Wydrukuj tę stronę
Kolejny małoletni rowerzysta zderzył się z samochodem

Kolejny małoletni rowerzysta zderzył się z samochodem

25.07. 2020

Jak informowaliśmy 13 lipca, 8-letni chłopiec wyjeżdżając rowerem z drogi podporządkowanej na skrzyżowaniu, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu pojazdowi marki Opel, którym kierowała 56-latka.

Dziecko wpadło z rowerem na maskę samochodu. Chłopiec został zabrany do szpitala na obserwację. Na szczęście, poza potłuczeniami i zadrapaniami oraz z pewnością strachem, nic poważniejszego mu się nie stało.

22 lipca na terenie powiatu średzkiego ponownie doszło do zdarzenia drogowego z udziałem małoletniego rowerzysty. Tym razem również przyczyną było nie udzielenie przez rowerzystę pierwszeństwa przejazdu kierującej samochodem. 15-latek nie upewnił się co do możliwości wykonania manewru skrętu i zderzył się z prawidłowo jadącym pojazdem marki Audi.

Również w tym przypadku nic poważnego nikomu się nie stało. Jednak to zdarzenie pokazuje, że błędy popełniane przez jednych kierujących, mogą doprowadzić do nieprzewidzianych w skutkach reakcji innych. Kierująca Audi chcąc ominąć rowerzystę uderzyła w słup oświetleniowy.

Średzcy policjanci ponownie apelują do rodziców, aby zadbali o bezpieczeństwo swoich dzieci.

Nie sposób oczywiście stale mieć swoje pociechy na oku i chronić je przed wszelkim niebezpieczeństwem. Jednak kiedy nasze dziecko siada na rower i wyjeżdża na drogę publiczną, po której poruszają się inne pojazdy, obowiązkiem dorosłych jest zadbać zarówno o ich umiejętności jazdy jednośladem, jak również znajomość przepisów ruchu drogowego, a przynajmniej tych podstawowych.

Należy pamiętać, że fakt posiadania przez dziecko karty rowerowej nie zawsze jest wystarczającym potwierdzeniem wiedzy i umiejętności młodego rowerzysty. Zdobytą przez dziecko wiedzę dotyczącą poruszania się po drodze należy powtarzać, ugruntowywać i ćwiczyć w terenie pod czujnym okiem rodziców,w myśl zasady, że „praktyka czyni mistrza”.

Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo nas wszystkich na drodze.

(rol) / źródło: Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej