piątek 29.03.2024

Imieniny: Wiktoryna Helmuta

Wyszukiwarka artykułów


Polecane wideo TVi ROLAND

wideo wiadomosci

kamera online

lokalne ogłoszenia

dyzury aptek

google news obserwuj

RAZEM_2024_PC


 

 


 

 


 
 

 


Sukces akcji „Ciągnik dla Tonga”!

5 Comments



Dzięki zaangażowaniu mieszkańca woj. mazowieckiego, pracowników i wolontariuszy Polskiego Czerwonego Krzyża w Środzie Śląskiej oraz wsparciu wielu osób z naszego powiatu i nie tylko, wypełniony po brzegi darami kontener jest już w drodze do Afryki!



Malawi jest jednym z najbiedniejszych państw świata, w którym gospodarka opiera się głównie na rolnictwie. Mieszkanka naszego powiatu wie doskonale, jak trudno żyje się ludności zamieszkującej tamte tereny.

Dorota Pichowicz to wolontariuszka, która od kilku lat działa aktywnie na rzecz ludzi z plemienia Tonga w Nkhata Bay oraz wspiera fundację "Tonga Heritage Band". Prowadzi tam Otwarty Dom, w którym dzieci codziennie mogą spędzać czas na wspólnych zabawach, zajęciach dydaktycznych lub przygotowywaniu posiłków. Poza organizacją wolnego czasu, dzieci są również dokarmiane, ponieważ często przychodzą głodne i spragnione. Kobieta jest oddana swojej misji i potrafi "zarażać" empatią, dobrem, które czyni każdego dnia dla swoich podopiecznych.

- 2 lata temu usłyszałem od Doroty:„Miałam sen i marzenie, by zdobyć ciągnik... stary,  używany, by pomóc plemieniu Tonga w uprawie działek rolnych, by podwieźć wodę wysoko w góry, gdzie jej nie ma, by transportować materiały, etc..." - Jak to usłyszałem, stwierdziłem, że chyba tylko ja w Polsce mogę taki projekt zrealizować - mówi Krzysztof Napora, inicjator i koordynator akcji „Ciągnik dla Tonga”, który przez kilka lat mieszkał i pracował w Malawi.

- Ciągniki to moja profesja od kilkudziesięciu lat - wyjaśnia pan Krzysztof. - Ciągniki Ursus są na licencji firmy angielskiej Massey- Ferguson i produkowane w Polsce od 1976 roku, na świecie jest ich kilkanaście milionów. Nie ma problemu, by zdobyć części zamienne czy serwis - podkreśla mężczyzna. - Próbowaliśmy nakłonić polską fabrykę, która otworzyła montownie ciągników w Tanzanii, która graniczy z Malawi, by nam ofiarowali lub sprzedali 1 używany ciągnik. W tym celu nawet Dorota zajechała po drodze z Polski do Malawi do montowni, ale nic z tego nie wyszło. Postawili zaporowa cenę 15000 USD za używany ciągnik, a rozmowy w Polsce nic nie dały (...) I wtedy pomyślałem o unikalnym projekcie, chyba jedynym takim, by ciągnik wysłać z Polski - mówi p. Krzysztof. - Sam ciągnik nic nie daje. Można go postawić koło domu i oglądać. Więc i przyczepa by się przydała i maszyny... A i garaż metalowy 3x5m do montażu na miejscu, by schować pod dach ciągnik czy jakieś towary...

I gdy już "wymarzony" ciągnik i inne maszyny udało się pozyskać od anonimowych darczyńców, trzeba było zdobyć środki na kosztowny transport.  

Jak opowiada p. Krzysztof, w ub. roku odwiedził p. Dorotę prezes fundacji „Dzieci Afryki”. Udało się go przekonać, by fundacja pokryła koszty transportu i zorganizowano zbiórkę na portalu „siepomaga”.

- Czekaliśmy 10 miesięcy na uzbieranie pełnej kwoty (ok. 30 tys. zł) - podkreśla p. Krzysztof.  I w końcu się udało! Jednak na drodze akcji stanęła poważna przeszkoda.

