TAJEMNICE KOŚCIOŁA ŚWIĘTEGO ANDRZEJA (ciekawostka historyczna)

kosciol 0Średzki kościół skrywa w sobie wiele tajemnic i ciekawostek architektonicznych. Zbudowany w XIII wieku najprawdopodobniej przez Henryka Brodatego, zaskakuje swoim niezwykłym kształtem, ale i kolejnymi rewelacjami.

 

W kolejnej części naszego cyklu poświęconego jednemu ze średzkich kościołów pw. Świętego Andrzeja Apostoła, opowiemy o niezwykłym elemencie architektonicznym, jaki odkryto w roku 2005.

- Były to badania archeologiczno-architektoniczne związane z wymianą posadzki. Dowiedzieliśmy się wówczas wielu nowych rzeczy związanych z dyspozycją kościoła, jego kształtem i architekturą, o czym wcześniej na łamach gazety Roland informowaliśmy - mówi dr Grzegorz Borowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej.

I choć początkowo wydawało się, jak pisał również w latach 60-tych dr Kozaczewski, że XIII-wieczny kościół nie posiada elementów architektoniczno-rzeźbiarskich, podczas prowadzonych prac odkryto bardzo ciekawy element w podstawie jednego z filarów między nawą środkową, a nawą północną.

- Detal ten wieńczył gzyms filaru romańskiego z XIII wieku. W czasie barokowej przebudowy kościoła element został wykorzystany jako fundament jednego z barokowych filarów - dodaje dr Borowski.

Miejsce odkrycia zostało przeszklone, tak by każdy mógł obejrzeć XIII-wieczny element.

Miejmy nadzieję, że przy okazji kolejnych prac prowadzonych na terenie kościoła zostaną odkryte kolejne, tak ciekawe elementy.

(isz) fot. isz{jcomments on}

kosciol3

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację