×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 147.

OŚWIETLENIE PRZY STACJI PKP. BĘDZIE POROZUMIENIE?

dworzec 2Od ponad roku trwają rozmowy dotyczące oświetlenia stacji PKP w Środzie Śl. i terenu przylegającego do niej. Pomimo działań prowadzonych przez gminę Środa Śląska teren, na którym parkują mieszkańcy i zarazem pasażerowie polskich kolei "tonie" w ciemnościach.

 

Już blisko od roku kwestia dworca PKP i terenu do niego przylegającego stoi w miejscu. Blisko rok temu jedna z mieszkanek na łamach naszego portalu opisała przypadek swojego syna, któremu nieznani sprawcy uszkodzili auto pozostawione na terenie przylegającym do stacji PKP. W późniejszym czasie kolejni mieszkańcy poruszyli temat ciemności na parkingu i dewastacji pozostawionych w tym miejscu pojazdów.

- Wciąż dochodzi do dewastacji samochodów, bo panują tu ciemności egipskie. Poprzebijane opony, porysowane karoserie, powybijane szyby, to bardzo często się zdarza - mówiła wówczas jedna z mieszkanek.

W sprawie parkingu, jak i poprawy stanu oświetlenia na dworcu kontaktowaliśmy się z PKP S.A. Podczas rozmowy z Aleksandrą Grzelak, starszym specjalistą wydziału prasowego PKP S.A dowiedzieliśmy się, że na budynku dworca znajduje się latarnia oświetlająca fragment placu przed obiektem. Jak zapewniała wówczas kobieta: dodatkowo PKP S.A. zleci przywrócenie oświetlenia w latarniach zlokalizowanych na ul. Stacyjnej, prowadzącej do dworca.

- PKP S.A. jest zainteresowana wynajmem wskazanej powierzchni gminie Środa Śląska. Obecnie trwają uzgodnienia dot. warunków przyszłej umowy w tym zakresie – dodała Aleksandra Grzelak.

Nie ma porozumienia

Tymczasem od lutego zeszłego roku, sprawa oświetlenia nie ruszyła z miejsca, a mieszkańcy nadal borykają się z problemem parkowania przy stacji PKP. Wciąż nie ma porozumienia Urzędu Miasta z PKP SA w tej sprawie.

- Podczas wstępnych ustaleń podjętych w trakcie licznych spotkań i korespondencji, gmina zadeklarowała możliwość partycypacji finansowej w przedsięwzięciu, ale sama tego nie może wykonać bo oświetlenie jest własnością PKP Energetyka i zostało wyłączone z użytkowania kilka lat temu. Po wielu rozmowach i monitach Doradcy Burmistrza Środy Śląskiej ds. projektów kluczowych w sferze bezpieczeństwa publicznego Urząd Miejski miał otrzymać pod koniec października od PKP Nieruchomości ofertę współpracy w tym zakresie – informowali o braku porozumienia urzędnicy.

W listopadzie, po kilkumiesięcznych rozmowach z biurem prasowym PKP S.A. otrzymujemy odpowiedź.

- Obecnie trwają prace koncepcyjne, jak rozwiązać sprawę oświetlenia w obszarze miejsca, w którym mieszkańcy parkują samochody. Do końca miesiąca złożymy propozycję rozwiązania tego problemu wspólnie z Urzędem Miasta w Środzie Śląskiej – poinformował nas Tomasz Leś z Wydziału Prasowego Biuro Komunikacji i Promocji Polskie Koleje Państwowe S.A.

Teren jest dzierżawiony

W grudniu ponownie kontaktujemy się z biurem prasowym. Podczas rozmowy dowiadujemy się, że oferta dotycząca oświetlenia terenu po stronie dworca została już wysłana do Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej.

Jak wyjaśnił Tomasz Leś, nieoświetlony teren, którego dotyczyły rozmowy, znajdujący się pod drugiej stronie dworca jest dzierżawiony przez Zakład Linii Kolejowych, będący częścią grupy PKP Polskie Linie Kolejowe. A zatem tylko spółka PKP PLK jest władna podejmować decyzje co do tego terenu. Kiedy pytamy o to, jakim sposobem przez ponad rok spółka prowadzi rozmowy z Urzędem Miejskim, udziela nam informacji i zapewnień co do terenu, którego użytkownikiem jest innym podmiot, nasze pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

Rozmowy trwają?

W sprawie nieoświetlonego terenu kontaktujemy się z biurem prasowym PKP PLK i Urzędem Miejskim w Środzie Śląskiej. Czy oba podmioty prowadzą już rozmowy? Czy pojawiły się pierwsze propozycje współpracy między gminą za Zakładem Linii Kolejowych?

Do sprawy wrócimy po otrzymaniu odpowiedzi zarówno ze strony UM, jak i spółki PKP PLK.

(red), Fot. Czytelnik

dworzec 1

 

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację