czwartek 23.01.2020

Imieniny: Ildefonsas Rajmunda

 

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

A co, ja w piecu nie umiem rozpalić?

A co, ja w piecu nie umiem rozpalić?

05.03. 2019
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

Pytało dziś kilka osób, które przyszły na pokaz specjalistycznej firmy dotyczący ekonomicznego palenia w piecu oraz instruktażu ekonomicznego i ekologicznego sposobu spalania węgla.

Na pokazie zauważyły one różnicę, a przede wszystkim dowiedziały się, że można pozbyć się tzw. "zadymy" w kominach.

Temat zaciekawił mieszkańców i choć często padało pytane: – A co, ja w piecu nie umiem rozpalić? Po chwili okazywało się, że jednak robimy to nieprawidłowo, powodując przy tym niepotrzebne i szkodliwe kłęby dymu.

Cenną informacją jest sposób rozpalania, który pozwala na spalenie całego dymu, zaoszczędzając przy tym do 30 % paliwa. Rozpalanie od góry rozpoczynamy załadowaniem paleniska węglem, następnie ustawmy z drewnianych rozpałek przypominający wyglądem knot, w środek którego wkładamy rozpałkę. Ogień zejdzie w dół wypalając stopniowo wszystko to, co normalnie byłoby dymem. Pozostały koks wystarczy na utrzymanie ognia w naszym palenisku na kilka godzin.  Aby dołożyć do pieca, wystarczy cały żar zgarnąć na jedna stronę, a w puste miejsce dołożyć węgiel.

Czym jest właściwie dym?

Potocznie większość uważa, że zadymienie powoduje niewłaściwe paliwo używane w piecach, bądź słabej jakości węgiel. Jednak obalamy ten mit, na dzisiejszym pokazie mieszkańcom wytłumaczono, że nawet ten najdroższy i najlepiej wyglądający opał będzie kopcił, ponieważ każdy węgiel zawiera 30 % palnych gazów (a drewno aż 70 %) . Te gazy znamy jako dym, który jest palny, ale powszechnie znana metoda palenia „od dołu” nie pozwala dymu dopalić, w skutek czego unosi się on w powietrzu, powodując nieprzyjemny zapach oraz około 30 % utraty paliwa.

W których piecach można palić od góry?

W każdym kotle / piecu, gdzie wylot spalin z paleniska jest nad paliwem. Aby dopalanie było efektowne potrzebne jest powietrze wtórne, ale nie jest ono konieczne, aby ta metoda zadziała. Na ulotce firmy, która prowadziła pokaz czytamy o możliwości palenia od góry w: kotle z poziomym wymiennikiem, kotle z pionowym wymiennikiem, kotle z nadmuchem, piecu kaflowym, piecu kuchennym, kominku / piecu na drewno.

Widoczne efekty po spalaniu paliwa od góry?

W piecu są płomienie lub żar, nigdy nie snuje się siwy dym, z komina nie wydostają się szkodliwe kłęby dymu, przewody kominowe są czyste. Czyli same korzyści - oszczędność czasu, paliwa i nerwów - dowiedzieliśmy się na spotkaniu.

WAŻNE!

Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem palenia odgórnego wyczyścić komin oraz w pierwszych próbach nie uzupełniać pieca zbyt wielką ilością paliwa.

Akcję zorganizowali: Urząd Miejski w Środzie Śląskiej, Wydział Sprawy Komunalnych Środowiska i Rolnictwa, a patronowało jej "Czyste Ogrzewanie”, przedsięwzięcie mające na celu naprawę kultury technicznej spalania węgla i drewna w Polsce. - Udowadniamy, że ekonomia z ekologią w ogrzewaniu się nie gryzą – to dwie strony jednego medalu. Gdy zaczniemy spalać węgiel i drewno poprawnie, ekonomicznie – problem zanieczyszczenia powietrza zlikwiduje się sam, przy okazji - czytamy na portalu www.czysteogrzewanie.pl

(kb) / fot. kb

 

 
Komentarzy (7)

This comment was minimized by the moderator on the site

To naprawdę jest bardzo dobry sposób na zmniejszenie smogu.Sprawdzony.Już od roku w ten sposób rozpalam.Szkoda,że takie małe zainteresowanie było ze strony Średzian.

This comment was minimized by the moderator on the site

Takie pokazy na wsiach również by się przydały.

This comment was minimized by the moderator on the site

spalajcie od góry bo wytrzymać nie można!

This comment was minimized by the moderator on the site

Siwy dym, siwy dym.

This comment was minimized by the moderator on the site

No tak jak zwsze rano

This comment was minimized by the moderator on the site

Niestety ale już mam piec, a mogłem kupić "kozę" jak ten Pan ma. Szkoda.

This comment was minimized by the moderator on the site

Pokaz był bardzo ciekawy.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację