2 MAJA - DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

poland flag the nation polish flag flag of poland homeland the feast of the patriotism 1338204.jpgdHerb, godło, flaga narodowa oraz kokarda narodowa to oznaczenia, które powinien znać każdy Polak - patriota.

 

Herb - herbem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo z podwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczonymi na czerwonym polu tarczy herbowej.

Tarcza herbowa jest wzorowana na tarczy rycerskiej, w przypadku Polski jest koloru czerwonego.

Godło - godłem natomiast jest to, co znajduje się na tarczy herbowej, czyli w przypadku herbu Polski jest to orzeł w koronie. 

Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest orzeł w koronie.

Flaga narodowa - znakami państwowymi używanymi powszechnie zawsze były weksylia. Były to znaki rozpoznawcze wykonane z tkaniny, mocowane do liny lub drzewca. Jednym z takich weksyli jest flaga narodowa.

Polska flaga jest prostokątem o proporcjach 5:8 (np. 70 cm x 112 cm, 125 cm x 200 cm) podzielonym na dwa równe poziome pasy - biały ugóry i czerwony u dołu. Można również powiesić flagę pionowo. Należy wówczas pamiętać, że barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie lub przy drzewcu.

Eksponowana flaga nie może dotykać podłogi, bruku, wody ziemi, musi być czysta i mieć czytelne barwy. Zużytej flagi nie wolno wyrzucać do śmieci.

Kokarda narodowa - wykonana ze wstążki, noszona początkowo przy czapce w kolorze białym. Po 1831 r. jako biało-czerwona. Polska kokarda narodowa zawsze ma biały środek symbolizujący orła i czerwoną obwódkę w kolorze tarczy herbowej.

Przypina się obecnie kokardkę narodową na piersi po lewej stronie koło serca. Ma kształt rozety (nie mylić z kotylionem jako ozdobą balową). 

Woytek Kopacz

Źródło: Alfred Znamierowski 

Orzeł biały - znak państwa i narodu wydawnictwo Bajka{jcomments on}

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację