sobota 06.06.2020

Imieniny: Norberta Laurentego

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Gmina Malczyce popiera stanowisko ZGWRP

Gmina Malczyce popiera stanowisko ZGWRP

26.02. 2019

Obowiązek zakładania i prowadzenia szkół i placówek publicznych jest obecnie zadaniem własnym samorządów terytorialnych, natomiast obecny system finansowania zadań oświatowych przez samorządy jest nie do przyjęcia i w aspekcie zapowiadanych protestów środowisk nauczycielskich może doprowadzić w takich gminach, jak nasza do katastrofy finansowej.

Obecny system finansowania oświaty zakłada finansowanie z trzech źródeł: subwencji ogólnej, dotacji celowych, oraz  dochodów własnych  JST. Niestety, wraz z reformą oświaty i jej nowymi zadaniami, koszty jej prowadzenia  wzrastają drastycznie, a subwencje oświatowe w coraz mniejszym stopniu pokrywają te koszty. W gminie Malczyce w roku 2018 koszty związane z prowadzeniem całej oświaty kształtowały się na poziomie 7 mln 315 tys.  w tym bieżące 5 mln 077 tys. Należy jeszcze pamiętać o zapomnianym przez wszystkich przedszkolu, którego ciężar finansowania w 90 %  spada na gminę i wynosił 1mln 750 tys., natomiast z roku na rok ze względu na obniżony wiek przyjęcia dzieci, koszty rosną po stronie samorządu.

Jeżeli więc zsumujemy ogólnie subwencje i dotację z ministerstwa oświaty to  otrzymaliśmy w 2018 roku 4 mln 231 tys. a łączny koszt utrzymania wyniósł 9 mln 689 tys. Kwota, którą Gmina musiała dopłacić z dochodów własnych to 4 mln 837 tys. Obecnie Minister Edukacji prowadzi ze środowiskiem nauczycielskim negocjacje płacowe, które oczywiście uważamy, że powinny przynieść nauczycielom zakładane wzrosty wynagrodzenia. Pojawia się kwestia, której nikt nie porusza – czy samorząd otrzyma środki na wzrost wynagrodzeń?

Biorąc pod uwagę fakt, iż Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Finansów określają sposób podziału części oświatowej subwencji ogólnej oraz dokonują podziału kwoty subwencji pomiędzy JST, informują jednostki samorządu terytorialnego o wysokości planowanych oraz ostatecznych kwot subwencji ogólnych oraz o ich zmianach, a także ustalają średnią wysokość wynagrodzenia dla nauczycieli na danym poziomie awansu zawodowego, uważamy, że byłoby zasadne przejęcie chociażby obowiązku wypłat wynagrodzeń nauczycielskich przez budżet państwa, do których z własnych środków, tylko w szkole podstawowej dopłacimy w 2019 roku ok. 350 tys. a w przedszkolu 1 mln 400 tys.  nie biorąc pod uwagę spodziewanego wzrostu na wynagrodzenia.

W takim tonie wystosowaliśmy jako Urząd Gminy Malczyce pismo do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, Minister Finansów Teresy Czerwińskiej wyrażające nasze poparcie dla listu otwartego ZGWRP w sprawie finansowania zadań oświatowych przez samorządy.

Gmina Malczyce

 

 
Komentarzy (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Przecież włodarz chwalił się cudownym wzrostem pkb i cudem finansowym. Teraz kasy nie ma?

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Dobrze mówisz!
Weź najpierw poczytaj jakie są liczby zmarłych , ile zmarli mają lat (średnia 79 ) i jakie mieli cho...
No to cię teraz zaskoczę spryciarzu:-) zaszczepisz się bo od 15 r nasz długopis podpisał obowiązek s...
Ma prawo mieć inne zdanie, ale szkoda że zapomina o obowiązku szacunku do drugiego czlowieka

Lokalne ogłoszenia drobne

31.05.2020 07:23 wrote:

Poszukuję instruktora tańca na już głównie chodzi mi o pierwszy taniec weselny kontakt e-mail magdalena20@spoko.pl …

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…