czwartek 09.07.2020

Imieniny: Lukrecji Weroniki

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Historyczna uroczystość w malczyckim GOK-u

Historyczna uroczystość w malczyckim GOK-u

14.10. 2018

W miniony piątek uczestniczyliśmy w historycznym wydarzeniu nadania imienia Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Malczycach. Od tego dnia nosi on nazwę im. Władysława Stanisława Reymonta. 

Gości powitał zespół Dolnoślązacy, a następnie dyrektor placówki Magdalena Kożuszko.

- Witam serdecznie wszystkich przybyłych gości na uroczystość nadania naszemu ośrodkowi im.  Władysława Stanisława Reymonta. Szanowni Państwo dzień dzisiejszy jest dniem szczególnym, ponieważ jestem dyrektorem tego ośrodka niezmiernie się cieszę, że zechcieliście Państwo przybyć i razem z nami dzielić się tą radością. Serdecznie witam naszego gościa Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza - prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego, dr. Tadeusza Samborskiego- członka zarządu Województwa Dolnośląskiego, Pana Jarosława Dudę - senatora Rzeczypospolitej, serdecznie witam Pana Adama Rucińskiego - burmistrza Środy Śląskiej, witam Panią Katarzynę Popińską - autorkę obrazu przedstawiającego naszego patrona, witam Joannę Bronowicką - dyrektorkę Pogotowia Ratunkowego w Legnicy, Panią Annę Świercz - sekretarza Gminy Malczyce, witam wójta naszej Ggminy Pana  Piotra Frankowskiego (…) Witam wszystkich tych, którzy zaszczycili nas swoją obecnością – mówiła p. dyrektor.

Inicjatywa nadania imienia GOK, powstała w tym roku po kapitalnym remoncie.

Dlaczego ten patron?

Władysław Stanisław Reymont (1867-1925), to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy. Jego biografia stanowi przykład typowego młodopolskiego awansu kulturalnego przedstawiciela warstwy chłopskiej. Pisał głównie powieści, nowele i opowiadania, najsłynniejsze jego dzieło to „Chłopi”.

- Posiadanie patrona sprawia, że placówka zyskuje swoją tożsamość , która wyróżnia ją spośród innych. Gminny Ośrodek Kultury w Malczycach, to instytucja o bardzo bogatej tradycji. W przyszłym roku obchodzić będziemy 70-rocznicę jej istnienia. Należy zaznaczyć, że integralną częścią GOK jest biblioteka. Dlatego też ten polski noblista literatury, jak najbardziej wpisuje się w cele i zadania naszej placówki  – wyjaśniła M. Kożuszko.

Trochę historii

W latach 1949-1950 na fundamentach dawnej niemieckiej restauracji żeglarskiej, pracownicy cukrowni wybudowali społecznie Dom Robotnika. To on był przez długie lata ośrodkiem kultury w Malczycach, a potem siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury. W latach 1949-57 na deskach sceny GOK  wystawiano sztuki teatralne. W 1972 r. Zarząd Pracowników Przemysłu Spożywczego i Cukierniczego w Warszawie przyznał dotację na rozbudowę i modernizację Domu Robotnika. W 1985 roku powstał Międzyorganizacyjny Ośrodek Kultury. W roku 2000 uchwałą Rady Gminy Malczyce utworzono istniejący do dziś Gminy Ośrodek Kultury.

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego przypomniał, że data nadania imienia Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Malczycach jest szczególna.

- 100 lat temu Polska Odzyskała Niepodległość i gdyby nie kultura, sztuka i literatura nie byłoby szansy na przetrwanie ducha narodowego. Gdyby nie kultura nie było by możliwości przekazywania z pokolenia na pokolenie swoich tradycji. (...) Pani dyrektor na pani ręce i na ręce wszystkich tych, którzy przyczynili się serdeczne gratulacje. Władysław Stanisław Reymont  to wspaniała postać,  to wielki polski patriota, wspaniały pisarz, noblista, a od dziś wasz patron - podkreślał prezes PSL.

To dzień szczególny

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie portretu patrona dyrekcji placówki, namalowanego przez Katarzynę Popińską.

Głos zabrał również włodarz Środy Śląskiej Adam Ruciński, który podkreślił, że jest to jego pierwsza wizyta po rewitalizacji części widowiskowo - kinowej malczyckiego GOK-u, modernizacja, której została podana sala, napawa zachwytem. Burmistrz także gratulował wójtowi oraz  samorządowcom inicjatywy nadania imienia Gminnemu Ośrodkowi Kultury.

 Z kolei Piotr Frankowski, wójt gminy Malczyce stwierdził, że uroczystość jest pewnym elementem rozwoju gminy Malczyce.

- Ten moment zapadnie na pewno każdemu w pamięci. To jest czas, kiedy my, mieszkańcy Malczyc,  możemy być dumni z tego, że kolejne miejsce zdobywa swoją tożsamość i nabiera pewnej wartości – podkreślił wójt gminy Malczyce. 

Chwilę później w pięknych strojach folklorystycznych wystąpiły maluchy z grupy „Biedronki” z Publicznego Przedszkola w Malczycach. Pomimo tak dużej widowni, wielu błysków fleszy, występ był w pełni profesjonalny, a dzieci na scenie czuły się jak „ryby w wodzie”.

Po występie przedszkolaków, czwórce uczestników nadano odznaczenia Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Są one wyrazem szczególnego wyróżnienia za zasługi dla rozwoju i promowania  województwa w kraju i na świecie. Ich celem jest uhonorowanie i docenienie ludzi oraz organizacji z różnych środowisk. 

Ochotnicza Straż Pożarna w Malczycach wyróżniła pana marszałka za zasługi dla pożarnictwa.

Podczas uroczystości rozdano również nagrody w konkursie plastycznym pn. „Cztery Pory Roku na Wsi”.

Po rozdaniu nagród na scenie pojawili się artyści, którzy przeczytali fragmenty lektur w sposób zaskakująco ciekawy.

Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć artystów wielkiej sceny, w tym ważnym dniu GOK w Malczycach gościł znanych polskich aktorów: Aurelię Sobczak, Irenę Karel i Stanisława Górkę.

(kb) fot. kb

 

 
Komentarzy (4)

This comment was minimized by the moderator on the site

kolejna wielka impreza tuz przed wyborami. a 15 pazdziernika otwarcie BUDYNKU oczyszczalni, do ktorej nawet Malczyce nie są całe podpięte, da dworcowej brak szamba do tej pory, choć kanalizacja miała być.
HUCZNA impreza za imprezą. Tak jak 70 lecie Odry obchodzone hucznie w tym roku mimo, że to 71 lecie. WSTYD - ale byleby na siłę pokazać się. szkoda że nie ma podsumowania działalności wójta, to by było HUCZNE.
pewnie prawda zaboli kogoś ale...

kolejna wielka impreza tuz przed wyborami. a 15 pazdziernika otwarcie BUDYNKU oczyszczalni, do ktorej nawet Malczyce nie są całe podpięte, da dworcowej brak szamba do tej pory, choć kanalizacja miała być.
HUCZNA impreza za imprezą. Tak jak 70 lecie Odry obchodzone hucznie w tym roku mimo, że to 71 lecie. WSTYD - ale byleby na siłę pokazać się. szkoda że nie ma podsumowania działalności wójta, to by było HUCZNE.
pewnie prawda zaboli kogoś ale tak to juz jest

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

A co taka zdziwiona u nas tez tak jest -normalka , kampania trwa

This comment was minimized by the moderator on the site

ilu polityków znanych się pojawiło nagle w naszej dziurze żenada

This comment was minimized by the moderator on the site

chociaż tu nie ma jadu i dziadostwa i jakieś informacje na temat imprezy

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Cześć wszystkim. Jestem tutaj, aby zeznawać, jak dostałem moją pożyczkę od pani Valeria Ali po tym, ...
Może będzie promesa (pieniądze) na szpital w Środzie Śl.Pan Prezydent na pewno przyjedzie do nas! Je...
Który to przepis zabrania ujawniania miejscowości w której ujawniono narkotyki ?
Paciorek odmow żeby Pucek się nie dowiedział kto się podszywa pod niego

Lokalne ogłoszenia drobne

29.06.2020 13:04 wrote:

Kupię przeróżne Antyki – Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ... Kupię wszystko co będzie przedwojenne, w każdym stanie, bez specyf…

29.06.2020 11:20 wrote:

Sprzedam dom wolnostojący, piętrowy, podpiwniczony o powierzchni 125 m2 ulokowany  na działce o rozmiarze 22 arów. Dom znajduje się  w miej…

24.06.2020 11:34 wrote:

Sprzedam bujaczek dla niemowlaka stan bardzo dobry tel.kontaktowy 607 139 663…

23.06.2020 08:22 wrote:

Zatrudnię mechanika samochodowego, wymagane doświadczenie w naprawie aut osobowych.  Numer kontaktowy 694 340 622…