wtorek 16.04.2024

Imieniny: Cecyliana Bernadety

Wyszukiwarka artykułów


Polecane wideo TVi ROLAND

wideo wiadomosci

kamera online

lokalne ogłoszenia

dyzury aptek

google news obserwuj


 

 


 

 


 
 

 


"Dobre praktyki przy pracy ze zwierzętami hodowlanymi"

Skomentuj



Zwierzęta hodowlane w większości są podstawą każdego gospodarstwa rolnego - to dzięki nim pozyskujemy pożywienie tj; jajka, mleko czy mięso. Należy jednak pamiętać, że ich hodowla niesie za sobą również ryzyko zaistnienia wypadku przy pracy rolniczej. Prawidłowe warunki przetrzymywania zwierząt hodowlanych z pewnością mogą pomóc zminimalizować to niebezpieczeństwo.



W czasie karmienia, dojenia i zabiegów higienicznych, często dochodzi do uderzeń, przygnieceń i pogryzień przez zwierzęta. Występują także upadki osób na zanieczyszczonych karmą lub odchodami korytarzach. Wystarczy hałas, bądź podejście do zwierzęcia bez uprzedzenia, a reakcja zwierzęcia na nieznane mu bodźce może skończyć się dla nas różnymi urazami.

Każda osoba posiadająca, bądź chcąca hodować zwierzęta, powinna wiedzieć, jak z nimi postępować oraz mieć świadomość zagrożeń wynikających z posiadania takich zwierząt. Obsługą ich powinien zajmować się dorosły, sprawny fizycznie, zdrowy i znany zwierzętom, przyjaźnie do nich nastawiony człowiek - zwierzęta są spokojniejsze, jeśli opiekują się nimi znane i przyjazne im osoby.

Pamiętaj, aby:

- nie podchodzić do zwierząt bez ostrzeżenia od tyłu;

- nie pozwalać na bezmyślne drażnienie zwierząt i znęcanie się nad nimi;

- uprzedzać zwierzęta głosem, że się zbliżasz;

- oswajać zwierzęta dotykiem, jeśli wchodzisz pomiędzy stada.

Bydło i konie widzą dookoła siebie z wyjątkiem obszaru znajdującego się za nimi - aby uniknąć kopnięcia lub uderzenia, przed podejściem do zwierzęcia od tyłu, należy je uprzedzić.

Pomieszczenia inwentarskie, w których przechowujemy zwierzęta hodowlane, powinny być przestronne, dobrze oświetlone, ponieważ bydło i świnie są wrażliwe na nagłe zmiany natężenia światła - chętnie poruszają się w stronę dobrze oświetloną. W takim pomieszczeniu powinny być także wydzielone stanowiska oraz korytarz paszowy, nie powinno zabraknąć bieżącej wody z bezpieczną instalacją elektryczną.

Ważna jest również higiena, którą musimy przestrzegać podczas pracy ze zwierzętami. Powinniśmy mieć odzież przeznaczoną tylko i wyłącznie do pracy z nimi, gdyż mogą one źle reagować na zapach perfum, środków ochrony roślin – wskazane jest mycie rąk przed pracą i po jej zakończeniu. Nie należy dotykać oczu i ust, a także jeść nieumytymi rękoma, ponieważ może to doprowadzić do choroby odzwierzęcej. Trzeba także pamiętać, aby przed przystąpieniem do obsługi zwierząt zabezpieczyć opatrunkami wszelkie zadraśnięcia, czy skaleczenia na naszym ciele - każdy uraz skóry umożliwia zakażenie się np. tężcem lub brucelozą.

PT KRUS w Środzie Śląskiej

Materiały źródłowe:






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

warsztat 336224 px

bus baner

komnet internet