czwartek 28.03.2024

Imieniny: Anieli Jana

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Powiat Średzki: Średzkie Centrum Zdrowia to pionierskie i optymalne rozwiązanie

12 Comments



25 marca radni powiatowi powołali Średzkie Centrum Zdrowia SPZOZ w Środzie Śląskiej. Przyjęte rozwiązanie odpowiada obowiązującym kierunkom polityki zdrowotnej państwa, organizując model działalności leczniczej o kosztach niższych niż generowane przez szpital, zabezpieczając jednak potrzeby mieszkańców powiatu poprzez zaproponowanie im usług świadczonych w  Ambulatorium chirurgicznym dostępnym 7 dni w tygodniu.


Fot. Wiktor Kalita Fot. Wiktor Kalita


Powołanie Średzkiego Centrum Zdrowia jest efektem przeprowadzonych analiz w zakresie potrzeb zdrowotnych mieszkańców powiatu w odniesieniu do trendów demograficznych, zachorowalności na poszczególne grupy schorzeń oraz analizy dostępności do usług zdrowotnych. Wynika też z pewnych ogólnopolskich trendów w zakresie modeli organizacyjnych zmierzających do przesunięciu ciężaru świadczeń zdrowotnych z lecznictwa szpitalnego na rzecz świadczeń ambulatoryjnych realizowanych w poradniach specjalistycznych. Ważnym miernikiem i wyznacznikiem przyjętych koncepcji profili działalności tworzonego podmiotu był także czas oczekiwania na wybrane świadczenia.

Dynamika zmian w ochronie zdrowia spowodowała, że część koncepcji, np. powołanie szpitala powiatowego w obecnym otoczeniu organizacyjno - prawnym, stała się praktycznie niemożliwa do realizacji. Nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych zawiera poprawkę, zgodnie z którą obowiązujący wykaz szpitali zakwalifikowanych do Systemu Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia Świadczeń Opieki Zdrowotnych zachowuje ważność do 31 grudnia 2021 roku.

Po przeprowadzonej analizie stworzono Plan medyczny, którego podstawowym założeniem była ocena stopnia realności i powadzenia wdrożenia wybranej koncepcji tworzonej działalności medycznej. Na jego kształt miały również wpływ ustalone na lata 2019-2021 Priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej dla województwa dolnośląskiego oraz Mapy potrzeb zdrowotnych w wybranych dziedzinach.

Na podstawie gromadzonych przez NFZ danych z wykonania świadczeń zdrowotnych ustalono informacje o liczbie mieszkańców powiatu korzystających ze świadczeń danego rodzaju w podmiotach leczniczych działających w najbliższej odległości w okresie roku kalendarzowego (unikalny pesel) w ramach: 

  • Poradni chirurgicznej – około 4 tys. pacjentów
  • Poradnia urazowo- ortopedycznej – około 4,5 tys. pacjentów
  • Poradni onkologicznej – około 2,5 tys. pacjentów
  • Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – około 5 tys. pacjentów
  • Izby przyjęć – około 1600 pacjentów

Przygotowana przez Powiat koncepcja organizacyjna placówki, przedstawiona NFZ, opiera się na Ambulatorium chirurgicznym działającym na bazie poradni chirurgii ogólnej i ortopedyczno - urazowej.

Organizacja Ambulatorium chirurgicznego na bazie poradni chirurgii ogólnej, w dostępności do świadczeń w godzinach od 8:00 do 22:00 (w zależności od wymiaru zatrudnienia specjalistów nawet dłużej), w najbardziej wymierny sposób poprawi dostępność do świadczeń udzielanych w stanach nagłych, związanych z leczeniem urazów i zaopatrzeniem ran.

Odległość do najbliższego Oddziału Ratunkowego wynosi ponad 23 km (SOR Wrocław, ul. Fieldorfa), a najbliższej Izby Przyjęć 28 km (Szpital w Wołowie). To może mieć decydujące znaczenie w negocjacjach z NFZ jeśli chodzi o uzasadnienie potrzeby uruchomienia tego typu działalności na terenie Środy Śląskiej w większej dostępności (czas pracy poradni ponadstandardowy), zabezpieczającej potrzeby mieszkańców powiatu i odciążającej przepełniony SOR Szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu. Działalność poradni można również poszerzyć o zabiegi endoskopowe w sytuacji pozyskania specjalisty z uprawnieniami i pielęgniarki z ukończonym kursem z zakresu endoskopii.

Uzupełnieniem dla świadczeń możliwych do realizacji w ramach Ambulatorium chirurgicznego mogą być usługi udzielane w poradni ortopedycznej. Charakter świadczeń odpowiada grupie specjalności medycznej związanej z nagłością świadczenia, leczeniem urazów i zaopatrzeniem złamań oraz udzielaniem pomocy doraźnej. Udzielanie świadczeń w wymienionym zakresie w warunkach ambulatoryjnych ze względu na inną strukturę kosztów stałych jest bardziej opłacalne niż udzielanie tej samej grupy świadczeń na bazie oddziałów szpitalnych, tj. izby przyjęć czy SOR. Działanie to jest również zgodne z polityką MZ i NFZ zmierzającą do przesunięcia niektórych świadczeń z ośrodków kosztochłonnych, tj. SOR i IP, do lecznictwa ambulatoryjnego.

Dodatkowo ze względu na lawinowy wzrost schorzeń onkologicznych w strukturze Ambulatorium chirurgicznego zaplanowano uruchomienie usług specjalistycznych wykonywanych w poradni onkologicznej. Również w ramach tego rodzaju świadczeń istnieje możliwość przeprowadzania drobnych zabiegów w obrębie tkanek miękkich, np. diagnostyka i usuwanie znamion barwnikowych.

Częścią organizacyjną Średzkiego Centrum Zdrowia SPZOZ w części usług stacjonarnych stanie się Zakład pielęgnacyjno – opiekuńczy i Oddział hospicjum stacjonarnego. Zakład pielęgnacyjno – opiekuńczy to forma stacjonarnej opieki długoterminowej. Udzielane są tam całodobowe świadczenia zdrowotne, obejmujące leczenie, pielęgnację i rehabilitację osób niewymagających już hospitalizacji, u których zakończono proces diagnozowania, leczenia operacyjnego lub intensywnego leczenia zachowawczego. Opieka hospicyjna to wszechstronna, całościowa opieka, jak i leczenie objawowe pacjentów chorujących na nieuleczalne, postępujące, ograniczające życie choroby. Opieka ta jest ukierunkowana na poprawę jakości życia, ma na celu uśmierzanie bólu i innych objawów somatycznych oraz łagodzenie cierpienia psychicznego, duchowego i socjalnego. Planowana liczba miejsc na obu oddziałach wynosi 40.

Oceniając przyjęte przez Powiat Średzki rozwiązanie warto pamiętać, że rok 2021 będzie czasem dynamicznych zmiany w ochronie zdrowia. Do końca maja powinien być gotowy Projekt ustawy o centralizacji szpitali, jednak wciąż nie wiadomo, jak ma on wyglądać. Ostatni pomysł to przejęcie przez rząd 51 proc. udziałów w szpitalach samorządowych. Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał 23 grudnia ubiegłego roku zespół roboczy, który ma wypracować rozwiązania legislacyjne dotyczące planowanej restrukturyzacji szpitali. Mają one objąć m.in. przekształcenia właścicielskie, konsolidację sektora szpitalnictwa i przeprofilowanie szpitali, a także utworzenie podmiotu odpowiedzialnego za centralny nadzór nad placówkami. Na tej podstawie powstanie projekt ustawy, który ma być gotowy do końca maja tego roku.

Również kwalifikacja do sieci szpitali, według zapowiedzi resortu zdrowia, będzie się odbywać według nowych zasad.

Powiat Średzki - RFP





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Skoro burmistrz biega w kamizelce odblaskowej między dziurami przed Biedronką to raczej znak intensywnych przygotowań do ...
W przedmiocie kosztów komorniczych nic się w tym zakresie nie zmieniło. Wciąż za umorzenie na wniosek ...
Nie głosuje na nikogo kto w tym momencie jest z Koalicji PO czyli tych fałszywych niemieckich ...

Lokalne ogłoszenia drobne

19.03.2024 15:58 wrote:

Sprzedam mieszkanie 76,02m2 w Środzie Śląskiej przy ul. Jesionowej. Mieszkanie prawie w całości wykończone. https://www.otodom.pl/pl/oferta/mies…

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po sezon…

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

hydrotech do gazety nowa reklama

gora011

szalankiewicz

Nie przegap tych artykułów.