Wiosną br., z powodu pandemii koronawirusa pozamykano granice, co uniemożliwiało przekazywanie darów ludziom zamieszkującym Malawi.

- Covid zastopował wszystkich i wszystko. Nawet paczki wysyłane przez prywatne osoby pocztą z Polski wracały z powrotem i znalazły się w naszym kontenerze po 5-6 miesiącach od wysyłki - wyjaśnia Krzysztof Napora.

Zaraz po otwarciu granic, średzki PCK, który od dłuższego czasu wspiera działania p. Doroty oraz wspomniani wolontariusze z naszego powiatu, ze szczególnym zaangażowaniem przyłączyli się do akcji i zorganizowali zbiórkę przeróżnych rzeczy, by maksymalnie wykorzystać miejsce w kontenerze.

- Dużo paczek przekazał PCK Środa Śląska i osoby prywatne. Załadowaliśmy kontener do pełna, pod sam sufit! -  podkreśla p. Krzysztof.

W piątek 23.10.2020 r. statek z darami opuścił port w Gdyni. Transportu z niecierpliwością wypatrują mieszkańcy Malawi, bo to co dla nas jest codziennością, do czego mamy łatwy dostęp, dla nich jest pewnego rodzaju luksusem.

Organizatorzy mają nadzieję, że kontener dotrze na miejsce jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Jednak jak się okazuje, na tym akcja może się nie zakończyć...

- Według uzgodnień z fundacją "Dzieci Afryki", fundacja Doroty jest zobowiązana do opłacenia kosztów obsługi celnej importowej w Malawi. Dlatego musimy jeszcze nazbierać troszkę pieniędzy na ten cel. Ile i na kiedy, będziemy wiedzieć za kilkanaście dni, gdy agent celny, który w imieniu fundacji "Tonga Heritage Band" przygotuje dokumenty do odprawy dla urzędu celnego. "Tonga Heritage Band" jest fundacją NGO i na ogół tego typy organizacje są zwalniane z większości cła i podatków. Dorota poinformuje o szczegółach - wyjaśnia p. Krzysztof, a my zachęcamy do brania udziału w kolejnych akcjach i zbiórkach. Nawet najmniejsza pomoc jest na wagę złota!

(rol) / fot. kn

PCK w Środzie Śląskiej składa serdecznie podziękowania dla:

Pana Wiesława Hamkały ze Środy Śląskiej za pomoc i użyczenie pomieszczeń do magazynowania paczek przeznaczonych do Malawi,

Pana Roberta Krząpy JB Trans Ciechów za pomoc w załadunku i transport paczek z magazynu ze Środy Śląskiej do Czarnolasu oraz kierowcy Pana Krzysztofa Kroczaka.

Dziękuje również:

Panu Mariuszowi Kargolowi i uczniom PZS Nr 2 w Środzie Śląskiej, Panu Tomaszowi Ruczakowskiemu, Panu Karolowi Miłkowi za pomoc w załadunku wszystkich darów do Malawi oraz samorządowi i mieszkańcom gminy Kostomłoty.

- Przede wszystkim chcemy podziękować wszystkim indywidualnym darczyńcom, którzy przynosili do nas różne rzeczy - odzież, żywność, środki czystości, zabawki, sprzęt AGD,  rowery, sprzęt wędkarski, pralki, art. szkolne i wiele, wiele innych. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi Napora, który był inicjatorem wysyłki kontenera, co było nie lada wyzwaniem - podkreśla Mariola Szczepan, kierownik biura PCK w Środzie Śląskiej.






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Skoro burmistrz biega w kamizelce odblaskowej między dziurami przed Biedronką to raczej znak intensywnych przygotowań do ...
W przedmiocie kosztów komorniczych nic się w tym zakresie nie zmieniło. Wciąż za umorzenie na wniosek ...
Nie głosuje na nikogo kto w tym momencie jest z Koalicji PO czyli tych fałszywych niemieckich ...

img 20240220 wa0001

glory

razem srodek