wtorek 27.02.2024

Imieniny: Gabriela Anastazji

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Mądry Polak po szkodzie? (opinia czytelnika)

1 CommentDługo zastanawiałem się czy napisać ten artykuł, ale ostatecznie moje sumienie pragnie pozostać czyste i w tak ważnej kwestii jak bezpieczeństwo naszych obywateli należy się wypowiedzieć. Przed nami wybory samorządowe, będziemy wybierać nowych / starych samorządowców, ale co w kwestiach bezpieczeństwa mają oni do powiedzenia? Nie chcę żeby ten artykuł kogokolwiek wystraszył, lepiej jednak aby pojawiał się w naszych małych społecznościach, bo na takim etapie jesteśmy w stanie wziąć sami w ręce nasz los. Przypatrujemy się niejako z boku wojnie na Ukrainie widzimy uchodźców, martwi nas myśl coraz częstsza, że mogłaby ona i nas dotknąć bezpośrednio. Żyliśmy dotychczas od kilku pokoleń w stanie, można śmiało powiedzieć dobrobytu, więc dla większości z nas byłby to szok. Coraz częściej jednak pośrednio (zakupy olbrzymiej ilości sprzętu wojskowego planowana 300 tys. armia, powrót do poboru, czy też bezpośrednio wypowiedzi naszych polityków, wysokich oficerów WP, szefów instytucji państwowych) sugerują, że może nie dziś, ale należy się spodziewać jakiegoś konfliktu w perspektywie 3-5-10 lat.

Każdy z nas logicznie myślący skojarzy, że Środa Śląska leży dość daleko od granic z Rosją czy Białorusią, a poza tym czy my jesteśmy w ogóle jakimkolwiek celem strategicznym, wojsko u nas nie stacjonuje: nic nam nie zrobią. Jednak jak zacząć rozkładać na czynniki pierwsze fakty to mogą być okoliczności, które mogą nas niepokoić. Kilkanaście kilometrów od nas jest chociażby Fabryka Chemii PCC czyli stara Rokita, o której żarty za ,,komuny” mówiły, że wystarczy przekręcić kurek w lewo, dwa inne w prawo i już są tam produkowane gazy bojowe, koło Miękini powstaje amerykańska fabryka półprzewodników, nawet produkcja części do samochodów to już są konkretne cele. 

Kto śledzi choć pobieżnie konflikt na Ukrainie ten wie, że rakiety rosyjskie braki w celności starają się nadrobić promieniem rażenia, a i tak mogą polecieć za daleko i niechcący trafić np. przedszkole. Poza tym zawsze jakiś mało rozgarnięty pilot, kiedy mu zostanie trochę bomb w ładowni samolotu to zrzuci je, wracając na dowolnie przypadkowy cel. Nie radziłbym cieszyć się całkowitym bezpieczeństwem, bo w czasie wojny nie ma takich.

Tymczasem chyba nikt od II wojny światowej nie słyszał w Środzie o schronach dla ludności cywilnej zapewniającej jej choć podstawy bezpieczeństwa, żadnego parkingu podziemnego mogącego po przeróbkach stanowić schronienie dla cywili, żadnych schronów przy szkołach, przedszkolach nikt kompletnie nie ma pojęcia gdzie biec. Nie ma funkcjonującej Obrony Cywilnej, a raz do roku włączane syreny, których znaczenia nikt nie rozumie to już standard. Może czas jest żeby władze naszego miasta, te przyszłe, pomyślały nad bezpieczeństwem swoich obywateli. Nie jesteśmy Izraelem, nie sfinansujemy każdemu obywatelowi tzw. ,,sejf roomów” czyli pomieszczeń, gdzie udaje się cała rodzina po ogłoszeniu alarmów bombowych. Pewnie to zostanie finansowo zrzucone na każdego obywatela z osobna ale co wtedy, kiedy taki alarm zastanie nas w rynku, podczas zakupów, koło dworca w oczekiwaniu na autobus… Chciałbym ufać, że ktoś o tym myśli już teraz a nie wtedy kiedy będzie już grubo za późno. Takie zaniedbania mogą się źle skończyć i włodarze naszego miasta też powinni brać za to odpowiedzialność.

Czasy mamy ciekawe jak to mawiają Chińczycy, ale nie zwalnia nas to z bycia przezornym. Mieszkańcy  powinni wiedzieć, że po ogłoszeniu pewnych komunikatów powinni mieć czas na zrobienie zapasów domowych, wody, jedzenia, leków na okres chociażby 2 tygodni. Bo moment kiedy wszyscy pójdą naraz do sklepów i aptek, to będzie już sama w sobie apokalipsa.

Oczekuję od kandydatów na Burmistrza czy Radnych jasnego przekazu co zrobią, żeby zabezpieczyć tę podstawową wartość dla nas wszystkich jaką  jest bezpieczeństwo… Czasy dobrobytu chyba się skończyły. Nie bądź Polaku mądry po szkodzie.

Rezerwista ze Środy Śląskiej

(imię i nazwisko autora wyłącznie do wiadomości redakcji)

   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Czy ktoś będzie w stanie zorganizować jakiś bieg w Środzie Śląskiej? Po ostatnim blamażu przydało by ...
Niemalże jak PIS-owskie pikniki przed wyborami. Oby z podobnym skutkiem :-)
robert nowakowski Gmina wspiera zabytki sakralne
Nie moge w to uwierzyc, jedyne zabytki ktore remontuje gmina i powiat to koscioly. Napychaja im ...

Lokalne ogłoszenia drobne

20.02.2024 19:12 wrote:

Kupię kable płaskie podtynkowe 3x1,5 i 3x 2,5  20 rolek. Tel 500 844 143…

13.02.2024 21:00 wrote:

Rower męski trekingowy UNIVEGA modelTerreno, koła 28", rama aluminiowa, osprzęt marki SHIMANO  DEORE. Rower jest zadbany, po …

17.01.2024 21:24 wrote:

Kupię działkę lub dom. Ciechów i pobliska okolica. Telefon: 724 326 164 …

05.01.2024 15:56 wrote:

Chciałbym wynająć garaż w Środzie śląskiej, nawet od zaraz. Tel. 732 557 764…

Nie przegap tych artykułów.