piątek 14.08.2020

Imieniny: Alfreda Euzebiusza

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Folkowy weekend w Mazurowicach

Folkowy weekend w Mazurowicach

18.06. 2019

W miniony weekend na terenie Karczmy Słowianka w Mazurowicach odbył się pierwszy Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich.

Podczas trzydniowej imprezy (14-16.06.2019) zaprezentowało się wielu wystawców oraz zespołów z różnorodnym programem, były pieśni ludowe, biesiadne oraz religijne. W tych dniach w Mazurowicach dominowały specjały domowej kuchni, barwne stroje, korale i wianuszki.

Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie naszego powiatu prężnie działają i pomimo, że przy okazji takich imprez ze sobą konkurują, stale się wspierają, dzielą się przepisami, świetnie się dogadują oraz uwielbiają swoje dania nawzajem: jedne robią najlepszy bigos, drugie wyśmienite pierogi, trzecie fantastyczne nalewki, inne z kolei smaczne swojskie wyroby. Jednak łączy je jedno - ogromne chęci i zaangażowanie do działania.

Swoje stoiska zaprezentowały: KGW Wilkszyn, Rachów, Środa Śląska, Piersno oraz Piotrowice. W minioną niedzielę zmierzyły się one w "słodkiej konkurencji", a upieczone ciasta zaprezentowały przed jury w skład, którego weszli: Małgorzata Kożuszko dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Malczycach, Grzegorz Jakubowski główny koordynator oraz z-ca prezesa Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych we Wrocławiu Kazimiera Szałak. Spośród pięciu kół wyłoniono najlepsze, którym okazało się KGW Wilkszyn oraz ich ciasto „Malinowa Chmurka”. Panie otrzymały nagrodę pieniężną o wartości 500 zł. II miejsce należało do KGW w Piotrowicach, gospodynie otrzymały voucher 200 zł do Słowianki. Na podium znalazło się również KGW Środa Śląska, które również uhonorowano voucherem do karczmy o wartości 100 zł. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia w postaci Kwasu Słowiańskiego.

Festiwal rozpoczął starosta Powiatu Średzkiego, Krzysztof Szałankiewicz. W piątkowy wieczór hitami słowiańskimi i nie tylko, zgromadzonych zabawiał DJ Omenio. Na terenie wydarzenia zaprezentowano również warsztaty rzemieślnicze prowadzone m.in. przez Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej, stoiska z lokalnym rękodziełem oraz swojskimi wyrobami.  O najmłodszych zadbały animatorki, które dla "swoich podopiecznych" przygotowały wiele zabaw tak, aby nikt się nie nudził. Ochotnicza Straż Pożarna zorganizowała pokazy ratownictwa oraz sprzętu strażackiego. Wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców gminy, którzy na pytanie jak im się podoba, odpowiadali niemal jednogłośnie: – Jest super, podoba nam się. Wiejskie imprezy są najlepsze, czekamy na kolejne.

W niedzielę o godzinie 18:00 wydarzenie zakończył wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski, który podkreślił, że jest to wspaniała forma kultywowania polskiej tradycji oraz patriotyzmu. Ponadto mile spędzony czas w folkowej atmosferze.                

(kb) / fot. kb

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze artykuły

Lokalne ogłoszenia drobne

09.08.2020 20:26 wrote:

Zapraszamy wszystkich z pragnieniem rozważania Słowa Bożego (Biblii) na środowe spotkania w Środzie śląskiej o godzinie 18.00 Zainteresowa…

09.08.2020 15:53 wrote:

Kupie hale magazynowe z mozliwoscia przerobienia na chlodnie do 250m2…

29.07.2020 10:26 wrote:

Witam, zlecę rozbiórkę murowanych komórek lokatorskich. Jako formę zapłaty proponuję odbiór cegieł z rozbiórki. Czerwona cegła wypalana. Zap…

29.07.2020 06:23 wrote:

Kupię dom wolnostojący / szeregówka. W związku ze zmianą pracy poszukuję domu na terenie Środy Śląskiej. Tel 785 558 716…

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayFrom: 13.08.2020 14:00 CET Until: 14.08.2020 19:00 CETpolski: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 28°C do 30°C. Temperatura minimalna w nocy od 15°C do 17°C. Spodziewaj się utrudnień. Wysoka temperatura powietrza może stanowić zagrożeni... więcej informacji.