Wydrukuj tę stronę


Czujni średzianie nie dali się zwieść „fałszywemu funkcjonariuszowi”

Skomentuj



W ostatnich dniach dyżurny średzkiej komendy otrzymał kilkanaście telefonów od zaniepokojonych mieszkańców naszego powiatu, z którymi skontaktowali się przestępcy, chcąc wyłudzić od nich pieniądze. Na szczęście czujni seniorzy nie dali się oszukać i uniknęli utraty swoich oszczędności. Nie zmienia to jednak faktu, że oszuści nie odpuszczają. Dlatego też średzcy policjanci przypominają o zasadach bezpieczeństwa, aby nie dać się oszukać „na wnuczka” i „na policjanta”.



W kilku przypadkach osoba dzwoniąca podawała się za funkcjonariusza policji. Próbowała przekonać swoich rozmówców, że prowadzona jest akcję, której celem jest złapanie osób wyłudzających od osób starszych pieniądze. Twierdzili, że obserwują przestępców i aby uniknąć utraty oszczędności, należy przekazać pieniądze„policjantowi”, który odbierze gotówkę osobiście i ją „zabezpieczy”.

W innym przypadku oszuści podający się za policjantów próbowali przekonać seniora, że znaleziono duplikat jego dowodu osobistego i że pieniądze zgromadzone na koncie mogą być zagrożone. Kiedy osoba starsza mówiła, że nie posiada konta, wówczas oszuści rozpytywali o środki zgromadzone w domu.

Aby uwiarygodnić swoją legendę fałszywi funkcjonariusze w każdym przypadku prosili swoich rozmówców, aby ci wybrali nr 112 i potwierdzili fakt prowadzonej akcji. Problem polegał jednak na tym, że nie pozwalali się rozłączyć, co skutkowało brakiem nawiązania połączenia z numerem alarmowym, a w słuchawce pojawiał się jedynie głos innej osoby, oczywiście również oszusta.

Na szczęście próby oszukania mieszkańców powiatu średzkiego okazały się nieskutecznie. Seniorzy nie dali się oszukać, a w jednym przypadku w porę zainterweniował młodszy członek rodziny, który przysłuchiwał się rozmowie.

Średzcy policjanci apelują, aby w przypadku odebrania telefonu, którego rozmówca próbuje skłonić nas do przekazania naszych oszczędności, wzmóc swoją czujność i zweryfikować, czy nie jest to przypadkiem telefon od oszusta.

Seniorze pamiętaj:

- policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach,

- policjanci nigdy nie proszą o przekazanie im swoich oszczędności,

- chcąc potwierdzić, czy rzeczywiście dzwonił do nas prawdziwy policjant, przerwij dotychczasowe połączenie (rozłącz się) i wybierz numer alarmowy 112,

- jeśli rozmówca poda się za krewnego, który chce od nas pilnej pożyczki, skontaktuj się z członkiem rodziny i potwierdź, czy rzeczywiście znalazł się w tarapatach i potrzebuje naszej pomocy.

Przypominamy, że przestępcy nie mają żadnych skrupułów, dlatego tak ważne jest, aby rozmawiać ze starszymi członkami rodzin o potencjalnym zagrożeniu i uczulać ich na możliwe zagrożenia, wskazując jednocześnie właściwy sposób postępowania.

O każdej próbie oszustwa powiadom Policję pod numer alarmowym 112 lub dyzurnego Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej – tel. 47- 872-22-00

Źródło: Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej

asp. szt. Marta Stefanowska





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
Nie przegap tych artykułów.