Wydrukuj tę stronę


Chór Parafialny zakończył swoją działalność

Skomentuj



Po ponad 60 latach wytężonej pracy artystycznej zakończył swoją działalność chór parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej.



 

Podczas uroczystości pożegnalnej 19 czerwca podziękowania, w imieniu Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miejskiej, za wieloletnią działalność złożył Marcin Nowakowski zastępca burmistrza Środy Śląskiej.

Wzruszające wydarzenie

Na spotkaniu obecni byli chórzyści zarówno byli jak i obecni, wraz z prowadzącym Michałem Gackiem oraz goście, m.in.: ks. Wiesław Pindel proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła oraz zaprzyjaźniony zespół Dolnoślązacy, który podziękował za współpracę słowami piosenki: Dziś tą piosenką pożegnamy Was. Niech ta piosenka zawsze łączy Nas. I przypomina radosnych spotkań dni, gdzie chór z kapelą będzie o nich śnił. Podczas pożegnania zespołu wzruszeń połączonych ze wspomnieniami nie brakowało. Na ręce Dyrygenta Zastępca Burmistrza złożył uroczyste podziękowania w imieniu Adama Rucińskiego Burmistrza Środy Śląskiej i Kazimierza Grabowieckiego Przewodniczącego Rady Miejskiej, dzielono się również specjalnie przygotowanym na tę okazję tortem. Działalność Chóru pięknie opisują słowa św. Bazylego Wielkiego: Śpiew jest głosem Kościoła, niezbędną częścią jego uroczystości, czyni piękną nawet pustynię, daje zajęcie Aniołom, jest duchową ozdobą niebiańskiej republiki.

Historia Chóru

Początek działalności datuje się na 1955 rok. Z inicjatywą jego powstania wyszli – ówczesny proboszcz parafii pw. św. Andrzeja ks. Stanisław Garecki oraz organista Władysław Obstarczyk. Pierwszy występ miał miejsce w Boże Narodzenie. Z biegiem lat dochodziło do rotacji organistów w chórze, aby ostatecznie zawiązać współpracę z ówczesnym nauczycielem matematyki Michałem Gackiem, który zostaje z Chórem aż do końca jego działalności. Z czasem Chór przygotowywał utwory na różne okresy roku kościelnego, m.in. pieśni śpiewane podczas Bożego Ciała z towarzyszeniem orkiestry Opery Wrocławskiej, z którą później współpracował jeszcze wiele razy. Zajmował także czołowe miejsca w licznych konkursach w archidiecezji wrocławskiej. W latach 80. pracę w parafii rozpoczęli ks. Kazimierz Pracownik i kleryk Sylwester Krzywański, którzy wspólnie z Organistą postanowili opracować i wystawić misterium męki pańskiej. Pierwszy występ ma miejsce 19 marca 1982 roku w średzkim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Można założyć, że przez same lata 70 przedstawień obejrzało około 40 tys. osób. W 1983 roku Chór uczestniczył we mszy św. odprawianej we Wrocławiu przez św. Jana Pawła II. Miał na koncie także występy zagraniczne. Działalność Chóru wraz z Prowadzącym została zauważona i doceniona już wcześniej. Michał Gacek wraz z Chórem zostali uhonorowani odznaczeniem „Zasłużeni dla Gminy Środa Śląska” w latach 2006 i 2017.

(um) fot. ug

pozegnanie choru 2

pozegnanie choru 4

pozegnanie choru 1





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
Nie przegap tych artykułów.