piątek 29.03.2024

Imieniny: Wiktoryna Helmuta

Wyszukiwarka artykułów


Polecane wideo TVi ROLAND

wideo wiadomosci

kamera online

lokalne ogłoszenia

dyzury aptek

google news obserwuj

RAZEM_2024_PC


 

 


 

 


 
 

 


Jest potencjał! Centrum Kultury Alternatywnej podsumowało swoją działalność

8 Comments



Dziewięć miesięcy działa już Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej. Na ostatniej sesji rady powiatu kierownicy placówki przedstawili sprawozdanie z działalności.



Centrum Kultury Alternatywnej otwarto uroczyście 6 marca br. Obiekt podlega Muzeum Regionalnemu w Środzie Śląskiej i pełni rolę Oddziału Sztuki Współczesnej. Pandemia i związane z nią obostrzenia bardzo ograniczyły działalność Centrum, niemniej udało się uruchomić wszystkie zakładane pracownie artystyczne a także zrealizować kilkanaście ciekawych wydarzeń.

Stałe pracownie

W tej chwili w CeKA działa siedem pracowni: pracownia plastyczna (zajęcia z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, organizacja wystaw), zajęcia teatralne (teatr muzyczny dla młodzieży i dorosłych, teatr językowy dla dzieci, teatr dla dorosłych), pracownia muzyczna (nauka gry na pianinie, Alternatywna Scena Muzyczna), pracownia ceramiczna (zajęcia ceramiczne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi), pracownia graficzna (zajęcia z dziećmi), pracownia rękodzieła (zajęcia z dziećmi i dorosłymi) i pracownia komputerowa (zajęcia z produkcji muzycznej dla dorosłych)

Wymienione grupy stanowią stałe sekcje działające w CeKA. W sumie w zajęciach tych uczestniczy tygodniowo około 100 osób, a łączna ilość prowadzonych godzin warsztatów wynosi blisko 30 godzin tygodniowo!

Przedsięwzięcia kulturalne i społeczne

Największym jak na razie zorganizowanym wydarzeniem był Weekend Otwarcia (6-8 marca). Inauguracja działalności CeKA spotkała się z szerokim zainteresowaniem mieszkańców, nie tylko Środy Śląskiej, ale całego powiatu. Przed publicznością wystąpili lokalni wykonawcy: Małgorzata Pauka i Paweł Wenderski wraz z zespołem, muzyk Czesław Mozil, a także wybitni artyści jak pianista Janusz Olejniczak oraz wirtuoz wiolonczeli Tomasz Strahl.

Inne wydarzenia oraz akcje organizowane lub wpierane przez Centrum: akcja „Średzianki szyją maseczki”, konkurs fotograficzny „Śladami Mieczysława Gorzki”, wystawa okienna z pracami powstałymi na wernisażach w muzeum regionalnym, letnie półkolonie z Entliczkiem, spektakl z udziałem domowników Środowiskowego Domu Samopomocy „Jest nadzieja”, śniadanie biznesowe z przedstawicielami największych firm w regionie, recital i wystawa Pawła Pawlikowskiego „Słowem malowane”, uroczystość wręczenia Stypendiów Starosty Powiatu, Dni Otwarte Alternatywnej Sceny Muzycznej, charytatywna zbiórka nakrętek, koncert gongów i mis tybetańskich, cykl spotkań z pedagogiem szkolnym, akcja sadzenia lasu, Szlachetna Paczka 2020.

Wirtualne zajęcia i działalność komercyjna

Okres ścisłych obostrzeń „wymusił” przeniesienie działalności  do wirtualnej  rzeczywistości. Centrum przygotowało i regularnie publikowało filmiki instruktażowe jak robić różnego rodzaju ozdoby, z fragmentami powieści Mieczysława Gorzki, a także przybliżające lokalne zabytki. Sama placówka była też bohaterem audycji przygotowanej przez Radio Wrocław oraz programu realizowanego przez TVP3 „Sielskie życie”. 

Oprócz działalności artystycznej i społecznej CeKA prowadzi również działalność komercyjną, obejmującą wynajem pomieszczeń i obiektu. Jak zapewnia kierownik placówki Anna Klimczuk-Malczewska, w najbliższym czasie działalność ta ma zostać poszerzona m.in. o nowe warsztaty dla mieszkańców (piwowarskie, fotograficzne, taneczne), wynajem lub użyczenie sprzętu, a także wynajem sali lustrzanej (w trakcie przygotowywania).

Jest potencjał!

Mimo trudnego roku władze powiatu oceniają działalność placówki pozytywnie. W udzielonym kilka dni temu wywiadzie wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy podkreślał:

– Od samego początku, a pomysł na nowe zagospodarowanie sali pojawił się już w  2015 roku, wierzyłem, że Centrum Kultury Alternatywnej to pomysł trafny i zasadny. Brakowało nam tego typu oferty kulturalnej, oświatowej i edukacyjnej dla mieszkańców  miasta i naszego powiatu. Dlatego jestem przekonany, że centrum – i budynek, jego wyposażanie oraz osoby tam pracujące, zaraz po tym  jak wyjdziemy z pandemii, będzie spełniało swoje funkcje i uczestnicy wszystkich zaplanowanych w nim zajęć oraz wydarzeń będą usatysfakcjonowani i zadowoleni. To miejsce ma ogromny potencjał i nawet w tym trudnym roku było to widać.

(rfp) / fot. rfp






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Skoro burmistrz biega w kamizelce odblaskowej między dziurami przed Biedronką to raczej znak intensywnych przygotowań do ...
W przedmiocie kosztów komorniczych nic się w tym zakresie nie zmieniło. Wciąż za umorzenie na wniosek ...
Nie głosuje na nikogo kto w tym momencie jest z Koalicji PO czyli tych fałszywych niemieckich ...

hydrotech do gazety nowa reklama

taxi stas