem imprez kulturalnych i artystycznych (plenery malarskie, wystawy, koncerty, wieczory autorskie, kameralne spotkania muzyczne, spektakle teatralne i kabaretowe, Święto Wina w Mieście Skarbów), autorką scenariuszy, scenografii teatralnych i kabaretowych, projektuje i wykonuje kostiumy historyczne i teatralne, projektuje foldery, katalogi i plakaty do wystaw, których jest kuratorem, prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych. Malarstwem zajmuje się również od ponad trzydziestu lat. Preferowanymi przez nią technikami są: akryl, olej, akwarela tusz. Nieobca jej jest również plakatowa forma wyrazu artystycznego. Jest kuratorką wielu wystaw autorskich. Miała również swoje wystawy indywidualne, m.in.:

1988 – „Małgorzata Bogucka. Akwarele”, Wrocław

1989 – „Małgorzata Bogucka. Akwarele i inne”, Wrocław

1997 – „Z miłości do Aleksego. Plakat muzealny”, Środa Śląska

1998 – „Z miłości do Aleksego. Plakat muzealny”, Wrocław

2003 – „Oto ja”, plakat, malarstwo, kostiumy, Środa Śląska

2005 – „Claire de Lune”, akwarele, Środa Śląska

2007 – „Tajemniczy Ogród”, malarstwo, Środa Śląska

2009 – „Szepty”, malarstwo, Środa Śląska

2011 – „Widzę Was”, malarstwo, portret, Środa Śląska.

2013 - „Zapach zielonych jabłek”, malarstwo, Wrocław, Filharmonia Wrocławska

2014 - „Podwieczorek u Klary”, malarstwo. Grudziądz, Centrum Kultury TEATR

(z E. Gałustowem)

2014 - „Księga Małgorzaty”, malarstwo - Sobótka, Muzeum Ślężańskie

2016 - „Carnevale”, malarstwo i grafika – Międzyrzecki Ośrodek Kultury (z E.Gałustowem)

2016 – „Niech się spełni. Malarstwo i grafika Małgorzaty Boguckiej” – Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej

2017 – „A to moja bajka właśnie. Malarstwo i rysunek Małgorzaty Boguckiej” – Muzeum Regionalne w Barlinku

Jak już wspominaliśmy brała udział w wielu wystawach zbiorowych w całym kraju. Bierze udział w międzynarodowych plenerach malarskich. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce oraz za granicą (Niemcy, Austria, Australia, USA, Białoruś, Wielka Brytania, Francja i Włochy). W maju 2013 r. w Środzie Śląskiej otworzyła autorską Pracownię Artystyczną „NaPiętrze”.

(rol/mb) fot. zbiory M. Boguckiej / isz

Plakat A3 Bogucka fin

20160214 154051

20161024 124024

20171005 074322

Delikatnosc 60x50 akryl plotno

Ksiega Malgorzaty I Ksiega Malgorzaty II 100x50 akryl plotno

Zapach zielonych jablek 60x80 akryl plotno

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.


Kod antyspamowy
Odśwież

Polecane filmy

MOJE miasto Środa Śląska

Facebook Box

Google plus Box