URUCHOMIENIE ŚLUZY NA ODRZE

odraBudowa stopnia wodnego na Odrze między Rzeczycą, a Prawikowem wkroczyła w kolejną fazę. 4 czerwca 2018 roku, w obecności władz rządowych, wojewódzkich i samorządowych, uruchomiono proces śluzowania.

 

 

 

20 lat budowy

– Jestem szczęśliwy, że udało się otworzyć tę historyczną inwestycję. Rozpoczynamy nowy etap odtwarzania polskiej żeglugi śródlądowej – mówił podczas spotkania z dziennikarzami minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk. Swojej radości nie kryli również samorządowcy obecni podczas śluzowania. – Budowa stopnia wodnego na granicy Gminy Środa Śląska i Gminy Wołów trwa już ponad 20 lat. Bardzo dobrze, że widać perspektywę zakończenia budowy, która według planów Wód Polskich przewidywana jest na rok 2019. Poprawi to znacząco bezpieczeństwo mieszkańców nadodrzańskich miejscowości. Będziemy też z uwagą obserwować realizację zapewnień rządowych, dotyczących szybkiej budowy kolejnych dwóch stopni: w Lubiążu i Ścinawie – komentował burmistrz Adam Ruciński.

Koniec w 2019

Dzięki uruchomionemu śluzowaniu możliwa jest już w tym miejscu swobodna żegluga, nie oznacza to jednak zakończenia inwestycji. Wszystkie elementy ukończone będą w 2019 roku, na przełomie lipca i sierpnia. – Zakończenie tej inwestycji będzie miało wiele korzyści dla tych terenów położonych w dolinie Odry, także dla Gminy Środa Śląska. Powódź tysiąclecia, która miała miejsce na naszym rejonie wyrządziła wiele szkód, teraz cieszę się, że mogę oglądać efekty zaplanowanych po powodzi prac związanych ze stopniem wodnym, które w znaczny sposób poprawią bezpieczeństwo – mówi Maria Zachary, pełnomocnik Burmistrza Środy Śląskiej ds. melioracji i urządzeń wodnych.

Funkcje stopnia wodnego

  • poprawa warunków żeglownych rzeki Odry od stopnia wodnego w Brzegu Dolnym do stopnia Malczyce.
  • sterowanie przepływami wód rzeki Odry celem ochrony przed powodzią terenów położonych w dolinie Odry.
  • ochrona przed suszą i zwiększenie retencji wodnej.
  • przywrócenie poziomów wód gruntowych i zapobieganie dalszemu przesuszaniu gruntów poniżej Brzegu Dolnego.
  • powstrzymanie procesów erozyjnych w rzece Odrze na odcinku od stopnia zlokalizowanego w Brzegu Dolnym do stopnia „Malczyce” (lokalizacja w Rzeczycy)
  • produkcja energii elektrycznej

Gmina Środa Śl. fot. ug

IMG 7123

IMG 7128

IMG 7151

IMG 7162

IMG 7152

IMG 7169

IMG 7187

IMG 7190

IMG 7209

IMG 7234

IMG 7207

projekt 1

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację