poniedziałek 30.01.2023

Imieniny: Macieja Martyny

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

    Dział: Historia niedziela, 27 listopad 2022 11:40


Zamiast germańskich legend. Imieniny u "wujcia Jasia"

13 Comments
Czas akcji - koniec lat 50 i początek lat 60 XX wieku, miejsce akcji - Środa Śląska ulica Górna, jeszcze przed budową szkoły, tzw. Tysiąclatki.Ulica ta była polną dróżką, a po drugiej stronie gdzie teraz jest hala sportowa były ogrody z krzakami porzeczek. W tym domu już nie mieszka rodzina mojego stryja, na którego mówiliśmy „wujciu Jasiu”. Teściowie stryja pochodzili z Tarnopola i nazywali się Józefa i Franciszek  Duchnowiczowie. Nigdy  potem nie doświadczyłem tak rodzinnej atmosfery i wyśmienitych dań jak te, które przyrządzała pani Duchnowicz z córką, czyli z ciocią Krystyną. Właściciele, którzy mieszkają obecnie w tym domu niech wiedzą, lub jak chcą -  niech kontynuują tą wyśmienitą kuchnię kresową, której zapachy i smaki pozostały w mojej pamięci po upływie 60 lat.

Na imieniny schodziła się rodzina, Maria i Bolesław Halpernowie z dziećmi Basią i Stasiem, którzy mieszkali dom dalej przy samej dróżce cmentarnej, mój stryj Jan z żoną Krystyną, wraz z moimi kuzynami Teresą i Andrzejem, właściciele domu państwo Duchnowiczowie, teściowie mojego stryja i moi rodzice Emilia i Władysław oraz moja siostra Jolanta i ja. Nim się weszło do sieni budynku i wręczyło prezenty, gości witał zapach róż, z których domownicy wykonywali doskonałe konfitury.

Cały dom przesiąknięty był zapachem owoców, wanilii i goździków. Można śmiało powiedzieć  przypraw kolonialnych. Stół pięknie nakryty, a na min potrawy i nalewki własnej roboty. Zastawa porcelanowa jeszcze z Tarnopola, w półmiskach sałatki wszelakie, zaprawiane śmietaną z wyraźnym posmakiem selera. Na stole zauważyć można było galantynę drobiową udekorowaną jarmużem. No i wędliny. Jak sobie przypominam, największe wrażenie zawsze robiła sałatka warzywno ziemniaczana ze śmietaną . Na czubku tej górki warzyw dumnie stał grzybek wykonany z gotowanego jajka i połówki pomidora z białymi kropkami. Ten „muchomorek” był  przedmiotem pożądania wszystkich, do konsumpcji.

Na ciemnym dębowym kredensie stały patery z ciastami wszelakimi. Często dla dzieci przygotowywano osobne miejsce w pokoju obok, tak aby nie przeszkadzały i rozpraszały rozmawiających rodziców. Ale największe wrażenie, zawsze pod koniec imienin, robiło podanie kremówek zwanych niekiedy napoleonkami. To był hit tego domu. Rewelacyjny krem otulony w kruchutkie ciasto francuskie. Gdy pani Józefa Duchnowicz wnosiła ciasto na tacy, wszyscy wstawali i bili brawo.

Nigdy potem nie doświadczyłem takiego uznania dla gospodyni, która serwowała swoje koronne danie. I nigdy nie jadłem tak pysznego ciasta, chociaż miałem okazję skosztować różnych przepysznych w Berlinie, ale do tych rodem z Tarnopola nawet się nie umywają.  

Szanujmy wspomnienia oraz ludzi, którzy odeszli i pyszną Kresową kuchnią.   

Woytek Kopacz

P.S. Po co opowiadać germańskie legendy młodym Polakom, jak mamy swoje prawdziwe polskie opowieści. Tekst ten dedykuję pod rozwagę stosownym średzkim decydentom. 

gazeta027   gazeta028

gazeta026                                                                                  

 
Rodzina Kopaczów ze Środy Śląskiej
18 wrzesień 2022, 14:47

Dzieci z Placu Wolności

W latach 60. XX wieku kwartał kamienic ograniczony ulicami Bieruta (obecnie Świdnicka), Kościelną, Tadeusza Kościuszki…
 


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
POWIAT ŚREDZKI pogoda

Lokalne ogłoszenia drobne

21.01.2023 16:00 wrote:

Witam  Dnia 21.01 ok. godz. 11.00 zgubiłem kluczyk do auta Opel na parkingu koło kościoła św. Andrzeja. Znalazcę proszę o kontakt nr tel. 78…

12.01.2023 16:31 wrote:

KUPIĘ STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - Olejne, Akwarele, Grafiki, Ikony, Ramy - SKUP OBRAZÓW --- 603 567 304 --- DOJADĘ / GOTÓWKA ! Kupi…

21.12.2022 12:13 wrote:

Do oddania szczeniaki; piesek i suczka, mają skończone 2 miesiące, będą średniej wielkości, kolor czarny, sa to szczenięta suki bezdomnego …

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

eko006

handlo trans