Listy / opinie czytelników

"Proszę osobę kompetentną o potwierdzenie lub negację tych informacji" (list)

14-12-2018 / 6 Komentarzy

Szanowna Redakcjo. Piszę do Was, ponieważ od kilku dni chodzą słuchy o tym, że możemy zostać od Nowego Roku bez żadnego już połączenia do Środy Śląskiej.

Czytaj więcej!

Zielono mi nie będzie! (list do redakcji)

11-12-2018 / 8 Komentarzy

W październiku na ul. Przy Polance (dawne boisko "na Meprozecie") rozpoczęto prace budowlane. Teren ten został sprzedany w zeszłym roku przez gminę.

Czytaj więcej!

Mieszkaniec: "Proszę o nas też dbać i również zrobić takie kursy"

06-12-2018 / 5 Komentarzy

W ostatnim czasie do naszej redakcji wpłynęło zapytanie: dlaczego autobusy szkolne, które kursują za darmo przez miejscowości Rachów, Wilczków i Chełm, nie obejmują na swojej trasie miejscowości Mazurowice?

Czytaj więcej!

Czytelniczka: Dlaczego brak jest środkowej linii na jezdni?

06-12-2018 / 2 Komentarze

Witam! Czy mogą nam Państwo pomóc ustalić dlaczego na drodze ze Środy Śląskie do Kostomłotów, w dwóch miejscach, brak jest środkowej linii na jezdni? Prace na drodze były wykonywane niedawno, a wyjeżdżając z Ciechowa, na(...)

Czytaj więcej!

Poszerzenie drogi i progi zwalniające w miejscowości Święte

05-12-2018 / 6 Komentarzy

Odpowiedź Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej na list mieszkanki miejscowości Święte opublikowany na łamach portalu www.roland-gazeta.pl w dniu 28 listopada dotyczący poszerzenia drogi, a także likwidacji progów zwalniających przy drodze gminnej.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Rejs trwa nadal...

04-12-2018 / Brak komentarzy

Stoimy przy kei na rzece Arno przy Nautica 180. To zaprzyjaźniona marinka, albo raczej dwie, należące do tego samego właściciela - Alessandro i jego mamy.

Czytaj więcej!

Czym palicie drodzy średzianie? (list do redakcji)

03-12-2018 / 19 Komentarzy

Sezon grzewczy w pełni i w pełni smród nad miastem się unosi. Ciekaw jestem, kiedy ludzie w naszym mieście przestaną palić w piecach czym popadnie?

Czytaj więcej!

Mieszkanka: To nie jest droga przez wieś, to już autostrada!

28-11-2018 / 11 Komentarzy

Pani Jolanta Połońska z miejscowości Święte w gminie Środa Śląska, poprosiła nas wczoraj o zajęcie się problemem, który jej zdaniem, przysparza sporo problemów mieszkańcom.

Czytaj więcej!

„Ci wspaniali młodzieńcy w swych szalejących gruchotach” (okiem mieszkańca)

21-11-2018 / 42 Komentarzy

W nocy z 27 na 28 października w Jeleniej Górze, rozpędzony Seat wpada w parę pieszych przechodzących przez pasy. Oboje giną na miejscu, osierocając dwóch synów.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Z Benalmadeny do Pisy

14-11-2018 / Brak komentarzy

Ruszamy bladym świtem z Gibraltaru. Jak zwykle ruch w porcie – promy we wszystkie strony, wielkie kontenerowce i dziesiątki innych stalowych wytworów stoczni.

Czytaj więcej!

Odpowiedź Urzędu Miejskiego w sprawie oświetlenia ulicznego

06-11-2018 / Brak komentarzy

W odpowiedzi na pismo mieszkańca Środy Śląskiej opublikowane na portalu Roland w dniu 25 października br., dotyczące ustawienia czasu pracy oświetlenia ulicznego w mieście - chcemy wyjaśnić, iż zaistniały problem był ściśle związany ze zmianą(...)

Czytaj więcej!

Czytelnik: Czy ktoś coś z tym zrobi?

02-11-2018 / 2 Komentarze

Mieszkaniec Środy Śląskiej zwrócił się do nas z prośbą o zajęcie się prawą ustawień czasu pracy naświetlaczy w centrum miasta. - 25. Października zaniosłem pisemną prośbę do burmistrza Środy Śląskiej. Zapytajcie proszę czy ktoś coś(...)

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Pożegnanie z Atlantykiem.

26-10-2018 / Brak komentarzy

Pierwsze dni z Madery kursem na cieśninę Gibraltar można by określić terminem – nudy. Trzy pierwsze dni idealnej, z punktu widzenia żeglarza, pogody.

Czytaj więcej!

Po co psom i kotom banery reklamowe?

24-10-2018 / 2 Komentarze

Na to pytanie odpowiada Czytelnik, który za naszym pośrednictwem zwraca się z apelem do kandydatów biorących udział w tegorocznych wyborach samorządowych.

Czytaj więcej!

Szanowni kandydaci, to już przesada!

12-10-2018 / 9 Komentarzy

Wybory to walka. Rozumiem, ale są pewne granice! Niedawno czytałam u Was o zrywaniu plakatów wyborczych w Udaninie, pewnie nie tylko tam tak jest...

Czytaj więcej!

Czytelniczka pyta: Nie ma innych sposobów?

10-10-2018 / 2 Komentarze

Otrzymaliśmy list, w którym jedna z czytelniczek uskarża się na stan wyremontowanej drogi pomiędzy miejscowościami Piotrowice, a Pełcznicą.

Czytaj więcej!

Czytelniczka pyta - rzecznik Urzędu Miejskiego odpowiada

08-10-2018 / 20 Komentarzy

Dzień dobry, usłyszałam, że w Urzędzie Miejskim w Środzie Śląskiej weszło w życie rozporządzenie, które za wszelką cenę ma zapełnić zielone autobusy. Mianowicie jeżeli urzędnik kupi bilet okresowy komunikacji, to może liczyć na zwrot pieniędzy(...)

Czytaj więcej!

"Jakim bezmózgim trzeba być!?" (list do redakcji)

08-10-2018 / 2 Komentarze

Jestem mieszkańcem Środy Śląskiej, mieszkam blisko lasu z czego chętnie i często korzystam. Biegam, spaceruję, chodzę na grzyby i prawie zawsze przynoszę pełną torbę... śmieci.

Czytaj więcej!

Mieszkańcy: O co tutaj chodzi? (list do redakcji)

07-10-2018 / 6 Komentarzy

Droga redakcjo, nasuwa się tak wiele pytań do kandydatów na burmistrza. My jako mieszkańcy ul. Wierzbowej oraz Winnej Góry niejednokrotnie prosiliśmy o dobudowanie chodnika, wraz z oświetleniem na ul. Wierzbowej, w stronę strefy przemysłowej. 

Czytaj więcej!

"Zagłosowałabym na osobę, która pomoże ten problem rozwiązać" (list)

03-10-2018 / 7 Komentarzy

Szanowna Redakcjo, proszę o pomoc w zorientowaniu się, jakie są propozycje kandydatów na burmistrza Środy Śląskiej na rozwiązanie problemu ze zbyt małą ilością miejsc w średzkim żłobku.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Madera z Madeiry

28-09-2018 / Brak komentarzy

Niektórzy uważają, że Madera to pozostałość po legendarnej Atlantydzie. Reszta wspaniałej krainy miała zsunąć się do oceanu. Ale i tak jest czym się cieszyć. Perełka na niezbyt gościnnym Atlantyku.

Czytaj więcej!

Czy faktycznie jest problem z parkowaniem przy kompleksie w Lutyni?

27-09-2018 / 26 Komentarzy

Szanowna Redakcjo, do bulwersującej sytuacji doszło dziś rano tj. 25.09.2018 r. przed godziną 8:00, przy nowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lutyni.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Wyspy Kanaryjskie – atlantycki raj

22-09-2018 / 1 Komentarz

Puerto Carmen na Lanzarote, to nasz nowy port pobytu na 35 dni. Spędziłem tu już wcześniej kilka miesięcy na jachcie i nie tylko. To miasto wiecznej zabawy, słońca, kilometrowych plaż i smacznych dań.

Czytaj więcej!

Okiem mieszkańca: Igrzysk i chleba!

17-09-2018 / 11 Komentarzy

„Lud rzymski można utrzymać w spokoju tylko rozdawnictwem zboża i igrzyskami” - mimo upływu ponad 2000 lat cytat jak najbardziej jest na czasie.

Czytaj więcej!

Mieszkaniec Brodna: Ta informacja jest nieprawdziwa!

11-09-2018 / 8 Komentarzy

W odpowiedzi na informację dotyczącą składowania sterty słomy i siana na jednej z posesji w miejscowości Brodno, właściciel informuje, że oskarżenia zawarte w zgłoszeniu są nieprawdziwe.

Czytaj więcej!

Czytelnik: "Ta sterta jest zbyt blisko zabudowań!"

08-09-2018 / 15 Komentarzy

W miniony wtorek otrzymaliśmy telefoniczną prośbę czytelnika, żeby zająć się niepokojącą sprawą mającą miejsce w miejscowości Brodno.

Czytaj więcej!

Okiem mieszkańca: Kampania wyborcza - cisza przed burzą?

07-09-2018 / 13 Komentarzy

Walka o Samorządy w zbliżających się wyborach nabrały tempa i jak Polska długa i szeroka, kampania idzie już pełną parą.

Czytaj więcej!

To oznakowanie "oślepia" kierowców!

06-09-2018 / 6 Komentarzy

Witam serdecznie. Chcę zwrócić waszą uwagę na nowe znaki na drodze Rakoszyce-Kulin-Cesarzowice.

Czytaj więcej!

„Babę zesłał Bóg. Raz mu wyszedł taki cud.”

04-09-2018 / 6 Komentarzy

Czyściec to miejsce oczekiwania na decyzje, obawy z nią związane i wiara w modlitwy bliskich, którą mogą tą decyzję zwieńczyć pozytywnie.

Czytaj więcej!

Czytelniczka: Taki stóg stwarza zagrożenie!

30-08-2018 / 6 Komentarzy

- W pobliżu Chwalimierza jeden z rolników ustawił stóg słomy, który może stanowić zagrożenie. Jest on zbyt blisko drogi. Sytuację tę zgłosiłam do straży miejskiej oraz na policję - poinformowała nas w rozmowie telefonicznej czytelniczka.

Czytaj więcej!

"Jak ktoś kupi meble dzień później to co?"

29-08-2018 / 5 Komentarzy

- Proszę redakcję żeby zainteresowała się tematem śmieci. Firma z 1 Maja zmienia nazwy, ale śmieci sprząta tak samo źle jak wcześniej.

Czytaj więcej!

Okiem mieszkańca: "Absurdalna dyskusja"

28-08-2018 / 19 Komentarzy

Kiedy oficjalnie ogłaszana była lista wykonawców na XIV edycję Święta Wina w Mieście Skarbów, nikt chyba się nie spodziewał, jak absurdalna rozpocznie się dyskusja w sieci, a jej spektrum z każdym wpisem przekroczy kolejne granice(...)

Czytaj więcej!

"Pocztówka" z Chin (zdjęcia czytelnika)

21-08-2018 / 1 Komentarz

Podróż do Chin, to dla wielu z nas jedynie marzenie. Miejsce wyjątkowe, które jest jednym z najstarszych ośrodków cywilizacyjnych świata, o odrębnej i bogatej tradycji muzycznej, teatralnej, literackiej, filozoficznej, historycznej oraz naukowej...

Czytaj więcej!

Szukamy domu dla pieska!

17-08-2018 / 3 Komentarze

Piszę z prośbą nagłośnienia, gdyż jest u nas piesek, najprawdopodobniej porzucony.

Czytaj więcej!

Czytelnik: traktor "przekosił" cały bok

16-08-2018 / 3 Komentarze

Otrzymaliśmy dziś od Czytelnika zdjęcia samochodu, który brał udział w kolizji. Miała ona miejsce niedawno w Środzie Śląskiej.

Czytaj więcej!

To nie jest park miejski - gmina odpowiada

16-08-2018 / 18 Komentarzy

Dziś otrzymaliśmy odpowiedź Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej dotyczącą listu Czytelnika pt.: „Park to jedno wielkie śmietnisko”, opublikowanego na naszym portalu 11 sierpnia.

Czytaj więcej!

"Piszę, aby przestrzec przed takimi praktykami" (list)

14-08-2018 / 6 Komentarzy

Witam. Dziś nasz budynek w Środzie Śląskiej odwiedził Pan przedstawiający się jako pracownik Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Dakar – Wyspy Kanaryjskie

14-08-2018 / 2 Komentarze

Sztorm trwał 6 dni. Fale waliły o kadłub z jakąś szaloną bezrozumną mocą. Wiatr przekraczał 55 knt...

Czytaj więcej!

„Park to jedno wielkie śmietnisko” (list)

11-08-2018 / 10 Komentarzy

Witam. W załączniku przesyłam zdjęcia średzkiego parku. Jak widać jedno wielkie śmietnisko.

Czytaj więcej!

Komendant straży miejskiej odpowiada

31-07-2018 / 7 Komentarzy

Jako Komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej nie mogę pozostać obojętny na list, który p. Wincenty skierował do gazety „Roland” w sprawie, jak to określił nadawca, chaosu i bałaganu na ul. Górnej przy szkole podstawowej.

Czytaj więcej!

Czytelniczka: Kulturalny człowiek śmieci zabiera ze sobą

30-07-2018 / 15 Komentarzy

Dzień dobry! Przesyłam zdjęcia z wczorajszego porannego spaceru na Kajakach, po festiwalu Uwolnić Muzykę.

Czytaj więcej!

Czytelnik: Cóż na to Straż Miejska – nie reaguje!

27-07-2018 / 11 Komentarzy

Minął wreszcie rok szkolny, a wraz z nim wspomnienia z tym związane. Jak wielu innych rodziców dowoziłem moją pociechę do średzkiej podstawówki przy ul. Górnej.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata - Senegal (cz. II)

19-07-2018 / Brak komentarzy

[Senegal – życie, to wieczny targ] Wszystkie miejscowości w Senegalu, małe i wielkie aglomeracje, to wielkie targowiska. Każda ulica, każde rondo i skrzyżowanie obstawione są budami, stołami z towarem.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata: SENEGAL - kraj prawdziwych piękności

16-07-2018 / Brak komentarzy

[CZEŚĆ 1] Po dobie szarpania się z wiatrem i rybakami próbującymi nas złapać w okrężnicę, docieramy do Dakaru. Przygoda ze złapaną na kil siecią rybaków wyglądała na groźną, gdy dziesięciu czarnoskórych jegomości wygrażało pięściami i(...)

Czytaj więcej!

Zaniepokojony mieszkaniec gminy pyta

13-07-2018 / 2 Komentarze

Droga redakcjo. Zbliżają się wybory samorządowe a co za tym idzie wybór Zarządcy Naszej Gminy. Częściowo już wiemy na czym zależy poszczególnym kandydatom.

Czytaj więcej!

Czytelnik: Jest problem z przewożeniem rowerów w pociągach

12-07-2018 / Brak komentarzy

Gdy przedstawiciele naszej władzy rozbudowują szlaki rowerowe na terenie powiatu, zachęcając tym samym do korzystania z jednośladów, Koleje Dolnośląskie "idą na przekór"?... Postanowiliśmy to wyjaśnić.

Czytaj więcej!

Mieszkaniec Środy Śląskiej: "Oddam pieski w dobre ręce"

11-07-2018 / Brak komentarzy

Dwa ładne szczeniaki są do oddania za darmo w dobre i uczciwe ręce. Każdy z osobna lub dwa razem.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata - Gambia (cz. II)

10-07-2018 / Brak komentarzy

Rano przygotowuję paelę z krewetek, które zostały z nocnych przynęt. Dostaliśmy wielką łopatę od rybaków obsługujących pływające pomosty z hodowlami tych skorupiaków. Oczywiście za darmo. Mamy obiad na dwa dni.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata - Gambia

09-07-2018 / Brak komentarzy

Etap III rejsu – Wyspa Ascencion – równik – Gambia (cz. I). Kotwica na pokład i wieczorem ruszamy dalej zdobywać ocean. Wiatr początkowo kaprysi, aby wreszcie nad ranem ustabilizować się na kierunku południowym i wpadamy(...)

Czytaj więcej!

Wygoda, brak pomysłu czy zwyczajne "niechciejstwo"?

06-07-2018 / Brak komentarzy

Klasyczne „za moich czasów…” patrząc na dzisiejszą młodzież nabiera nowego znaczenia. Wpatrzeni w ekrany telefonów czy tabletów, oderwani od rzeczywistości błądzą gdzieś w wirtualnym świecie.

Czytaj więcej!

A Środa Śląska powinna mieć tron...

06-07-2018 / 1 Komentarz

Mają inne miasta swoje ławeczki (pomniki), a na nich sławnych pisarzy, muzyków, aktorów. Środa Śląska powinna mieć tron.

Czytaj więcej!

Za wskazanie bezczelnego sprawcy 500zł nagrody

05-07-2018 / Brak komentarzy

Uwaga! Poszukuję osób, które w dniu wczorajszym tj. 4 lipca, około godziny 19:30 jechały objazdem (przez Miękinię), gdzie miał miejsce wypadek na drodze krajowej nr 94.

Czytaj więcej!

No cóż, brakuje słów żeby opisać ten cyrk...

02-07-2018 / Brak komentarzy

- Dzień dobry! Dzwonię do Pani/Pana w związku z 15-leciem istnienia naszej firmy. Został Pan/Pani wylosowana do udziału w prezentacji urządzenia do oczyszczania powietrza… gwarantowanym prezentem jest…

Czytaj więcej!

Okiem mieszkańca: średzki pociąg do komunikacji

27-06-2018 / Brak komentarzy

Roku Pańskiego 2018 uruchomiono w Środzie Śląskiej komunikację miejską. Pomysł ambitny, wielowątkowy i w odbiorze mieszkańców dość kontrowersyjny. Z jednej strony determinacja burmistrza Adama Rucińskiego, z drugiej foch Polbusa i szerokim strumieniem wylewające się komentarze(...)

Czytaj więcej!

"Za mało śmietników w naszym mieście!"

20-06-2018 / Brak komentarzy

[LIST DO REDAKCJI] Dzień dobry, będę wdzięczy Redakcji za zajęcie się tematem śmietników w naszym mieście, a w zasadzie ich brakiem (znikomą ilością).

Czytaj więcej!

Okiem mieszkańca: Mundial... Czas start!

19-06-2018 / Brak komentarzy

Balon pompowany dość ostrożnie od kilku tygodni, dziś pękł. Co do samego meczu polskiej reprezantacji, no cóż… szału nie było. Zawiało dramatem. To nie nasza drużyna, to nie nasz mecz. Jaki będzie kolejny?

Czytaj więcej!

Okiem mieszkańca: Chcieć to móc… Czy jakoś tak...

15-06-2018 / Brak komentarzy

Temat skrzyżowania obwodnicy z ul. Wiejską w Środzie Śl. zaczyna podgryzać „Modę na sukces” w ilości odcinków i zwrotów akcji. W skrócie o modernizacji skrzyżowania można by powiedzieć, że burmistrz Środy Śląskiej chce, ale nie(...)

Czytaj więcej!

Przebudzenie, czyli żyj i daj żyć innym chodziku!

12-06-2018 / Brak komentarzy

Pomysł na napisanie tego tekstu zrodził się przy okazji protestu niepełnosprawnych w sejmie. W planie były rozmowy z osobami niepełnosprawnymi z naszej gminy.

