czwartek 28.03.2024

Imieniny: Anieli Jana

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Niebanalne opowieści sprzed wojny

5 Comments



Cykl „Średzkie Legendy” to kolejna ciekawa inicjatywa dyrektora Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej dr Grzegorza Borowskiego.



Publikacja cyklu „Średzkie Legendy” rozpoczęła się w kwietniu 2019 roku, lecz jego pomysł narodził się dużo wcześniej. Wszystko zaczęło się od znalezienia w bibliotece muzeum niemieckiej książki z 1937 roku pt.: „Sagen und Erzählungen aus dem Kreise Neumarkt” („Legendy i opowiadania z Powiatu Średzkiego”). Dyrektor uznał ją za wspaniały materiał do rozpoczęcia, planowanej od jakiegoś czasu, nauki języka niemieckiego. – Te historie są nie tylko tajemnicze i  ciekawe, ale przynoszą też pewną wiedzę na temat historii, geografii i obyczajów naszego rejonu w okresie przedwojennym. Ponadto są w to miarę krótkie opowieści, czyli dobre dla początkującego ucznia – mówi dr Borowski.

Cyklowi towarzyszą wspaniałe ilustracje wykonywane przez lokalną artystkę Małgorzatę Bogucką. Nad poprawnością tłumaczenia czuwa Aleksandra Nabożny, lektorka języka niemieckiego i germanistka. 

W książce znajduje się kilkadziesiąt legend. Niedawno opublikowano piętnastą, zatytułowaną „Upadły młynarz”. – Po przetłumaczeniu najciekawszych legend, będziemy chcieli wydać je również w formie książki. Planujemy też okolicznościową wystawę, połączoną z promocją wydawnictwa. Niemniej są to plany na przyszły rok – dodaje Borowski.

Przedwojenne opowieści można znaleźć m.in. na stronie internetowej palcówki oraz facebooku: https://www.facebook.com/muzeumsrodaslaska

(rfp) / fot. muzeum

Legenda 15. Upadły młynarz

Przed Ramułtowicami1 od strony zachodniej znajduje się ogromny dół porośnięty zaroślami. Wcześniej stał w tym miejscu młyn, należący do skąpego młynarza. Pewnego dnia w Bogdaszowicach2 umarł jego brat, któremu pożyczył dużo pieniędzy. Młynarz pojechał z żoną na jego pogrzeb i tam dowiedział się, że nie odzyska swoich pieniędzy. Tak się tym przejął, że w drodze powrotnej do domu dostał apopleksji. Wkrótce okazało się, że nad jego pieniędzmi nie było żadnego błogosławieństwa, ponieważ niedługo po tym jego młyn popadł w ruinę.

1[1] W oryginale mowa jest o miejscowości Illnisch, która położona była w niewielkiej odległości na północny zachód od Ramułtowic. Obecnie dawne Illisch stanowi zachodnią jest część Ramułtowic.

2[1] Niemiecka nazwa Puschwitz. Obecnie w gminie Kąty Wrocławskie.





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Skoro burmistrz biega w kamizelce odblaskowej między dziurami przed Biedronką to raczej znak intensywnych przygotowań do ...
W przedmiocie kosztów komorniczych nic się w tym zakresie nie zmieniło. Wciąż za umorzenie na wniosek ...
Nie głosuje na nikogo kto w tym momencie jest z Koalicji PO czyli tych fałszywych niemieckich ...

Lokalne ogłoszenia drobne

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po sezon…

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

gora011

taxi stas

Nie przegap tych artykułów.