Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Czytelnik: Nic nie pomaga - porządku u nas nie ma!

Czytelnik: Nic nie pomaga - porządku u nas nie ma!

05.09. 2018

Mieszkaniec Komornik jest zbulwersowany zachowaniem niektórych mieszkańców, którzy nie segregują odpadów, a dokładniej - do pojemników do tego przeznaczonych wrzucają wszystko co popadnie.

Przy ul. Lipowej w Komornikach, w związku z ustawą dot. segregacji śmieci, zarząd gminy postawił kubły przeznaczone do tych celów. Mowa tu o pojemnikach na plastik, papier oraz szkło. Według mieszkańca, pomimo wielu skarg, sprawa nie została załatwiona w skuteczny sposób

- Segregacji w naszej wsi nie ma. Mieszkańcy, a także prawdopodobnie ludzie z innych miejscowości, wyrzucają tu wszystko. Ostatnio, ktoś wyrzucił wszystkie śmieci z remontu - styropian, siatkę oraz rury. Innymi razy były to odpady spożywcze. Ludzie potrafią do pojemnika wyrzucać ściółkę dla  zwierząt. Pomimo wielu moich próśb, sołtys wsi nie załatwił sprawy skutecznie. Moją propozycją było przestawienie pojemników na odpady w inne, bardziej widoczne miejsce. Dlaczego nikomu nie przeszkadza niestosowanie się do zasad segregacji oraz śmiecenie? - pyta mężczyzna.

Zapytaliśmy sołtysa wsi, Rafaela Gadzałę o opinię w tej sprawie:

- Zaraz po otrzymaniu pierwszych zgłoszeń dotyczących nieodpowiedniej segregacji śmieci w mojej wsi postanowiłem zawiadomić jednostkę Straży Miejskiej z Środy Śląskiej. Funkcjonariusze, po przybyciu na miejsce, stwierdzili faktyczny stan nieporządku, który panował wokół oraz brak rzetelnej segregacji odpadów. Nic więcej nie mogli zrobić w tej sprawie, ponieważ jak dać mandat osobie, której nie znanym? - pyta sołtys wsi.

Co jeszcze można zrobić w tej sprawie?

- Postanowiłem zawiadomić o sprawie władze gminy Środa Śląska. Po konsultacjach z mieszkańcami wsi zgłosiłem do urzędu wniosek, w którym proszę o zmianę lokalizacji  lub zabranie kubłów ze wsi Komorniki - dodaje. Otrzymałem odpowiedź, w której wyjaśniono mi, że zmiana lokalizacji kubłów jest niemożliwa, ponieważ gmina nie posiada zbyt wiele terenów przynależnych. Ziemie należące do gminy znajdują się na placu obecnym placu trzymania pojemników na odpady, wokół kapliczki oraz w okolicach świetlicy wiejskiej, gdzie brak zabudowań spowodowałby jeszcze gorsze "śmietnisko". Burmistrz Środy Śląskiej wydał również orzeczenie o pozostawieniu kubłów we wsi na obecnym miejscu - wyjaśnia sołtys Komornik. - Według mnie wszystkie możliwe działania zostały podjęte przeze mnie w tej sprawie - kończy rozmowę Rafael Gadzała.

Gmina ponosi dotykowe koszty

- Firma FBSerwis na nasze zlecenie, zgodnie z umową i terminarzem, odbiera z tej lokalizacji śmieci pochodzące z selektywnej zbiórki odpadów 2-3 razy w tygodniu, natomiast odpady gabarytowe odbierane są co trzy miesiące. Dodatkowo już dwukrotnie zlecaliśmy uprzątnięcie terenu poza standardowym grafikiem. Ponownie dochodzimy więc do momentu, w którym ze względu na to, że mieszkańcy nie dbają o czystość, gmina musi ponosić dodatkowe koszty – komentuje Joanna Kozak, kierownik Wydziału Spraw Komunalnych, Środowiska i Rolnictwa.

(kb) fot. Mieszkaniec Komornik

 

 
Komentarzy (7)

This comment was minimized by the moderator on the site

Kamerka pomoże tablica ze obiekt jest monitorowany szybko nauczy ludzi porządku

This comment was minimized by the moderator on the site

P. sołtys nie wymyślił nic mądrzejszego jak wzywanie tzw. służb. Przecież wiadomo, że to żadnego efektu nie przyniesie. A może gospodarz wsi i reprezentant gminy raczej powinien przespacerować się po wsi i porozmawiać z mieszkańcami jak sąsiad z sąsiadem

This comment was minimized by the moderator on the site

Wzywanie służb nic tu nie da dopóki ludzie sami nie zaczną dbać o swoje otoczenie. Albo to zrozumieją że to w ich interesie żeby było czysto albo utoną w śmieciach.

This comment was minimized by the moderator on the site

nic ludzi nie nauczy dopóki sie kar nie wlepi

This comment was minimized by the moderator on the site

Owszem tylko najpierw trzeba kogoś złapać a z tym będzie problem. No chyba że zamontują monitoring ale to już by była przesada. Ludzie po prostu muszą zacząć dbać o własne otoczenie i tyle.

This comment was minimized by the moderator on the site

U nas to normalka , sami śmiecimy a później narzekamy jaki to syf i jak na zachodzie czysto i ładnie. Ogarnijcie się i zacznijcie od siebie a będzie jak wszędzie w tych ładniejszych i zadbanych miejscach ma świecie.

This comment was minimized by the moderator on the site

Tak już to widzę jak ludzie się ogarniają. Może najlepiej zamontować monitoring? Ludzie nic się nie nauczą w tym kraju dopóki nie dostaną kar i mandatów.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Trzaśniety bel " 20 groszy" czwarty z lewej.
VD Trzaskowski- Po.co metro w Warszawie?Przecież jest w Berlinie !!!!!.
ŻOŁNIERZE NARODOWYCH SIŁ ZBROJNYCH - Walczyli z okupantem sowieckim, i polskimi komunistami którzy...

Lokalne ogłoszenia drobne

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…

14.05.2020 06:33 wrote:

Wykonam usługi spawalnicze (płoty, bramy, schody ,konstrukcje stalowe, zabudowy, stoły itp.) Jestem mobilny więc prace mogę wykonać w ter…