O PLANACH NA NOWY ROK Z BOHATERAMI NASZEGO CYKLU

cykl 0Przez cały ubiegły rok na łamach naszej gazety prezentowaliśmy rozmowy z ciekawymi osobami z terenu powiatu średzkiego.

W tym czasie mieliśmy przyjemność spotkania się m.in. z energetyczną Izabelą Skrybant-Dziewiątkowską, Adamem Haładusem, młodymi wynalazcami z AI-Speaker, utalentowaną Małgorzatą Dymus, Michałem Gawlińskim z kabaretu Neo-Nówka, śp. Marią Jolantą Szkwarek, poetką i kronikarką Marianną Galas, Anką Radziejewską autorką książki „Mój mąż drwal”, prezesem MLKS Polonia Mariuszem Kargolem, Adamem Krzyżanowskim prezesem OSP Miękinia, a także z pomagającą dzieciom w Malawi Dorotą Pichowicz.

Zapytaliśmy kilku naszych rozmówców, jak oceniają miniony rok, a także z jakimi planami i zamierzeniami wchodzą w Nowy 2018 Rok. Oto, co nam powiedzieli.

izabelaIzabela Skrybant-Dziewiątkowska, Tercet Egzotyczny:

Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, to był to dla mnie ciężki rok. Co prawda pojawiła się choroba, ale zaraz ją pokonałam i idę do przodu, dlatego rok zakończył się dla mnie znakomicie i bardzo dobrze zawodowo. Wszystkie plany zostały zrealizowane. Znajomi mówią, że zawsze optymistycznie i spokojnie podchodzę do problemów. Zawsze wierzę, że się uda, że powinno się udać, a poza tym, jak podkreślam w wywiadach, mam szczęście do ludzi. Otaczam się wspaniałymi ludźmi, a publiczność jest dla mnie bardzo życzliwa. I to jest największe szczęście, jeśli po 54 latach występów na scenie nadal jestem witana owacjami na stojąco.

W bieżącym roku obchodzimy 55-lecie zespołu. Z tej okazji przygotowujemy bardzo dużo ciekawych koncertów, ale szczegółów nie zdradzę, bo to tajemnica. Nagrywam również nową płytę z okazji 55-lecia zespołu, na której znajdą się same premierowe utwory. W dniach 6-8 maja jedziemy z koncertami do Ameryki, gdzie wystąpimy w Chicago i Nowym Yorku.

To będzie bardzo intensywny rok i cieszę się, że osłabienie mam już za sobą. Jestem naładowana dobrą energią i optymizmem. A ludzie mi w tym pomagają. Jeśli czegoś mi życzyć, to zdrowia, bo jeśli jest zdrowie, jest wszystko. Niezależnie od tego czy jesteś młody, czy starszy, zdrowie jest najważniejsze.

 

strazakAdam Krzyżanowski, prezes OSP Miękinia:

Jeśli chodzi o działalność OSP Miękinia, to był to dla nas rok udany. Dzięki dotacji celowej od gminy Miękinia i środkom otrzymanym z KSRG wymieniliśmy bramę w boksie garażowym naszej remizy. Systematycznie doposażamy naszą jednostkę w nowy sprzęt ratowniczo gaśniczy, bierzemy udział w szkoleniach i ćwiczeniach, doskonalimy swoje umiejętności. Nasze szeregi wzbogaciły się również o nowego członka.

W planach na najbliższe lata jest przede wszystkim wymiana pojazdu GBA z 1981 roku na nowy, ciężki pojazd ratowniczo-gaśniczy GCBA o pojemności zbiornika 5 tys. litrów wody i napędem 4x4. Tego rodzaju wóz jest niezbędny przy gaszeniu dużych pożarów, w sytuacjach, kiedy brakuje wody. A takie mogą mieć miejsce coraz częściej ze względu na rosnącą liczbę zakładów produkcyjnych w naszej gminie oraz dynamicznie rozrastających się osiedli domów mieszkalnych, co przyczyniło się do wzrostu liczby mieszkańców w naszej gminie. Oczywiście chcielibyśmy również pozyskać nowych członków w naszym OSP i zachęcić młodych ludzi do przyłączenia się do nas.

