SIEĆ DEFIBRYLATORÓW AED W GMINIE UDANIN

defiblarotoryCoraz więcej słyszy się o defibrylatorach AED, które trafiają na wyposażenie jednostek straży pożarnej, a także są umieszczane w przestrzeni publicznej.

 

 

 

 

 

Co to jest AED?

Defibrylator jest przenośnym urządzeniem, przy użyciu którego możemy przywrócić poprawny rytm serca u pacjenta, u którego zaszło nagłe zatrzymanie krążenia (NZK). AED podczas analizy u osoby poszkodowanej rozpoznaje rytm do defibrylacji AED, podczas której udziela elektrycznego wstrząsu defibrylacyjnego o odpowiednim poziomie energii.

Z takim sprzętem mamy o wiele większe szanse na uratowanie drugiej osoby, która potrzebuje natychmiastowej pomocy.

Czy każdy może używać AED?

Odpowiedz jest tylko jedna-> TAK. Defibrylator jest bardzo prostym urządzeniem, które obsłuży nawet największy laik. Urządzenie po uruchomieniu jest wyposażone w komunikaty, które informują co należy robić krok po kroku. Każdy z nas poradzi sobie z podłączeniem i wykorzystaniem możliwości AED jak tylko będzie uważnie słuchać komunikatów.

Na terenie gminy Udanin mamy aż 6 miejscowości wyposażonych w defibrylator AED, które mieszczą się w jednostkach OSP w Ujeździe Górny, Ujeździe Dolnym, Jarosławiu, Pichorowicach, Lusinie i Udaninie. Niemal każdy z nas zna strażaka i warto wykorzystywać tą wiedzę podczas nagłego zatrzymania krążenia i zadzwonić o pomoc.

Nawet mieszkańcy z ościennych miejscowości w chwili zagrożenia życia czy zdrowia powinni wiedzieć, gdzie szukać AED i w takiej chwili udać się po urządzenie, które na pewno strażacy udostępnią i sami pojadą pomóc osobie poszkodowanej.

Poniżej przedstawiamy mapę, na której zielonymi punktami zostały zaznaczone miejsca, gdzie są defibrylatory AED.

(ws) fot. gmina Udanin

mapa

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację