ŚREDZCY UCZNIOWIE W GOŚCINIE U NIEMIECKICH PRZYJACIÓŁ

wymiana mlodziezy W maju grupa 18 uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 3 i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Środzie Śląskiej uczestniczyła w 21. już wymianie młodzieży z Schulzentrum Saterland.

 

Organizatorami byli nauczyciele: ze strony polskiej - Marta Gonera i Sławomir Siwerski, zaś ze strony niemieckiej - Charlotte Pawsey i Peter Ziegler.

Przez cały tydzień uczniowie przebywali w domach niemieckich uczniów, których sami gościli w swoich rodzinach podczas ich pobytu w październiku 2017 r., w Polsce.

Uczniowie spotkali się z nowym burmistrzem Saterlandu - Thomasem Otto, zwiedzili niemiecką szkołę, ratusz w Ramsloh, wiatrak w Scharrel, odbyli rejs statkiem po porcie w Emden, zapoznali się z pracą policji niemieckiej, spędzili tez dzień w parku rozrywki w Thuele. Bardzo ciekawa była wycieczka do miasta Westerstede, podczas największej w Europie wystawy rododendronów, gdzie całe centrum miasta zamienione zostało na miejsce wystawowe. Wycieczka nad Morze Północne oraz do holenderskiego miasta Winschotten pozostaną z pewnością w pamięci uczestników.

Uczestnicy wymiany zwiedzili kościół z Suurhusen z jego krzywą wieżą dzwonnicy. Krzywa wieża w Suurhusen jest nachylona w stosunku do powierzchni ziemi pod kątem 5,19 stopnia, zaś wieża w Pizie ma kąt nachylenia równy 4,95 stopnia. Ta wieża w północnych Niemczech jest więc najbardziej krzywą wieżą na świecie.

Z komunikacją uczestników nie było żadnych problemów, a o nawiązanych przyjaźniach świadczyć mogą liczne łzy towarzyszące przy pożegnaniu i nawiązane wieloletnie przyjaźnie.

Warto nadmienić, że Saterland zapisany jest w Księdze Rekordów Guinnessa dzięki najmniejszej na świecie społeczności posiadającej własny język – saterfryzyjski.

W projekcie partnerstwa szkół i wymiany uczniów z Schulzentrum Saterland od początku programu (od 1997 roku) uczestniczyło już ponad 1000 młodych ludzi ze Środy i Saterlandu, co potwierdza sens tego projektu i konieczność jego kontynuacji w kolejnych latach.

Sławomir Siwerski fot. słas

DSCF5577 Copy

DSCF5580 Copy

DSCF5593 Copy

DSCF5626 Copy

DSCF5636 Copy

DSCF5641 Copy

DSCF5646 Copy

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację