Listy / opinie czytelników

Średzianie w podróży dookoła świata. Tam i z powrotem – znów na Wyspach Kanaryjskich

07-11-2019 / Brak komentarzy

Po południu w niedzielę oddaliśmy cumy w Ceucie. Wzdłuż brzegu afrykańskiego skradaliśmy się na Atlantyk. Oby dziada nie obudzić. Ale tam. Ledwo weszliśmy w rutę dla statków i zaczął mruczeć.

Czytaj więcej!

Problem z parkowaniem przy stacji PKP w Środzie Śląskiej

04-11-2019 / 24 Komentarzy

Pod koniec października skontaktowała się z nami mieszkanka ul. Stacyjnej przy stacji PKP w Środzie Śląskiej. Kobieta poinformowała o problemie parkowania pojazdów przy prywatnych posesjach. 

Czytaj więcej!

Dlaczego wszystko zostało wykoszone po bokach, a środek nie? (list do redakcji)

29-10-2019 / 5 Komentarzy

- Około 14 dni temu, podczas spaceru po ul. Wierzbowej w Środzie Śląskiej, dostrzegłam ekipę koszącą trawę na terenie działki gminnej, która jest przy cmentarzu. Bardzo mi się to spodobało, ponieważ często skracam sobie tamtędy(...)

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Pożegnanie z Europą

16-10-2019 / 3 Komentarze

Z Pisy włoskiej przez Sycylię do Malty. Wystartowaliśmy w marcu br. i postanowiliśmy zatrzymać się na dłużej w Grecji.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dokoła świata. Grecja – bye, bye...

25-09-2019 / Brak komentarzy

Dni coraz krótsze – niechybnie zbliża się pora ewakuacji z uroczych greckich wysp. Kilka miesięcy minęło w "domku na kurzej nóżce" (jak mówiła moja przyjaciółka) bujając się między wyspami.

Czytaj więcej!

Czy czeka nas krajobraz pustyni? Pyta mieszkaniec...

03-09-2019 / 10 Komentarzy

Droga Redakcjo, proszę o interwencję u lokalnych władz z pytaniem co zamierzają zrobić z problemem suszy na naszym terenie? - pyta pan Przemysław Babiński.

Czytaj więcej!

Miłośnik przyrody apeluje do myśliwych (list)

05-08-2019 / 23 Komentarzy

Proszę, zaapelujcie do myśliwych, aby podali polnej i leśnej zwierzynie wodę...

Czytaj więcej!

Jestem ciekaw, kto jest odpowiedzialny (list)

24-07-2019 / 4 Komentarze

Jestem ciekaw, kto jest odpowiedzialny za przycinanie drzew i krzewów przy wyjeździe z Intermarche w Środzie Śląskiej? Przestałem tam robić zakupy głównie z powodu tego wyjazdu.

Czytaj więcej!

Odpowiedź Straży Miejskiej na pismo mieszkańca Środy Śląskiej

23-07-2019 / 1 Komentarz

Straż Miejska w Środzie Śląskiej informuje, że w związku z licznymi skargami mieszkańców, wzmożyła patrolowanie ul. Świdnickiej i Kościuszki w Środzie Śląskiej w związku z nieprzestrzeganiem przez kierowców przepisów ruchu drogowego polegających na niezastosowaniu się(...)

Czytaj więcej!

Denerwujący (hałasujący) niepełnoletni motorowerzysta. Brak reakcji służb porządkowych (list)

23-07-2019 / 58 Komentarzy

Tak jak napisałem w tytule, od początku wakacji jeden z mieszkańców osiedla na ulicy Wrocławskiej w Środzie Śląskiej zakłóca życie codzienne osiedla.

Czytaj więcej!

Oświadczenie autorki listu do redakcji

02-07-2019 / 15 Komentarzy

W związku z dodaniem mojego listu na temat prędkości przejeżdżających pojazdów przez przejazd kolejowy w Środzie Śląskiej, zawracam się z prośbą o opublikowanie mojego oświadczenia.

Czytaj więcej!

Proszę o zajęcie się sprawą, bo dojdzie kiedyś do nieszczęścia (list)

26-06-2019 / 18 Komentarzy

Piszę do Państwa ponieważ, ani policja, ani straż miejska nic z tym nie robi. Auta jeżdżą z ogromną prędkością przez przejazd PKP w Środzie Śl. Naprawdę chyba ktoś musi kogoś potracić, by się wreszcie zainteresowali.

Czytaj więcej!

Dziękujemy Radnemu Gminy Malczyce!

10-06-2019 / Brak komentarzy

W imieniu swoim i naszych dzieci, chcielibyśmy podziękować Radnemu Gminy Malczyce Panu Wiesławowi Kowalskiemu za fachową i skuteczną pomoc związaną z dowożeniem naszych dzieci do szkół.

Czytaj więcej!

Urząd Miejski ws. artykułu: Inwestycja jest, ale mieszkańcy jej nie chcą

11-06-2019 / 26 Komentarzy

Informacja Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej w sprawie działań podjętych w wyniku protestu mieszkańców Kulina dot. budowy stacji bazowej telefonii komórkowej na podstawie decyzji Starosty Średzkiego.

Czytaj więcej!

Mieszkaniec: Należy zauważyć ten problem!

28-05-2019 / 5 Komentarzy

Dzień dobry. Proszę o poruszenie kwestii, zarówno obowiązków jakie ciążą na właścicielach nieruchomości, jak i samego bezpieczeństwa, jakie to za sobą niesie.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Grecja – kraina zapachów

22-05-2019 / 1 Komentarz

Z kalendarza wynika, że nasz „Venator” już miesiąc pływa w Grecji. Zleciało nie wiadomo jak. Najpierw nocne wejście do porciku Paxsos z Jackiem, potem wolne skubanie Korfu, aby na kilka dni wylądować w stolicy Korfu(...)

