×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 147.

POTRZEBNA KREW A RH- , O RH-, B RH-

krew 00Za nami początek ferii na terenie Dolnego Śląska. Regionalne Centrum Krwiodawstawa i Krwiolecznictwa zachęca do oddawania krwi szczególnie grupy A Rh- , O Rh-, B Rh-.

 

We wtorek 9 stycznia w Środzie ślaskiej odbył się kolejny pobór krwi. W tym czasie zarejestrowało się 34 krwiodawców, a 25 oddało krew. Do Mobilnego Punktu Poboru Krwi zgłosiło się czterech nowych krwiodawców.

Trwają ferie – podziel się drogocennym płynem

- Krew jest lekiem bezcennym i niezastąpionym a chorzy nie mają ferii, choroba nie wybiera czasu, a do tej pory nie udało się stworzyć sztucznej krwi, więc jedynie drugi człowiek - Krwiodawca - daje szanse w wielu przypadkach za wyzdrowienie lub życie – informuje Adrianna Franc, z-ca kierownika Działu Metodyczno-Organizacyjnego i Promocji. - Co najważniejsze krwi nie można długo magazynować, np. pobrany koncentrat krwinek czerwonych może być przetoczony pacjentowi tylko przez 42 dni od pobrania, a koncentrat krwinek płytkowych ma termin ważności jedynie 5 dni, dlatego tak ważne jest regularne zgłaszanie się osób do oddawania krwi i pozyskiwanie nowych krwiodawców – wyjaśnia.

Kto może zostać krwiodawcą?

Krwiodawcą może zostać osoba w wieku 18-65 lat ciesząca się ogólnie dobrym zdrowiem.

Przed oddaniem krwi należy:

- być wyspanym i wypoczętym,

- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów,

- w dniu oddawania krwi spożyć lekkostrawny posiłek,

- ograniczyć palenie papierosów.

- Więcej informacji na temat przygotowania do oddania krwi, gdzie i kiedy można oddawać krew i jej składniki znajdują się na naszej stronie internetowej: www.rckik.wroclaw.pl. Oddanie krwi pełnej trwa średnio zaledwie 8 minut a ratuje życie drugiego człowieka – mówi Adrianna Franc.

Gdzie oddać krew?

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9 zaprasza mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska do oddawania krwi we Wrocławiu od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 17.30 oraz w soboty od 7.30 do 12.00 oraz do Terenowych Oddziałów w Głogowie, Legnicy i Lubinie, a także na akcje wyjazdowe

(red.mpr), Fot. isz

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację