NIETRZEŹWI JEŻDŻĄ SAMOCHODAMI I ROWERAMI

alkomatJak informuje policja w Środzie Śl., od minionego piątku do niedzieli zatrzymano na drogach powiatu średzkiego nietrzeźwych kierujących samochodami oraz rowerami, w tym sprawcę kolizji i kierującego z orzeczonym sądowym zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

 

Miniony weekend okazał się być pracowity dla średzkich policjantów pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu, bowiem wyeliminowali z ruchu aż 8 nietrzeźwych kierujących, w tym 4 rowerzystów oraz 4 kierujących samochodami. Niepokojąca jest nie tylko ilość nieodpowiedzialnych osób, które zdecydowały się wyjechać na drogi pod wpływem alkoholu, ale również wysokie wartości podczas badania stanu trzeźwości.

Nietrzeźwy rowerzysta, który zajął niechlubne pierwsze miejsce miał w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu. 54-latek został zatrzymany 26 stycznia po godzinie 8:00 na jednej z ulic miasta. Tego samego dnia średzcy policjanci wyeliminowali z ruchu jeszcze dwóch rowerzystów, będących pod wpływem alkoholu, którzy mieli odpowiednio 1 i 2 promile alkoholu w organizmie oraz „rekordzistę” wśród kierujących samochodem.

Policjanci na terenie jednej z miejscowości w gminie Kostomłoty zatrzymali 41-letniego mieszkańca powiatu średzkiego, który kierował pojazdem marki Audi z ponad trzema promilami w organizmie. Ponadto po sprawdzeniu w systemie policyjnym funkcjonariusze ustalili, iż mężczyzna ma sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydany na okres 5 lat. 41-latek po czynnościach został zwolniony. Za swój czyn odpowie przed sądem.

W kolejnych dniach policjanci zatrzymali jeszcze trzech nietrzeźwych kierujących samochodami, w tym sprawcę kolizji oraz jednego miłośnika jednośladów, który zdecydował się wyjechać na drogę pod wpływem alkoholu. Zatrzymani mężczyźni mieli od niespełna promila do blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Nietrzeźwi kierujący pojazdami mechanicznymi w związku z popełnionymi czynami muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną przed sądem. Natomiast na rowerzystów pod wpływem alkoholu policjanci nałożyli mandaty karne.

Można mówić o wielkim szczęściu, ponieważ w żadnym z tych zdarzeń nikt nie ucierpiał. Ale należy zdawać sobie sprawę, że mogło być zupełnie inaczej – każda z tych osób mogła swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem doprowadzić do wypadku i tragedii na drodze.

Przypominamy, że alkohol jest jedną z najczęściej występujących przyczyn powodujących wypadki, w tym te ze skutkiem śmiertelnym. Ani subiektywne przekonanie o swoich świetnych umiejętnościach na drodze, ani fakt, że być może nie raz po spożyciu alkoholu udało się bezpiecznie dotrzeć do celu, nie wyrządzając krzywdy sobie, ani innym, nie jest gwarantem, że kolejnym razem też tak będzie.

Siadając za kierownicę samochodu lub na rower po wypiciu alkoholu narażamy na utratę zdrowia, a nawet życia, nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Nie liczmy na „szczęście”, polegajmy na zdrowym rozsądku, pamiętajmy o obowiązku dbania o bezpieczeństwo własne i najbliższych, no i wreszcie nie zapominajmy o konsekwencjach karnych kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości.

(ms) fot. zdj. ilustracyjne

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację