×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 147.

DLACZEGO APTEKA PODCZAS DYŻURU BYŁA ZAMKNIĘTA?

thermometer 1539191 960 720Od kiedy w Środzie Śląskiej na nowo działa Nocna i Świąteczna Pomoc, wzrosło zapotrzebowanie na zakup leków i realizacji recept wystawionych przez lekarza w okresie świąt, czy w porze nocnej. Tymczasem, jak informuje nasza czytelniczka ostatnio spotkała ją niemiła "niespodzianka".

Zgodnie z art. 94 ust.1 i 2 ustawy Prawo farmaceutyczne apteki ogólnodostępne mają bezwzględny obowiązek pełnienia dyżurów w terminie określonym przez uchwałę rady powiatu. Tymczasem 21 lutego, jak informuje nasza czytelniczka, apteka, która zgodnie z harmonogramem miała pełnić dyżur była zamknięta.

- Jesteśmy zbulwersowani nieporządkiem, jaki występuje w harmonogramach dyżurów aptek – informuje kobieta. - Z malutkim dzieckiem, niespełna 5-miesięcznym potrzebowaliśmy nocnej wizyty lekarskiej. Kiedy już została nam wpisana recepta zaczęły się schody, gdyż pojechaliśmy do Apteki Grodzkiej sprawdzić, która z aptek ma dyżur. Z informacji wynikało, że dyżur powinna pełnić Malwa na 1 mają. Po półgodzinnym dzwonieniu okazało się, że jednak nie. Postanowiliśmy pojechać do apteki Konwalia koło starego Eko, gdzie z kolei widniała informacja, że dyżur pełni apteka w Lutyni, więc o 1 w nocy pojechaliśmy po lekarstwo i tam też pocałowaliśmy klamkę – relacjonuje zdarzenie.

Receptę zrealizowano ostatecznie w aptece we Wrocławiu.

- Ja się pytam na tyle aptek funkcjonujących w Środzie nie mogłyby mieć na przemian dyżurów? Czy rzeczywiście jest potrzeba wysyłania ludzi w środku nocy do Lutyni i nie wiadomo, gdzie jeszcze? - pyta czytelniczka. - To się po prostu nie mieści w głowie. Ani szpitala ani otwartej apteki – dodaje.

Apteki mają bezwzględny obowiązek pełnienia dyżurów

Zgodnie z brzmieniem art. 94 ust.1 i 2 ustawy Prawo farmaceutyczne nie przestrzeganie przez aptekę podjętej uchwały dotyczącej rozkładu godzin jej pracy i ustalonych dyżurów, stanowi niezastosowanie się do aktu prawa miejscowego, który zgodnie z Konstytucją RP jest źródłem powszechnie obowiązującego prawa, a także stanowi naruszenie wspomnianego wyżej przepisu.

Pytania naszej czytelniczki przesłaliśmy do Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej.

Do sprawy wrócimy.

(isz) fot. zdj. ilustracyjne

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację