sobota 13.08.2022

Imieniny: Diany Hipolita

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Były starosta średzki i farmaceuta oskarżony o sprzedaż leków do produkcji metamfetaminy
Do sądu skierowano akt oskarżenia przeciwko 71-letniemu Ferdynandowi G. Były starosta średzki, a aktualnie farmaceuta został oskarżony o sprzedaż prawie miliona sztuk tabletek Cirrus Duo oraz Cirrus osobie, która wytwarzała z tych leków metamfetaminę. Zdaniem śledczych można było z tego wyprodukować ponad 37 kg narkotyku o wartości ponad 11 mln zł.


O sprawie poinformowała wczoraj Polska Agencja Prasowa. W akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego we Wrocławiu Ferdynandowi G. zarzucono pomocnictwo w wytwarzaniu metamfetaminy. - Ferdynand G. z racji wykonywanego zawodu farmaceuty, będąc wspólnikiem apteki Cedrus (w Środzie Śląskiej - przyp. red.) oraz kierownikiem punktu aptecznego Pinus (w Malczycach - przyp. red.), miał ułatwiony dostęp do leków, w tym o nazwie Cirrus Duo oraz Cirrus. W toku śledztwa ustalono, że w latach 2017-2020 w Środzie Śląskiej i Malczycach przekazywał leki innej osobie, która wytwarzała metamfetaminę - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Małgorzata Dziewońska.

Według ustaleń śledczych, farmaceuta przekazał ponad 938 tys. sztuk tabletek o łącznej wartości nie mniejszej niż 938 tys. zł. Z leków można było wyprodukować ponad 37 kg narkotyku o łącznej wartości detalicznej nie mniejszej niż 11,8 mln zł. Z tego procederu oskarżony Ferdynand G. uczynił sobie stałe źródło dochodów. - Z uwagi na wykształcenie, wiedzę oskarżonego oraz okoliczności towarzyszące przestępstwu m.in. chodzi o osobę, której przekazywał leki i produkty. Wreszcie z powodu ilości przekazywanych leków i produktów oraz sposobu przekazywania, polegającego na obrocie bezdokumentowym, niefiskalnym i bezrecepturowym, przyjęto, że oskarżony miał pełną świadomość, że przekazywane produkty służą wyłącznie do wytworzenia metamfetaminy, i że leki nie były przeznaczone na potrzeby leczenia a służyły do celów pozamedycznych i mogły spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia - dodała prokurator.

W niedzielę 19 maja Sąd Rejonowy dla Wrocławia Krzyków zastosował wobec 71-letniego Ferdynanda G. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Ponadto zabezpieczono na mieniu podejrzanego udziały na należącej do niego nieruchomości położonej w Środzie Śląskiej oraz cofnięto zezwolenie na prowadzenie apteki.

Rzecznik podkreśliła, że postawienie w stan oskarżenia Ferdynanda G. jest efektem ścisłej współpracy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu z Dolnośląskim Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym, który jako organ w ostatnich latach sukcesywnie występował do Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu o przyłączenie się w roli podmiotu na prawach strony do postępowań administracyjnych w sprawie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej albo punktu aptecznego. - Dzieje się tak w razie ustalenia, że w ramach działalności tego rodzaju placówki wydano produkty lecznicze zawierające w składzie pseudoefedrynę w ilościach przekraczających zapotrzebowanie indywidualnych pacjentów, świadczących o możliwym ich wykorzystaniu w celach pozamedycznych - powiedziała prokurator.

(rol)

  • hahah powiedział(a) Więcej
    oni na serio w telewizjii propagandowej puszczają w TVPIS wiadomościach takie newsy? 3 godziny temu.
  • hehehe powiedział(a) Więcej
    Czyli Adaś nadal topi środki finansowe Gminy... Utopił już osiedle socjalne na Wiejskiej... Za chwile utopi fundusz Covidowy którego nie zdąży... 3 godziny temu.
  • Zainteresowany powiedział(a) Więcej
    Ale pierdy pola gadasz zrzut ścieków z czajki-twoje TVP jedną zdechłą rybę pokazywało przez dwa tygodnie dziesięć razy dziennie. Jakoś nie... 4 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…