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. „Venatorem" do Albanii

01-05-2019 / Brak komentarzy

Kilka dni pobytu na greckiej wyspie Korfu w oczekiwaniu na Daniela i ruszamy na kilkudniowy wypad do Albanii. Cel to Sarande, miesteczko leżące kilkanaście mil od Korfu.

Czytaj więcej!

Brawo Nauczyciele! (list do redakcji)

25-04-2019 / 49 Komentarzy

Już trzeci tydzień trwa protest nauczycieli. Po Środzie Śl. krążą watahy znudzonej młodzieży, szukające sposobu na zabicie wolnego czasu...

Czytaj więcej!

To nie jest odpowiedni moment na jakiekolwiek strajki w oświacie (list)

24-04-2019 / 66 Komentarzy

"Nauczycielom się należy tyle, ile mają na umowie" - to cytat jednego z moich nauczycieli, z którym w zupełności się zgadzam. Rok szkolny, a przede wszystkim jego końcówka nie jest odpowiednim momentem na jakiekolwiek strajki(...)

Czytaj więcej!

Mój głos, nauczyciela ze Środy Śląskiej ws. strajku (list)

24-04-2019 / 15 Komentarzy

Z datą 24.04.2019 r. kończę strajk jako nauczyciel niezrzeszony w żadnym związku zawodowym. Podjęłam strajk solidaryzując się z nauczycielami, dając świadectwo braku akceptacji pogarszającej się od lat sytuacji naszego szkolnictwa.

Czytaj więcej!

"Proszę, aby odpowiednie służby zadbały bardziej o to miejsce" (list)

18-04-2019 / 1 Komentarz

Codziennie spaceruję z psem po naszych pięknych średzkich alejkach. Zaraz koło nich, przy ul. Basztowej, zrobiono dla dzieci mały plac zabaw. Małe pociechy odpoczywają i bawią się na nim codziennie, ale dzisiejszy widok po prostu(...)

Czytaj więcej!

Wtedy strajków nie było, dlaczego? (list do redakcji)

16-04-2019 / 29 Komentarzy

Ja bym chciała żeby nauczyciele wypowiedzieli się, co mają do zaoferowania uczniom (w przypadku podwyżki) prócz zadawania stert zadań domowych? Dlaczego równie gorliwie nie strajkowali przeciwko reformom? Złym reformom, przeładowany program...

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. „Venator” na Malcie

10-04-2019 / 1 Komentarz

Późnym popołudniem (28 marca) podnosimy kotwicę w Portopalo na Sycylii i ruszamy na Maltę. Daleko nie jest - ledwie 55-65 mil. Gdyby nie martwa fala po silnym wietrze, nocka przeszłaby spokojnie.

Czytaj więcej!

Czytelnik: Nie chcemy takich widoków!

07-04-2019 / 13 Komentarzy

Witam, proszę o poruszenie tematu. Zastanawiam się jak w centrum miasta, w niedzielne południe, spacerujący rodzice z dziećmi i zajadający się lodami, muszą oglądać takie "osobniki".

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Sycylia. Wyspa Słońca

02-04-2019 / 1 Komentarz

Wyspa Słońca. Tak nazywają niektórzy tę największą wyspę na morzu śródziemnym. Nigdzie w Europie nie występuje taka ilość dni słonecznych w roku, jak tutaj.

Czytaj więcej!

STRAJK! (okiem mieszkańca)

01-04-2019 / 10 Komentarzy

To czy nauczyciele zarabiają dużo, dla ludzi spoza „branży”, przypomina pytanie „ile warta jest krowa w Mozambiku?” Po 10-minutowej wizycie na szkolnym korytarzu stwierdziłbym, że nie ma pieniędzy wartych przetrwania tej dżungli, ale już po(...)

Czytaj więcej!

Komendant Straży Miejskiej: Zlecę funkcjonariuszom zwrócenie szczególnej uwagi

29-03-2019 / 1 Komentarz

22 marca opublikowaliśmy prośbę mieszkańców Środy Śl. o interwencję w sprawie notorycznego zaśmiecania, przez osoby czekające na busy i autobusy, wejścia do klatki schodowej przy Placu Wolności 66/68.

Czytaj więcej!

Ta grupa, to moi herosi naszych czasów

28-03-2019 / 1 Komentarz

Kino zawsze było odzwierciedlaniem naszych obaw, w zależności od czasów i zagrożeń jakie w nich odczuwaliśmy, tworzone były masowo filmy z formą otuchy.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Wyspy Eolskie

26-03-2019 / 1 Komentarz

Od  wczesnego świtu pada deszcz, ale wiatr dopisuje. Po byle jakim wietrze w nocy teraz płyniemy półwiatrem z prędkością 8-9 knotów. Kurs na wyspę Stromboli.

Czytaj więcej!

Mieszkańcy: Mamy dość sprzątania po innych

22-03-2019 / 7 Komentarzy

Szanowna redakcjo! W związku z notorycznym zaśmiecaniem wejścia do klatki schodowej przy ulicy Plac Wolności 66/68, przez ludzi czekających na busy i autobusy, my mieszkańcy,  zwracamy się z prośbą o interwencję w tej sprawie.

Czytaj więcej!

Tak wygląda spacer koło zabytkowego muru (list)

22-03-2019 / 7 Komentarzy

- Na porannym spacerze z psem, postanowiłem przejść się za nowe Dino w Środzie Śląskiej,  na tak zwaną polankę. Koło muru z cegieł odkryłem wysypisko śmieci.

Czytaj więcej!

Samochody ciężarowe niszczą malczyckie drogi i budynki (list)

22-03-2019 / 3 Komentarze

-  Jestem mieszkańcem Malczyc od ponad 50 lat. Zwracam się z prośbą o pomoc w związku dużym wzrostem natężenia ruchu przez olbrzymie samochody ciężarowe niszczące malczyckie drogi i budynki (samochód jadący z ładunkiem ponad 30(...)

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dokoła świata. Wyspy Poncyjskie

21-03-2019 / Brak komentarzy

Rejs trwa. Po ominięciu wschodniego wybrzeża wyspy Elba, nocą z bólem ciągniemy na południe. Wiatr kręci i odwraca kierunek.

Czytaj więcej!

Mieszkańcy: "Bo w końcu puszczą nas z dymem!"

13-03-2019 / 16 Komentarzy

Mieszkańcy ul. Piastów Śląskich w Środzie Śląskiej twierdzą, że ciągłe "imprezy" organizowane głównie przez młodzież w pobliżu ich domów, zagrażają ich bezpieczeństwu. Dlaczego?

Czytaj więcej!

Mieszkanka: Skąd taki fetor w Malczycach?

06-03-2019 / 3 Komentarze

- Proszę o interwencję u lokalnych władz z pytaniem, dlaczego w Malczycach tak straszliwe śmierdzi? - poprosiła nasza czytelniczka.

Czytaj więcej!

Sami sobie brudzą, a potem wielce odpoczywają (list)

06-03-2019 / Brak komentarzy

Dzień dobry! Zdjęcie śmietnika pochodzi z ogródków działkowych w Środzie Śląskiej, w tej dość dużej części. Jedyny śmietnik wygląda tak ZAWSZE. Nie pamiętam tam porządku.

Czytaj więcej!

"Jedni dbają, a drudzy palą czym popadnie!" (list do redakcji)

05-03-2019 / 7 Komentarzy

Witam. Chciałabym zwrócić uwagę naszej Straży Miejskiej, na to kto i czym pali w piecu. To tak być nie może, że jedni dbają, a drudzy palą, czym popadnie. 

Czytaj więcej!

Czytelniczka: Interweniowanie ma sens

26-02-2019 / 2 Komentarze

Pod koniec stycznia opublikowaliśmy list od mieszkanki Środy Śląskiej, w którym poruszony został temat notorycznego zaśmiecania Osiedla Zachodniego.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Ryby pod żaglami

25-02-2019 / Brak komentarzy

Pierwszy odcinek rejsu dookoła świata na trasie Kapsztad – Pisa, pomimo kilkumiesięcznej żeglugi, to spektakularnych sukcesów wędkarskich nie przyniósł. Nie byliśmy przygotowani sprzętowo, a i warunki nie sprzyjały łowieniu ryb.

Czytaj więcej!

Czy to awaria? Czy nowe źródło wody? (list)

19-02-2019 / 1 Komentarz

Bardzo mnie zainteresowało "źródełko" wody sączącej się przy trasie w Środzie Śląskiej. Czy to awaria? Czy nowe źródło wody?

Czytaj więcej!

Podziękowanie za dar od Samorządu Uczniowskiego

18-02-2019 / 1 Komentarz

Za zorganizowaną zbiórkę karmy dla wolno żyjących kotów przez Panią Wiolettę Janicką, za dar od Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej przy ul. Górnej

Czytaj więcej!

Kochajmy pługi, tak szybko odchodzą (okiem mieszkańca)

13-02-2019 / 2 Komentarze

Zimą, jako podrostek kładąc się spać, marzyłem o śnieżycy, takiej rodem z filmów. Żeby opady zablokowały dojazdy do szkół, marzyłem o zaspach sięgających parapetów na parterze, a może i wyżej.  Armagedon i dzień wolny.

Czytaj więcej!

To sprawa ogromnie ważna dla Polaków (list od prezydenta)

12-02-2019 / 2 Komentarze

Dziś do naszej skrzynki pocztowej trafił list od prezydenta RP, w którym czytamy m.in. jak ważną jest zainicjowana przez głowę naszego państwa nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej, która obowiązuje od 1(...)

Czytaj więcej!

Czytelnik: Czytam Rolanda i nie wierzę!

07-02-2019 / 9 Komentarzy

- Witam. Czytam Rolanda i nie wierzę. Właśnie idę tym chodnikiem w tej chwili i tak wygląda odśnieżanie wg Pani z FBserwis. Powodzenia dla matek z wózkami - napisał dziś do nas ponownie czytelnik.

Czytaj więcej!

Czytelnik: Kto odpowiada za odśnieżanie chodników?

06-02-2019 / 4 Komentarze

- Witam. Czy można poruszyć temat odśnieżania chodników? Generalnie zastanawia mnie fakt, kto odpowiada za odśnieżanie chodnika wzdłuż ulicy Spółdzielczej w Środzie Śląskiej.

Czytaj więcej!

Odpowiedź na opublikowane artykuły dotyczące zimy

05-02-2019 / 1 Komentarz

Odpowiedź na wpis Czytelnika pod artykułem "Auto w rowie i kolizja. Podsumowanie weekendu" oraz informację "Uwaga! Jest ślisko na drogach".

Czytaj więcej!

Śmiecą tu na potęgę! (list)

29-01-2019 / 1 Komentarz

- Witam, chciałam zapytać czy ktoś mógłby zainteresować się samochodami, w których wieczorami przesiaduje młodzież i śmieci na potęgę? - poprosiła nasza czytelniczka.

Czytaj więcej!

Może by ktoś sprawdził, co się dzieje i zrobił z tym porządek? (list)

28-01-2019 / 18 Komentarzy

Witam serdecznie. Mam do Państwa prośbę odnośnie naszej świątecznej opieki zdrowotnej w Środzie Śl. Proszę opisać tę sytuację ponieważ uważam, że nie może tak być.

Czytaj więcej!

„Wszystko co wielkie jest wielkie przez serce”

25-01-2019 / 1 Komentarz

Święta już za nami. Większość z nas zapomniała o czasie ciepła, magii i obdarowywania dobrocią czy prezentami.

Czytaj więcej!

Czytelnik: Kiedy w końcu będzie wiata na przystanku?

25-01-2019 / Brak komentarzy

Od kilku miesięcy w Chwalimierzu nie ma wiaty na przystanku autobusowym. - Terminy postawienia nowego zadaszenia są przestawiane z miesiąca na miesiąc, a nasze dzieci mokną - twierdzi mieszkaniec wsi.

Czytaj więcej!

Jeden z dębów został wycięty. Jestem zaniepokojona... (list)

24-01-2019 / 3 Komentarze

W lipcu zeszłego roku złożyłam do gminy wniosek o uznanie za pomnik przyrody alei dębowej wzdłuż "Kajaków" w Środzie Śląskiej. Odpowiedź przyszła we wrześniu i w zasadzie napawała optymizmem. 

Czytaj więcej!

Dlaczego nie można dodzwonić się do średzkiej poczty?

23-01-2019 / 4 Komentarze

Takie pytanie zadaje mieszkanka gminy Środa Śląska, która pomimo wielu prób, nie zdołała dodzwonić się do placówki Poczty Polskiej w naszym mieście.

Czytaj więcej!

Czytelnik: Czy ktoś to wreszcie posprząta?

21-01-2019 / 3 Komentarze

Na jednym z parkingów w Środzie Śląskiej od dłuższego czasu stoi porzucony samochód. O interwencję porosił nas czytelnik: - Auto zostało zaparkowane kilka lat temu. Czy musi zajmować miejsce parkingowe i zarazem zaśmiecać nasze miasto?

Czytaj więcej!

"Chciałem sprawdzić czy mogę jechać, ale na komendzie nie było alkomatu"

08-01-2019 / 11 Komentarzy

Jak informują komendy policji w całym kraju, każda z osób ma możliwość darmowego "przebadania się" alkomatem. Z tej możliwości 31.12.2018 r. chciał skorzystać nasz czytelnik w Komendzie Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej, jednak odpowiedź jaką(...)

Czytaj więcej!

Nie ma winnego, więc kto posprząta?

03-01-2019 / 7 Komentarzy

Czy zaśmiecenie czyjegoś terenu może być bezkarne? Jak się okazuje odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista...

Czytaj więcej!

Odpowiedź na "świąteczne pytanie"

02-01-2019 / 4 Komentarze

20 grudnia opublikowaliśmy list, w którym mieszkaniec poprosił, aby zadać pytanie pracownikom średzkiego magistratu dlaczego na ul. Wrocławskiej - od żłobka do Orlenu, nie ma żadnej ozdoby świątecznej?

Czytaj więcej!

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...?

28-12-2018 / 3 Komentarze

Miłośniczki zwierząt ze Środy Śląskiej zatroskane losem kota, który od dłuższego czasu "mieszkał" w okolicach Cmentarza Komunalnego, za naszym pośrednictwem zwracają się do Państwa z prośbą.

Czytaj więcej!

"Świąteczne" pytanie do Urzędu Miejskiego

20-12-2018 / 12 Komentarzy

Witam, bardzo ładnie ta nasza Środa wystrojona świątecznie tylko szkoda, że ul. Wrocławska od żłobka aż do Orlenu nie ma żadnej ozdoby.

Czytaj więcej!

Mieszkaniec pyta - Średzka Komunikacja Publiczna odpowiada

17-12-2018 / 17 Komentarzy

Witam, w tej sprawie pisałem do burmistrza i Średzkiej Komunikacji Publicznej, jednak nie ma żadnego odzewu. Może Państwo uzyskają jakieś informację?

Czytaj więcej!

Mieszkanka: "Ten znak zagraża bezpieczeństwu!"

15-12-2018 / 4 Komentarze

- Na ulicy Kilińskiego w Środzie Śląskiej ktoś przekrzywił znak drogowy. Bardzo proszę o nagłośnienie sprawy - poprosiła mieszkanka naszego miasta.

Czytaj więcej!

"Proszę osobę kompetentną o potwierdzenie lub negację tych informacji" (list)

14-12-2018 / 11 Komentarzy

Szanowna Redakcjo. Piszę do Was, ponieważ od kilku dni chodzą słuchy o tym, że możemy zostać od Nowego Roku bez żadnego już połączenia do Środy Śląskiej.

Czytaj więcej!

Zielono mi nie będzie! (list do redakcji)

11-12-2018 / 8 Komentarzy

W październiku na ul. Przy Polance (dawne boisko "na Meprozecie") rozpoczęto prace budowlane. Teren ten został sprzedany w zeszłym roku przez gminę.

Czytaj więcej!

Mieszkaniec: "Proszę o nas też dbać i również zrobić takie kursy"

06-12-2018 / 5 Komentarzy

W ostatnim czasie do naszej redakcji wpłynęło zapytanie: dlaczego autobusy szkolne, które kursują za darmo przez miejscowości Rachów, Wilczków i Chełm, nie obejmują na swojej trasie miejscowości Mazurowice?

Czytaj więcej!

Czytelniczka: Dlaczego brak jest środkowej linii na jezdni?

06-12-2018 / 2 Komentarze

Witam! Czy mogą nam Państwo pomóc ustalić dlaczego na drodze ze Środy Śląskie do Kostomłotów, w dwóch miejscach, brak jest środkowej linii na jezdni? Prace na drodze były wykonywane niedawno, a wyjeżdżając z Ciechowa, na(...)

Czytaj więcej!

Poszerzenie drogi i progi zwalniające w miejscowości Święte

05-12-2018 / 6 Komentarzy

Odpowiedź Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej na list mieszkanki miejscowości Święte opublikowany na łamach portalu www.roland-gazeta.pl w dniu 28 listopada dotyczący poszerzenia drogi, a także likwidacji progów zwalniających przy drodze gminnej.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Rejs trwa nadal...

04-12-2018 / Brak komentarzy

Stoimy przy kei na rzece Arno przy Nautica 180. To zaprzyjaźniona marinka, albo raczej dwie, należące do tego samego właściciela - Alessandro i jego mamy.

Czytaj więcej!

Czym palicie drodzy średzianie? (list do redakcji)

03-12-2018 / 19 Komentarzy

Sezon grzewczy w pełni i w pełni smród nad miastem się unosi. Ciekaw jestem, kiedy ludzie w naszym mieście przestaną palić w piecach czym popadnie?

Czytaj więcej!

Mieszkanka: To nie jest droga przez wieś, to już autostrada!

28-11-2018 / 11 Komentarzy

Pani Jolanta Połońska z miejscowości Święte w gminie Środa Śląska, poprosiła nas wczoraj o zajęcie się problemem, który jej zdaniem, przysparza sporo problemów mieszkańcom.

Czytaj więcej!

„Ci wspaniali młodzieńcy w swych szalejących gruchotach” (okiem mieszkańca)

21-11-2018 / 42 Komentarzy

W nocy z 27 na 28 października w Jeleniej Górze, rozpędzony Seat wpada w parę pieszych przechodzących przez pasy. Oboje giną na miejscu, osierocając dwóch synów.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Z Benalmadeny do Pisy

14-11-2018 / Brak komentarzy

Ruszamy bladym świtem z Gibraltaru. Jak zwykle ruch w porcie – promy we wszystkie strony, wielkie kontenerowce i dziesiątki innych stalowych wytworów stoczni.

Czytaj więcej!

Odpowiedź Urzędu Miejskiego w sprawie oświetlenia ulicznego

06-11-2018 / Brak komentarzy

W odpowiedzi na pismo mieszkańca Środy Śląskiej opublikowane na portalu Roland w dniu 25 października br., dotyczące ustawienia czasu pracy oświetlenia ulicznego w mieście - chcemy wyjaśnić, iż zaistniały problem był ściśle związany ze zmianą(...)

Czytaj więcej!

Czytelnik: Czy ktoś coś z tym zrobi?

02-11-2018 / 2 Komentarze

Mieszkaniec Środy Śląskiej zwrócił się do nas z prośbą o zajęcie się prawą ustawień czasu pracy naświetlaczy w centrum miasta. - 25. Października zaniosłem pisemną prośbę do burmistrza Środy Śląskiej. Zapytajcie proszę czy ktoś coś(...)

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Pożegnanie z Atlantykiem.

26-10-2018 / Brak komentarzy

Pierwsze dni z Madery kursem na cieśninę Gibraltar można by określić terminem – nudy. Trzy pierwsze dni idealnej, z punktu widzenia żeglarza, pogody.

Czytaj więcej!

Po co psom i kotom banery reklamowe?

24-10-2018 / 3 Komentarze

Na to pytanie odpowiada Czytelnik, który za naszym pośrednictwem zwraca się z apelem do kandydatów biorących udział w tegorocznych wyborach samorządowych.

Czytaj więcej!

Szanowni kandydaci, to już przesada!

12-10-2018 / 9 Komentarzy

Wybory to walka. Rozumiem, ale są pewne granice! Niedawno czytałam u Was o zrywaniu plakatów wyborczych w Udaninie, pewnie nie tylko tam tak jest...

Czytaj więcej!

Czytelniczka pyta: Nie ma innych sposobów?

10-10-2018 / 2 Komentarze

Otrzymaliśmy list, w którym jedna z czytelniczek uskarża się na stan wyremontowanej drogi pomiędzy miejscowościami Piotrowice, a Pełcznicą.

Czytaj więcej!

Czytelniczka pyta - rzecznik Urzędu Miejskiego odpowiada

08-10-2018 / 20 Komentarzy

Dzień dobry, usłyszałam, że w Urzędzie Miejskim w Środzie Śląskiej weszło w życie rozporządzenie, które za wszelką cenę ma zapełnić zielone autobusy. Mianowicie jeżeli urzędnik kupi bilet okresowy komunikacji, to może liczyć na zwrot pieniędzy(...)

Czytaj więcej!

"Jakim bezmózgim trzeba być!?" (list do redakcji)

08-10-2018 / 3 Komentarze

Jestem mieszkańcem Środy Śląskiej, mieszkam blisko lasu z czego chętnie i często korzystam. Biegam, spaceruję, chodzę na grzyby i prawie zawsze przynoszę pełną torbę... śmieci.

Czytaj więcej!

Mieszkańcy: O co tutaj chodzi? (list do redakcji)

07-10-2018 / 6 Komentarzy

Droga redakcjo, nasuwa się tak wiele pytań do kandydatów na burmistrza. My jako mieszkańcy ul. Wierzbowej oraz Winnej Góry niejednokrotnie prosiliśmy o dobudowanie chodnika, wraz z oświetleniem na ul. Wierzbowej, w stronę strefy przemysłowej. 

Czytaj więcej!

"Zagłosowałabym na osobę, która pomoże ten problem rozwiązać" (list)

03-10-2018 / 7 Komentarzy

Szanowna Redakcjo, proszę o pomoc w zorientowaniu się, jakie są propozycje kandydatów na burmistrza Środy Śląskiej na rozwiązanie problemu ze zbyt małą ilością miejsc w średzkim żłobku.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Madera z Madeiry

28-09-2018 / Brak komentarzy

Niektórzy uważają, że Madera to pozostałość po legendarnej Atlantydzie. Reszta wspaniałej krainy miała zsunąć się do oceanu. Ale i tak jest czym się cieszyć. Perełka na niezbyt gościnnym Atlantyku.

Czytaj więcej!

Czy faktycznie jest problem z parkowaniem przy kompleksie w Lutyni?

27-09-2018 / 26 Komentarzy

Szanowna Redakcjo, do bulwersującej sytuacji doszło dziś rano tj. 25.09.2018 r. przed godziną 8:00, przy nowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lutyni.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Wyspy Kanaryjskie – atlantycki raj

22-09-2018 / 1 Komentarz

Puerto Carmen na Lanzarote, to nasz nowy port pobytu na 35 dni. Spędziłem tu już wcześniej kilka miesięcy na jachcie i nie tylko. To miasto wiecznej zabawy, słońca, kilometrowych plaż i smacznych dań.

Czytaj więcej!

Okiem mieszkańca: Igrzysk i chleba!

17-09-2018 / 11 Komentarzy

„Lud rzymski można utrzymać w spokoju tylko rozdawnictwem zboża i igrzyskami” - mimo upływu ponad 2000 lat cytat jak najbardziej jest na czasie.

Czytaj więcej!

Mieszkaniec Brodna: Ta informacja jest nieprawdziwa!

11-09-2018 / 9 Komentarzy

W odpowiedzi na informację dotyczącą składowania sterty słomy i siana na jednej z posesji w miejscowości Brodno, właściciel informuje, że oskarżenia zawarte w zgłoszeniu są nieprawdziwe.

Czytaj więcej!

Czytelnik: "Ta sterta jest zbyt blisko zabudowań!"

08-09-2018 / 15 Komentarzy

W miniony wtorek otrzymaliśmy telefoniczną prośbę czytelnika, żeby zająć się niepokojącą sprawą mającą miejsce w miejscowości Brodno.

Czytaj więcej!

Okiem mieszkańca: Kampania wyborcza - cisza przed burzą?

07-09-2018 / 13 Komentarzy

Walka o Samorządy w zbliżających się wyborach nabrały tempa i jak Polska długa i szeroka, kampania idzie już pełną parą.

Czytaj więcej!

To oznakowanie "oślepia" kierowców!

06-09-2018 / 6 Komentarzy

Witam serdecznie. Chcę zwrócić waszą uwagę na nowe znaki na drodze Rakoszyce-Kulin-Cesarzowice.

Czytaj więcej!

„Babę zesłał Bóg. Raz mu wyszedł taki cud.”

04-09-2018 / 6 Komentarzy

Czyściec to miejsce oczekiwania na decyzje, obawy z nią związane i wiara w modlitwy bliskich, którą mogą tą decyzję zwieńczyć pozytywnie.

Czytaj więcej!

Czytelniczka: Taki stóg stwarza zagrożenie!

30-08-2018 / 6 Komentarzy

- W pobliżu Chwalimierza jeden z rolników ustawił stóg słomy, który może stanowić zagrożenie. Jest on zbyt blisko drogi. Sytuację tę zgłosiłam do straży miejskiej oraz na policję - poinformowała nas w rozmowie telefonicznej czytelniczka.

Czytaj więcej!

"Jak ktoś kupi meble dzień później to co?"

29-08-2018 / 5 Komentarzy

- Proszę redakcję żeby zainteresowała się tematem śmieci. Firma z 1 Maja zmienia nazwy, ale śmieci sprząta tak samo źle jak wcześniej.

Czytaj więcej!

Okiem mieszkańca: "Absurdalna dyskusja"

28-08-2018 / 19 Komentarzy

Kiedy oficjalnie ogłaszana była lista wykonawców na XIV edycję Święta Wina w Mieście Skarbów, nikt chyba się nie spodziewał, jak absurdalna rozpocznie się dyskusja w sieci, a jej spektrum z każdym wpisem przekroczy kolejne granice(...)

Czytaj więcej!

"Pocztówka" z Chin (zdjęcia czytelnika)

21-08-2018 / 1 Komentarz

Podróż do Chin, to dla wielu z nas jedynie marzenie. Miejsce wyjątkowe, które jest jednym z najstarszych ośrodków cywilizacyjnych świata, o odrębnej i bogatej tradycji muzycznej, teatralnej, literackiej, filozoficznej, historycznej oraz naukowej...

Czytaj więcej!

Szukamy domu dla pieska!

17-08-2018 / 3 Komentarze

Piszę z prośbą nagłośnienia, gdyż jest u nas piesek, najprawdopodobniej porzucony.

Czytaj więcej!

Czytelnik: traktor "przekosił" cały bok

16-08-2018 / 5 Komentarzy

Otrzymaliśmy dziś od Czytelnika zdjęcia samochodu, który brał udział w kolizji. Miała ona miejsce niedawno w Środzie Śląskiej.

Czytaj więcej!

To nie jest park miejski - gmina odpowiada

16-08-2018 / 18 Komentarzy

Dziś otrzymaliśmy odpowiedź Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej dotyczącą listu Czytelnika pt.: „Park to jedno wielkie śmietnisko”, opublikowanego na naszym portalu 11 sierpnia.

Czytaj więcej!

"Piszę, aby przestrzec przed takimi praktykami" (list)

14-08-2018 / 6 Komentarzy

Witam. Dziś nasz budynek w Środzie Śląskiej odwiedził Pan przedstawiający się jako pracownik Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata. Dakar – Wyspy Kanaryjskie

14-08-2018 / 2 Komentarze

Sztorm trwał 6 dni. Fale waliły o kadłub z jakąś szaloną bezrozumną mocą. Wiatr przekraczał 55 knt...

Czytaj więcej!

„Park to jedno wielkie śmietnisko” (list)

11-08-2018 / 10 Komentarzy

Witam. W załączniku przesyłam zdjęcia średzkiego parku. Jak widać jedno wielkie śmietnisko.

Czytaj więcej!

Komendant straży miejskiej odpowiada

31-07-2018 / 8 Komentarzy

Jako Komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej nie mogę pozostać obojętny na list, który p. Wincenty skierował do gazety „Roland” w sprawie, jak to określił nadawca, chaosu i bałaganu na ul. Górnej przy szkole podstawowej.

Czytaj więcej!

Czytelniczka: Kulturalny człowiek śmieci zabiera ze sobą

30-07-2018 / 15 Komentarzy

Dzień dobry! Przesyłam zdjęcia z wczorajszego porannego spaceru na Kajakach, po festiwalu Uwolnić Muzykę.

Czytaj więcej!

Czytelnik: Cóż na to Straż Miejska – nie reaguje!

27-07-2018 / 11 Komentarzy

Minął wreszcie rok szkolny, a wraz z nim wspomnienia z tym związane. Jak wielu innych rodziców dowoziłem moją pociechę do średzkiej podstawówki przy ul. Górnej.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata - Senegal (cz. II)

19-07-2018 / 1 Komentarz

[Senegal – życie, to wieczny targ] Wszystkie miejscowości w Senegalu, małe i wielkie aglomeracje, to wielkie targowiska. Każda ulica, każde rondo i skrzyżowanie obstawione są budami, stołami z towarem.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata: SENEGAL - kraj prawdziwych piękności

16-07-2018 / Brak komentarzy

[CZEŚĆ 1] Po dobie szarpania się z wiatrem i rybakami próbującymi nas złapać w okrężnicę, docieramy do Dakaru. Przygoda ze złapaną na kil siecią rybaków wyglądała na groźną, gdy dziesięciu czarnoskórych jegomości wygrażało pięściami i(...)

Czytaj więcej!

Zaniepokojony mieszkaniec gminy pyta

13-07-2018 / 2 Komentarze

Droga redakcjo. Zbliżają się wybory samorządowe a co za tym idzie wybór Zarządcy Naszej Gminy. Częściowo już wiemy na czym zależy poszczególnym kandydatom.

Czytaj więcej!

Czytelnik: Jest problem z przewożeniem rowerów w pociągach

12-07-2018 / Brak komentarzy

Gdy przedstawiciele naszej władzy rozbudowują szlaki rowerowe na terenie powiatu, zachęcając tym samym do korzystania z jednośladów, Koleje Dolnośląskie "idą na przekór"?... Postanowiliśmy to wyjaśnić.

Czytaj więcej!

Mieszkaniec Środy Śląskiej: "Oddam pieski w dobre ręce"

11-07-2018 / Brak komentarzy

Dwa ładne szczeniaki są do oddania za darmo w dobre i uczciwe ręce. Każdy z osobna lub dwa razem.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata - Gambia (cz. II)

10-07-2018 / Brak komentarzy

Rano przygotowuję paelę z krewetek, które zostały z nocnych przynęt. Dostaliśmy wielką łopatę od rybaków obsługujących pływające pomosty z hodowlami tych skorupiaków. Oczywiście za darmo. Mamy obiad na dwa dni.

Czytaj więcej!

Średzianie w podróży dookoła świata - Gambia

09-07-2018 / Brak komentarzy

Etap III rejsu – Wyspa Ascencion – równik – Gambia (cz. I). Kotwica na pokład i wieczorem ruszamy dalej zdobywać ocean. Wiatr początkowo kaprysi, aby wreszcie nad ranem ustabilizować się na kierunku południowym i wpadamy(...)

Czytaj więcej!

Wygoda, brak pomysłu czy zwyczajne "niechciejstwo"?

06-07-2018 / Brak komentarzy

Klasyczne „za moich czasów…” patrząc na dzisiejszą młodzież nabiera nowego znaczenia. Wpatrzeni w ekrany telefonów czy tabletów, oderwani od rzeczywistości błądzą gdzieś w wirtualnym świecie.

Czytaj więcej!

A Środa Śląska powinna mieć tron...

06-07-2018 / 1 Komentarz

Mają inne miasta swoje ławeczki (pomniki), a na nich sławnych pisarzy, muzyków, aktorów. Środa Śląska powinna mieć tron.

Czytaj więcej!

Za wskazanie bezczelnego sprawcy 500zł nagrody

05-07-2018 / Brak komentarzy

Uwaga! Poszukuję osób, które w dniu wczorajszym tj. 4 lipca, około godziny 19:30 jechały objazdem (przez Miękinię), gdzie miał miejsce wypadek na drodze krajowej nr 94.

Czytaj więcej!

No cóż, brakuje słów żeby opisać ten cyrk...

02-07-2018 / Brak komentarzy

- Dzień dobry! Dzwonię do Pani/Pana w związku z 15-leciem istnienia naszej firmy. Został Pan/Pani wylosowana do udziału w prezentacji urządzenia do oczyszczania powietrza… gwarantowanym prezentem jest…

Czytaj więcej!

Okiem mieszkańca: średzki pociąg do komunikacji

27-06-2018 / Brak komentarzy

Roku Pańskiego 2018 uruchomiono w Środzie Śląskiej komunikację miejską. Pomysł ambitny, wielowątkowy i w odbiorze mieszkańców dość kontrowersyjny. Z jednej strony determinacja burmistrza Adama Rucińskiego, z drugiej foch Polbusa i szerokim strumieniem wylewające się komentarze(...)

Czytaj więcej!

"Za mało śmietników w naszym mieście!"

20-06-2018 / Brak komentarzy

[LIST DO REDAKCJI] Dzień dobry, będę wdzięczy Redakcji za zajęcie się tematem śmietników w naszym mieście, a w zasadzie ich brakiem (znikomą ilością).

Czytaj więcej!

Okiem mieszkańca: Mundial... Czas start!

19-06-2018 / Brak komentarzy

Balon pompowany dość ostrożnie od kilku tygodni, dziś pękł. Co do samego meczu polskiej reprezantacji, no cóż… szału nie było. Zawiało dramatem. To nie nasza drużyna, to nie nasz mecz. Jaki będzie kolejny?

Czytaj więcej!

Okiem mieszkańca: Chcieć to móc… Czy jakoś tak...

15-06-2018 / Brak komentarzy

Temat skrzyżowania obwodnicy z ul. Wiejską w Środzie Śl. zaczyna podgryzać „Modę na sukces” w ilości odcinków i zwrotów akcji. W skrócie o modernizacji skrzyżowania można by powiedzieć, że burmistrz Środy Śląskiej chce, ale nie(...)

Czytaj więcej!

Przebudzenie, czyli żyj i daj żyć innym chodziku!

12-06-2018 / Brak komentarzy

Pomysł na napisanie tego tekstu zrodził się przy okazji protestu niepełnosprawnych w sejmie. W planie były rozmowy z osobami niepełnosprawnymi z naszej gminy.

Czytaj więcej!

Okiem mieszkańca: środa spokojna, środa stojąca

05-06-2018 / Brak komentarzy

Wstaję rano… tego bólu opisywać nie trzeba. Poranna walka z dziećmi zakontraktowana na 8 rund, odliczamy KO i ruszam. Codziennie wieczorem powtarzam sobie, jutro idę na nogach, ale ciemna strona mocy, znana jako lenistwo pospolite(...)

Czytaj więcej!

Okiem mieszkańca: rynek i Średzki Park Wodny

30-05-2018 / Brak komentarzy

Są takie projekty w życiu polityka, które zarówno dla zwolenników jak i przeciwników stają się podsumowaniem jego kadencji.

Czytaj więcej!

"Skrzyżowanie należy jak najszybciej przebudować"

23-05-2018 / Brak komentarzy

Droga Redakcjo! Proszę was o interwencję w sprawie jednego z nowych skrzyżowań, które pojawiło się niedawno w okolicy Środy Śląskiej.

Czytaj więcej!

Trzeba zwrócić uwagę rowerzystom

15-05-2018 / Brak komentarzy

LIST DO REDAKCJI: Rowerowe wyprawy i pikniki są teraz w modzie. Rowerami dojeżdżamy na działki czy do pracy... Miłośników jednośladów jest coraz więcej i dobrze, ale...

Czytaj więcej!

Imponująca kolekcja Druha Leszka Gawlińskiego

15-05-2018 / Brak komentarzy

Blisko trzydzieści lat poszukiwań. Kilkadziesiąt eksponatów odrestaurowanych, którym nadano drugie życie. Dwa pomieszczenia, gdzie przenosisz się w zupełnie inną rzeczywistość.

Czytaj więcej!

Setki wyrzuconych chlebów w Rusku

07-05-2018 / Brak komentarzy

LIST DO REDAKCJI. Na terenie gminy Malczyce, podczas wiosennych spacerów, nasi czytelnicy odkrywają nie tylko piękno przyrody, ale również karygodne działania niektórych mieszkańców. W ostatnim czasie otrzymaliśmy dwie takie informacje.

Czytaj więcej!

Czy można kupić bilet miesięczny na średzkim dworcu?

29-03-2018 / Brak komentarzy

Dzień dobry. Czy Redakcja może się dowiedzieć: dlaczego na PKSie nie można kupić biletu miesięcznego na przejazdy naszymi zielonymi autobusami, tylko trzeba biegać po urzędzie?

Czytaj więcej!

Trawniki w parkach, to wielka psia toaleta (list do redakcji)

22-03-2018 / Brak komentarzy

Witam! Bardzo bym prosiła, abym pozostała anonimowa. Piszę do państwa redakcji z prośbą o nagłośnienie czystości naszych parków.

Czytaj więcej!

CZYTELNIK: podczas meczów spożywany jest alkohol

19-03-2018 / Brak komentarzy

Jak zapowiada klub MLKS Polonia Środa Śląska wkrótce nastąpi inauguracja rundy wiosennej, do której przygotowują się także wierni kibice piłki nożnej. W sprawie atmosfery panującej podczas meczów na średzkim stadionie skontaktował się z nami czytelnik.

Czytaj więcej!

Jest to sprawa wymagająca pilnej interwencji (list)

18-03-2018 / Brak komentarzy

Droga Redakcjo, w dniu wczorajszym napisaliście o stanie drogi przy ul.Malczyckiej w Środzie Śląskiej. W załączeniu przesyłam zdjęcia stanu drogi 346, drogi dojazdowej do autostrady A4.

Czytaj więcej!

CZYTELNIK: dobrze że zima trwa tylko trzy dni

17-03-2018 / Brak komentarzy

Droga redakcjo! Proszę o umieszczenie informacji dotyczącej zasypanych dróg w naszej gminie, a w szczególności w naszym mieście, na ulicy Malczyckiej, Kolejowej oraz trasy na Szczepanów.

Czytaj więcej!

Najpopularniejsze wiadomości (7dni):