Wydrukuj tę stronę
Jak średzianie stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa?

Jak średzianie stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa?

15.08. 2020

Podczas codziennej służby średzcy policjanci sprawdzają czy mieszkańcy oraz osoby przyjezdne stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Oczywiście reagują również na inne naruszenia prawa.

Funkcjonariusze sprawdzają m.in. sklepy oraz stacje paliw i w przypadku, kiedy zastaną osobę, która nie stosuje się do obostrzeń w pierwszej kolejności pouczają ją. Należy jednak przypomnieć, że na osobę, która nie zasłania ust i nosa, policjanci mogą nałożyć mandat karny do 500 złotych, a także skierować wniosek o ukaranie do sądu.

W większości przypadków osoby stosują się do wprowadzonych nakazów i zakazów. Jednakże podczas kontroli mundurowi spotykają również osoby, które bagatelizują obowiązujące przepisy. W lipcu i na początku sierpnia funkcjonariusze zastosowali blisko 100 pouczeń dot. nierespektowania obostrzeń wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym okresie tylko w jednym przypadku nałożyli mandat karny.

Aktualnie obowiązujące regulacje znajdują się w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Średzcy policjanci przypominają o tym, aby stosować się do wprowadzonych w związku ze stanem epidemii ograniczeń. W myśl obowiązujących przepisów powinniśmy korzystać z maseczek w komunikacji miejskiej, pomieszczeniach zamkniętych oraz w miejscach zatłoczonych. Apelujemy do mieszkańców, by zadbali o bezpieczeństwo swoje,  jak też innych.  W obecnej sytuacji  brak troski o swoje własne zdrowie wyrażany poprzez ignorowanie obowiązujących obostrzeń nie pozostaje bez wpływu na bezpieczeństwo innych. Dlatego też pamiętajmy, że właściwa postawa, bądź też jej brak, jednych może zdecydować o zdrowiu lub chorobie innych.

Źródło: Oficer Prasowy
Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej
asp. szt. Marta Stefanowska
fot. zdj. ilustracyjne / pixabay