Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Gmina Malczyce ma nową oczyszczalnię ścieków

Gmina Malczyce ma nową oczyszczalnię ścieków

01.10. 2018

Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Malczycach oraz modernizacja stacji uzdatniania wody w Malczycach, Dębicach, Mazurowicach i Wilczków to jedne z priorytetowych i proekologicznych inwestycji na terenie gminy Malczyce.

W związku z planowanym rozwojem sieci kanalizacyjnej na terenie gminy Malczyce, władze samorządowe już w 2014 roku podjęły pierwsze prace związane z przyjęciem koncepcji związanej w rozbudową istniejącej oczyszczalni ścieków. Na przełomie roku 2015 i 2016 wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski zainicjował rozpoczęcie prac projektowych oraz inwentaryzacje obiektów na terenie oczyszczalni.

To zaowocowało w 2016 roku możliwością ubiegania się o dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Gmina Malczyce wraz z Malczyckimi Usługami Komunalnymi przystąpiły do złożenia wniosków i tym samym pozyskała drugą co do wielkości dotację, rekordową z dotychczasowych z UE. Dofinansowanie w pierwotnej wysokości wyniosło 8 mln 600 tys. jednak kiedy pojawiła się możliwość odzyskania podatku VAT od całej inwestycji, wprawdzie samo dofinansowanie uległo zmniejszeniu do 7 mln 650 tys zł, jednak doliczając odzyskany VAT kwota środków, które wrócą do budżetu gminy Malczyce wyniesie prawie 10 mln zł. Kosztorys inwestycyjny opiewał na kwotę ponad 11 mln.

Główną przyczyną podjęcia decyzji związanej z modernizacją istniejącej oczyszczalni były następujące kwestie: brak przepustowości, zwiększenie ładunków ścieków na przestrzeni ostatnich 10 lat, konieczność przygotowania się do włączenia następnych miejscowości z aglomeracji Malczyce oraz zabezpieczenie przepustowości dla nowych inwestorów przemysłowych.

Prace postępowały zgodnie z harmonogramem. Warto podkreślić, że już 22 czerwca uruchomione zostało „serce oczyszczalni” – nowy ciąg technologiczny. Urządzenia działają w nowej technologii biologiczno-mechanicznej, a skuteczność oczyszczania kształtuje się na poziomie ponad 90%. Najważniejszym aspektem jest jednak to, że od czerwca oczyszczalnia zaczęła pracować i przyjmuje 100% ścieków dopływających. Zwiększenie przepustowości oczyszczalni z aktualnych 2500 RLM do około 6370 RLM, pozwoli na obsługę całej gminy, a co najważniejsze stworzy warunki do objęcia systemem kanalizacji sanitarnej całej aglomeracji Malczyce.

W zakres wykonanych prac wchodził remont i przebudowa istniejącego budynku socjalnego, stacji dmuchaw oraz budynku głównej przepompowni i krat. Wybudowano nowy punkt zlewczy ścieków dowożonych. Całkowicie przebudowano tranzyt ścieków na nowe bioreaktory, które zapewniają nam rezerwę na ścieki z całej gminy. Powstał również nowy budynek technologii, w której znajduje się podczyszczanie mechaniczne ścieków, stacja polimeru i dmuchaw oraz prasa śrubowa do nadmiernego osadu wraz z higienizacją. Zastosowanie takiej innowacyjnej technologii związanej z odwodnieniem osadów spowoduje obniżenie kosztów jego utylizacji i umożliwiło likwidację poletek osadowych. Powstałe zadaszenia na reaktorach, które są charakterystyczne dla tego typu oczyszczalni powoduje wyeliminowanie procesów związanych z oddziaływaniem UV na ścieki.

Dzięki wykonanym pracom oczyszczalnia ścieków stała się kompaktowa, a wykorzystanie jej terenu jest dużo bardziej efektywne. Powstały wiaty na sprzęt, jak również odwodniony osad, a dotychczasowa stacja dmuchaw przeobraziła się w pełnowymiarowy garaż ze stanowiskiem warsztatowym.

Bardzo istotne z punktu widzenia nadzoru nad prawidłową pracą oczyszczalni i zachodzącymi tam procesami biologiczno-chemicznych jest w pełni wyposażone laboratorium.

Oprócz przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków, zmodernizowane zostały stacje uzdatniania wody w Malczycach, Dębicach, Mazurowicach i Wilczkowie. Wykonane zostały prace, które zakładały modernizację technologii uzdatniania wody, elektryki, automatyki oraz regenerację studni. Najbardziej istotną z punktu widzenia strategii zaopatrzenia mieszkańców w wodę jest to, że na każdej stacji uzdatniania są czynne studnie głębinowe, w Malczycach, Dębicach i Wilczkowie – po dwie w każdej miejscowości, a w Mazurowicach – trzy. Dzięki tym regeneracjom studni zaoszczędzona zostanie w perspektywie najbliższych 5 lat kwota ok. 250 tys. zł  z tytułu budowy nowych ujęć wody.

Specyfika i ogrom tych prac inwestycyjnych na oczyszczalni ścieków, jak również prace związane z modernizacją poszczególnych stacji uzdatniania wody, udało się zrealizować zgodnie z harmonogramem.

Zastosowane technologie na terenie oczyszczalni ścieków pozwolą na długotrwałe i bezawaryjne eksploatowanie tej inwestycji co ma ogromne znaczenie jako efekt ekologiczny dla sąsiadującej z nią rzeki Odry i Obszarem Natury 2000.

Z początkiem września odbył się już oficjalny odbiór prac, które udało się zrealizować niespełna na przestrzeni roku. Teraz Malczyckie Usługi Komunalne przygotowują się do otwarcia zmodernizowanej oczyszczalni, które odbędzie się 15 października.

Gmina Malczyce

 

 

 
Komentarzy (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

a wy narzekacie na wójta przecież coś się u was robi

This comment was minimized by the moderator on the site

to coś to - oczyszczalnia ścieków i to wszystko. a poza tym same przekręty i brak szacunku. to za co dziękować?

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Ta kładka na Działkowej już raz w tym roku była naprawiana przez zaprzyjaźniona firmę pana burmistrz...
Trzaśniety bel " 20 groszy" czwarty z lewej.
VD Trzaskowski- Po.co metro w Warszawie?Przecież jest w Berlinie !!!!!.

Lokalne ogłoszenia drobne

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…

14.05.2020 06:33 wrote:

Wykonam usługi spawalnicze (płoty, bramy, schody ,konstrukcje stalowe, zabudowy, stoły itp.) Jestem mobilny więc prace mogę wykonać w ter…