Jeśli chodzi o moje życie prywatne cieszę się rozwojem w pracy zawodowej, jak również pielęgnuję swoją pasję, jaką jest paralotniarstwo. Za mną ukończone kursy na latanie swobodne i latanie z napędem. Ostatnio ukończyłem również kurs na motoparalotnie. Docelowo za jakiś czas chciałbym nabyć uprawnienia do lotów z pasażerem. Za rok lub dwa chciałbym także wymienić sprzęt na dwuosobowy, ponieważ swoją pasją chciałbym zarażać innych. W ciągu roku poznałem też wielu ciekawych ludzi z terenu powiatu średzkiego, dla których podobnie, jak dla mnie, paralotniarstwo jest wielką pasją. Nasze środowisko rozrasta się, coraz więcej ludzi lata z nami. Przy okazji chciałbym podziękować moim druhom za wspólne działanie w szeregach OSP.

 

KargolMariusz Kargol, prezes MLKS Polonia Środa Śląska:

Miniony rok był bardzo pracowity. Najważniejsze jednak dla mnie było to, że mnie i moich bliskich omijały choroby, bo dla mnie zdrowie jest najważniejsze. Natomiast planów na rok 2018 mam bardzo dużo. Chcę skończyć budowę domu, spędzać więcej czasu z dziećmi i realizować się zawodowo. Mam nadzieję, że na koniec roku powiem, że udało się zrealizować założenia.

 

 

aniaAnna Radziejewska, autorka książki “Mój mąż drwal”:

To był dla mnie rok zmian. Nie przypominam sobie, żeby od momentu narodzin mojego syna, jakikolwiek czas był tak obfitujący w nowe, nieznane i fascynujące wydarzenia. Rok 2017 już zawsze będzie kojarzył mi się z wyzwaniami, z podążaniem za marzeniami oraz z samorealizacją. W minionym roku po raz pierwszy odważyłam się sięgnąć po pomoc ludzi, którzy mnie otaczają. Okazało się, że słowa „potrzebuję waszego wsparciach” nie są w wcale odbierane negatywnie. Wręcz przeciwnie – ludzie bardzo chcą pomagać. I pomagają!

Wiele nauczyłam się także na temat otaczającego mnie świata oraz tych, którzy ze mną i obok mnie w tym świecie, jak i społeczeństwie funkcjonują. Na naukę nigdy nie jest za późno – tak również okazało się w tym przypadku. Summa summarum, rok 2017 to był rok pełen nowości, pełen kreatywnych projektów, życia na 100%... Każdemu, kto w którymś momencie życia popadł w monotonię i chciałby się z niej wyrwać, gorąco polecam. Nie zawiedzie się.

Nowy rok otwiera premiera mojej książki „Mój mąż drwal”. Zarówno ja sama, jak i wszyscy zaangażowani w akcję, niecierpliwie czekamy na 24 stycznia, kiedy to wersja papierowa pojawi się w sprzedaży. Już dzisiaj w internecie na stronach księgarń można znaleźć zapowiedzi książki i zamówić egzemplarz w przedsprzedaży. Naprawdę szalenie sympatycznie jest móc znaleźć efekt swojej – nie da się ukryć – ciężkiej pracy w takiej kopalni danych, jaką jest internet.

W związku z powyższym, w planach jest przede wszystkim trafienie z pozycją do szerszego grona odbiorców. Ufam, że znajdzie się tysiąc chętnych osób, które zechcą sięgnąć po ten tytuł. Drugi cel na ten rok jest równie ważny, lecz dotyczy zupełnie innej płaszczyzny. Niedawno zmieniłam pracę, co wiąże się i wciąż będzie się wiązać z ogromną reorganizacją mojego dotychczasowego życia. W związku z tym, w planie jest osiągnięcie wewnętrznej harmonii i consensusu z samą sobą oraz nauczenie się funkcjonowania na nowych zasadach. Teoretycznie nie jest to nic trudnego, wszak do wszystkiego można się przyzwyczaić. Chciałabym jednak przystosować się do nowości w taki sposób, aby móc czerpać pełną piersią z korzyści, jakie dają. A to już nie takie oczywiste.

