Wydrukuj tę stronę


Dzielnicowi sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni

Skomentuj



Średzcy dzielnicowi w ramach działań do akcji „Zima 2019/2020” sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i potrzebujące, aby w razie konieczności udzielić im niezbędnej pomocy.



Niskie temperatury, szczególnie w porze nocnej, mogą narażać osoby przebywające na dworcach, klatkach schodowych, w pustostanach, czy na terenie ogródków działkowych na niebezpieczeństwo wychłodzenia. Funkcjonariusze zwracają również uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, a przebywające na wolnym powietrzu.

Policjanci realizując działania pomocowe współpracują z funkcjonariuszami Straży Miejskiej, Straży Gminnej oraz pracownikami gminnych ośrodków pomocy społecznej, z którymi prowadzą kontrole wytypowanych miejsc. Korzystają także z informacji przekazywanych przez mieszkańców, w tym za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - narzędzia służącego do komunikacji społeczeństwa z Policją.

Warunki atmosferyczne towarzyszące zimie mogą być powodem poważnych wychłodzeń organizmu lub nawet zamarznięć, dlatego policjanci oferują każdorazowo pomoc potrzebującym. Nikt tak jak dzielnicowy nie zna lepiej społeczności lokalnej. Dlatego w dużej mierze to właśnie ci policjanci, realizując założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas”, współpracują ze społeczeństwem, dzięki czemu zdobywają przydatne informacje o osobach samotnych, narażonych na wychłodzenia organizmu i zamarznięcia.

Mając rozpoznanie w terenie, dzielnicowi docierają do miejsc zagrożonych i podejmują  stosowne działania. Niejednokrotnie się zdarza, że bezdomni nie mają możliwości powiadomić nikogo o swoich problemach. Policjanci doglądają te miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni, każdorazowo oferując pomoc. Zdarza się, że napotkane osoby twierdzą, iż nie potrzebują pomocy mundurowych.

Należy jednak pamiętać, że nasza reakcja, czy telefon w nagłych przypadkach lub właśnie zaznaczenie informacji na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, może uratować komuś życie! Regułą powinno być też właściwe zabezpieczenie swojego mienia przez właścicieli ogródków działkowych. Zima bowiem, to okres, kiedy rzadko zaglądamy na działkę.

Dlatego tak ważne jest, aby nie pozostawiać tam cennych przedmiotów, urządzeń, czy narzędzi. Warto też pomyśleć o solidnym zabezpieczeniu okien i drzwi lub też poprosić sąsiadów, aby przebywając na swojej działce "rzucili okiem" na naszą własność.

asp. szt. Marta Stefanowska

Oficer prasowy KPP w Środzie Śląskiej





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
Nie przegap tych artykułów.