Czytaj więcej!

Okiem mieszkańca: środa spokojna, środa stojąca

05-06-2018 / Brak komentarzy

Wstaję rano… tego bólu opisywać nie trzeba. Poranna walka z dziećmi zakontraktowana na 8 rund, odliczamy KO i ruszam. Codziennie wieczorem powtarzam sobie, jutro idę na nogach, ale ciemna strona mocy, znana jako lenistwo pospolite(...)

Czytaj więcej!

Okiem mieszkańca: rynek i Średzki Park Wodny

30-05-2018 / Brak komentarzy

Są takie projekty w życiu polityka, które zarówno dla zwolenników jak i przeciwników stają się podsumowaniem jego kadencji.

Czytaj więcej!

"Skrzyżowanie należy jak najszybciej przebudować"

23-05-2018 / Brak komentarzy

Droga Redakcjo! Proszę was o interwencję w sprawie jednego z nowych skrzyżowań, które pojawiło się niedawno w okolicy Środy Śląskiej.

Czytaj więcej!

Trzeba zwrócić uwagę rowerzystom

15-05-2018 / Brak komentarzy

LIST DO REDAKCJI: Rowerowe wyprawy i pikniki są teraz w modzie. Rowerami dojeżdżamy na działki czy do pracy... Miłośników jednośladów jest coraz więcej i dobrze, ale...

Czytaj więcej!

Imponująca kolekcja Druha Leszka Gawlińskiego

15-05-2018 / Brak komentarzy

Blisko trzydzieści lat poszukiwań. Kilkadziesiąt eksponatów odrestaurowanych, którym nadano drugie życie. Dwa pomieszczenia, gdzie przenosisz się w zupełnie inną rzeczywistość.

Czytaj więcej!

Setki wyrzuconych chlebów w Rusku

07-05-2018 / Brak komentarzy

LIST DO REDAKCJI. Na terenie gminy Malczyce, podczas wiosennych spacerów, nasi czytelnicy odkrywają nie tylko piękno przyrody, ale również karygodne działania niektórych mieszkańców. W ostatnim czasie otrzymaliśmy dwie takie informacje.

Czytaj więcej!

Czy można kupić bilet miesięczny na średzkim dworcu?

29-03-2018 / Brak komentarzy

Dzień dobry. Czy Redakcja może się dowiedzieć: dlaczego na PKSie nie można kupić biletu miesięcznego na przejazdy naszymi zielonymi autobusami, tylko trzeba biegać po urzędzie?

Czytaj więcej!

Trawniki w parkach, to wielka psia toaleta (list do redakcji)

22-03-2018 / Brak komentarzy

Witam! Bardzo bym prosiła, abym pozostała anonimowa. Piszę do państwa redakcji z prośbą o nagłośnienie czystości naszych parków.

Czytaj więcej!

CZYTELNIK: podczas meczów spożywany jest alkohol

19-03-2018 / Brak komentarzy

Jak zapowiada klub MLKS Polonia Środa Śląska wkrótce nastąpi inauguracja rundy wiosennej, do której przygotowują się także wierni kibice piłki nożnej. W sprawie atmosfery panującej podczas meczów na średzkim stadionie skontaktował się z nami czytelnik.

Czytaj więcej!

Jest to sprawa wymagająca pilnej interwencji (list)

18-03-2018 / Brak komentarzy

Droga Redakcjo, w dniu wczorajszym napisaliście o stanie drogi przy ul.Malczyckiej w Środzie Śląskiej. W załączeniu przesyłam zdjęcia stanu drogi 346, drogi dojazdowej do autostrady A4.

Czytaj więcej!

CZYTELNIK: dobrze że zima trwa tylko trzy dni

17-03-2018 / Brak komentarzy

Droga redakcjo! Proszę o umieszczenie informacji dotyczącej zasypanych dróg w naszej gminie, a w szczególności w naszym mieście, na ulicy Malczyckiej, Kolejowej oraz trasy na Szczepanów.

Czytaj więcej!

Najpopularniejsze wiadomości (7dni):