Wydrukuj tę stronę


Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym

Skomentuj



Czas żniw jest okresem szczególnie wzmożonej pracy rolników, podczas których dochodzi do wielu wypadków, często związanych z eksploatacją maszyn i urządzeń rolniczych. Każda nasza niewiedza, czy też nieumiejętność ich obsługi, może doprowadzić do niechcianych przez nas zdarzeń, rzutujących na nasze zdrowie.



Musimy pamiętać, że maszyny rolnicze mogą obsługiwać osoby dorosłe, zdrowe posiadające wymagane uprawnienia i przeszkolone w zakresie obsługi konkretnej maszyny oraz zasad bezpieczeństwa pracy. Każda maszyna potrzebuje odpowiedniego przygotowania przed jej użyciem tak, aby uniknąć jakiegokolwiek wypadku, dlatego też powinna być wyposażona w osłony i obudowy, które zwykle oznaczone są żółtym kolorem ostrzegawczym. Osłonięte powinny być wszystkie mechanizmy napędowe, łańcuchy, wały, przeguby, a także elementy robocze: noże, bijaki, tarcza piły oraz elementy tnące maszyn żniwnych.

Przy pracy z kosiarką rotacyjną, a także z różnego typu rozdrabniaczami i rozsiewaczami nawozów, powinniśmy uprzedzić osoby znajdujące się na polu, aby nie przebywały w odległości nie mniejszej niż 50m od pracującej maszyny. Ciągniki i przyczepy powinny być wyposażone w schodki lub drabinki, ponieważ zeskakiwanie z przyczepy, wchodzenie lub schodzenie po dyszlach i kołach może skończyć się upadkiem, a w konsekwencji, urazem ciała. Maszyny i przyczepy powinny być agregowane przez jedną osobę, gdyż jest to duże ułatwienie i czyni pracę bezpieczniejszą.

Maszyny rolnicze powinny być używane tylko i wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem -należy pamiętać, że nie wolno nimi transportować ludzi, jeśli nie są do tego przystosowane, gdyż stwarza to duże niebezpieczeństwo w ruchu lądowym. Każdy pozostawiony ciągnik, czy kombajn na pochyłości, powinien mieć podstawki pod koła, lub zaciągnięty hamulec postojowy – musi być pewność, iż te maszyny nie stoczą się samoczynnie z pochyłości.

Każdy rolnik chce pracować tak, aby praca przynosiła jak najlepsze efekty, ale każda nieprawidłowość z jego strony bądź niewiedza może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi, które często prowadzą do całkowitego wyłączenia z prac rolniczych. Pamiętajmy, iż stosowanie się do zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania codziennych prac, zmniejsza ryzyko wypadków i związanych z nimi tragedii.

PT KRUS w Środzie Śląskiej

Materiały źródłowe:

- materiały własne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego:

* broszura Bezpieczna obsługa maszyn i urządzeń w gospodarstwie rolnym

Zdjęcie: http://operator-maszyn.pracodawca.pl/operator-maszyn-rolniczych/





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
Nie przegap tych artykułów.