 

dymusMałgorzata Dymus, brązowa medalistka Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games:

Ubiegły rok uważam za bardzo dobry. Nie najlepszy, bo nie udało się wszystkiego wygrać, ale obyło się bez poważniejszych kontuzji i w dobrym zdrowiu. To najważniejsze. Spełniłam jedno ze swoich wielu marzeń walcząc na Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich The World Games we Wrocławiu i kończąc rywalizację na trzecim miejscu. Taka impreza, odbywa się raz na 4 lata to niezapomniane przeżycie i ogromna duma z reprezentowania barw biało-czerwonych wśród najlepszych z najlepszych na świecie.

W tym roku plany sportowe raczej się nie zmieniają. Dalej chcę walczyć i rozwijać się. Zbierać doświadczenie także w walkach zawodowych i zbliżać się do światowej czołówki. Planuję trochę więcej czasu poświęcić życiu prywatnemu i na pewno pojechać gdzieś w piękne, ciepłe miejsce na wakacje. Kiedyś przeczytałam fajny cytat: “Najlpiękniejszych chwil nie zaplanujesz...one przyjdą same”, także cierpliwości.

 

DorotaDorota Pichowicz, realizatorka programu Tonga Heritage w Malawi:

W ogóle nie oceniam poprzedniego roku. Codziennie ciężko pracuję. Kiedy tylko otwieram oczy, to dziękuję, że jestem i że dalej mam szansę dawać od siebie to, co mam najlepsze. I tak codziennie. Ten rok, to dla mnie rokiem muzyki. Positive vibes. More light. Wyżej i radośniej. Więcej i więcej. Love more. Jedno serce, the same feeling.

 

 

glosnikiCelina Raczkowska, współautorka programu AI-Speaker:

Jak oceniamy poprzedni rok? Był bardzo pracowity i bardzo ważny z punktu widzenia projektu AI-Speaker. Jesteśmy zadowoleni z efektów naszej pracy, wiele rzeczy się wydarzyło i sporo udało się zrobić. Zainteresowanie naszym projektem oraz ogrom pozytywnego wsparcia napędzają nas do dalszej pracy, aby w przyszłym roku działo się jeszcze więcej, a efekty były jeszcze lepsze! Wszystkim czytelnikom Rolanda życzymy najlepszego Nowego Roku wielu wspaniałych chwil spędzonych z bliskimi, dużo zdrowia oraz pasma sukcesów w życiu zawodowym - i sobie też właśnie tego byśmy życzyli!

 

galasMarianna Galas, poetka i kronikarka:

Rok 2017 był dla mnie pracowity, ale i owocny. Mogłam realizować swoje pasje mimo ograniczeń zdrowotnych własnych i męża. Przygotowałam do wydania tomik 30 wierszy o Sybirakach, który jest już gotowy do druku. Jego wydawcą jest gmina. Byłam współorganizatorką jubileuszu kapeli Dolnoślązacy na jej 40-lecie działalności. Czynnie uczestniczyłam we wszystkich występach. Ułożyłam kilka tekstów piosenek. Na bieżąco prowadziłam zapisy w kronikach związanych z działalnością Koła Gospodyń i z wydarzeniami wsi Bukówek, w których czynnie uczestniczyłam. A było ich bardzo dużo.

Pragnę dodać, że spisałam dzieje wsi od 1282 roku, a kronika Koła Gospodyń w konkursie wojewódzkim w roku 2012 zajęła I miejsce, uzyskując cenną nagrodę i dyplom. W zeszycie wspomnień dokonałam zapisów ważnych epizodów życiowych rodziny, które uzupełniają wcześniej wydany „Album Rodzinny”. W tym minionym roku ułożyłam 15 wierszy na różne okazje, w tym siedem dla dzieci. Czynnie angażowałam się w prace Rady Parafialnej, której jestem członkiem oraz w Kole Gospodyń. Uczestniczyłam w rozlicznych spotkaniach z różnych okazji. Moim marzeniem i planem na 2018 rok jest kontynuacja dotychczasowych działań.

Szczególnym marzeniem jest wydanie kolejnego tomiku wierszy. Ze zbioru 486 wierszy wybranych zostało 180, które w części są już przygotowane do wydania. Marzy mi się, aby moje córki realizowały swoje szczególne pasje: Joanna Galas w orkiestrze dętej, a Lidia w zespole tanecznym „Laides”. A najważniejsze, to zdrową być. Dziękuję.

(isz) fot. isz, wk oraz zbiory rozmówców

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację