sobota 30.05.2020

Imieniny: Karola Ferdynanda

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Komendant straży miejskiej odpowiada

Komendant straży miejskiej odpowiada

31.07. 2018

Jako Komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej nie mogę pozostać obojętny na list, który p. Wincenty skierował do gazety „Roland” w sprawie, jak to określił nadawca, chaosu i bałaganu na ul. Górnej przy szkole podstawowej.

Czytając ten list odnoszę wrażenie, że osoba która go pisała mimo, że jeździ samochodem, to jednak nie ma znajomości przepisów ruchu drogowego. Cyt. „Na tej ulicy jest ustawiony znak zakaz postoju w godz. 8-16 (w okresie szkolnym). Podczas dowożenia dzieci do szkoły wszyscy nagminnie łamią ten znak”. Znak, który obowiązuje na ul. Górnej informuje kierowców, że nie wolno tam się zatrzymać (zakaz postoju, a zakaz zatrzymania to dwa różne znaki kierowca, nawet amator, powinien je znać). Zapis o zakazie zatrzymania w godz. 8:00-16:00 obowiązuje tylko w tych godzinach, zatrzymanie przed godz. 8:00 i po godz. 16:00 jest dozwolony. Dzieci są dowożone na godz. 8.00, w związku z tym kierowca przywożąc dziecko do szkoły i zatrzymując się tam, żeby wysadzić dziecko z samochodu, nie łamie przepisów. Strażnicy, którzy pilnują porządku, a często tam jesteśmy, są po to by informować i nakazywać kierowcom nie pozostawianie pojazdów, które stwarzałyby zagrożenie przy tak dużym natężeniu ruchu. Jeżeli jednak kierowca nie stosuje się do wydanych poleceń - kończy się to mandatem. Takich przypadków było kilka, z reguły kierowca niechętnie, ale przestawia pojazd.

Zadaniem strażników jest również pilnowanie uczniów, którzy przychodzą z różnych stron miasta do szkoły, czy też do szkolnej świetlicy. Nie dotarły do mnie informacje, że jest to robione źle, słyszałem natomiast głosy, że powinien być tam jeszcze dodatkowy strażnik w okolicach sali gimnastycznej. Zgadzam się, że w tym miejscu jest bardzo duże natężenie ruchu pojazdów i pieszych, jeden funkcjonariusz musi na tym zapanować, by nie doszło do jakiegoś zdarzenia. Ponadto doraźnie przejeżdża ul. Górną patrol Policji i żaden z funkcjonariuszy jeszcze nie „zbaraniał” (jak pisze p. Wincenty), widząc co tam się dzieje. Strażnicy od ponad 20 lat są obecni w tym miejscu na wniosek dyrekcji szkoły i rady rodziców. Uspokajają kierowców i czuwają nad bezpieczeństwem ok. 950 uczniów, a rodzic każdego z nich przywożąc swoje dziecko do szkoły chce je dowieźć jak najbliżej i często jeszcze odprowadzić pod klasę.

Na odcinku ul. Górnej od ul. Wrocławskiej do Spokojnej są trzy przejścia dla pieszych, nie widziałem, żeby ktoś parkował na tych przejściach. Autor tego listu bardzo nisko ocenia kierowców, którzy dowożą dzieci do szkoły. Nieraz można coś im zarzucić, ale nie spotkałem się z opisywaną w liście arogancją w stosunku do pieszych. W kwestii parkowania na chodnikach kierowcy starają się nie łamać ogólnych zasad kodeksowych, czyli zachowania 1,5 m szerokości dla pieszych.

Jeżeli chodzi o uwagi w sprawie ul. Strzeleckiej cyt. „Analogiczna sytuacja występuje rano przy ul. Strzeleckiej obok Przedszkola. Panuje tam absolutny chaos komunikacyjny”. Na ul. Strzeleckiej strażnicy nie stoją, jest to odcinek ulicy jednokierunkowej, na którym nie występuje chaos komunikacyjny. Samochody stoją prawidłowo zaparkowane lewej stronie jezdni, po prawej jest zakaz zatrzymania i jest on generalnie respektowany. Istotnie, w przeszłości ruch na tej ulicy przebiegał w chaosie, jednak po zmianie organizacji ruchu, przeprowadzonej z mojej inicjatywy, sytuacja się unormowała. To, że rodzic przywożąc dziecko do przedszkola często musi podjąć dwie, trzy próby znalezienia miejsca do zatrzymania się i zaprowadzenia dziecka do przedszkola, to nie bałagan i chaos tylko brak miejsc postojowych. Strażnik od dwóch miesięcy nadzoruje natomiast obręb skrzyżowania ul. Kilińskiego – Strzelecka, ponieważ niektórzy kierowcy zapominają o zakazie parkowania 10 m od skrzyżowania, blokując w ten sposób całe skrzyżowanie co może prowadzić i prowadziło do zdarzeń drogowych.

Jak widać jesteśmy elastyczni i staramy się reagować na wszystkie (w miarę możliwości kadrowych) zgłoszenia o utrudnieniach i zagrożeniach.

Gustaw Dobosz
Komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej

fot. Wime / zdjęcie zapożyczone

 

 
Komentarzy (8)

This comment was minimized by the moderator on the site

a nie moze strażnik jak już stoi na przejsciu zamiast zatrzymywać ruch za każdym razem gdy zbliża się ktoś do przejścia, zatrzymywać pieszych i przepuszczać grupę raz na jakiś czas...? i po korku

This comment was minimized by the moderator on the site

Ludzie widzę że ani jednym ani drugim nie dogodzisz! Dzieciaki dowieźć do szkoły jakoś trzeba i zarówno przed lekcjami jak po ich zakończeniu takie sytuacje będą miały miejsce. W obecnych czasach niemal każdy posiada samochód i utrudnienia w ruchu będą miały miejsce. No chyba że w okolicach szkoły przebudują tak drogi żeby miejsca było w brud :lol:

This comment was minimized by the moderator on the site

Chaos komunikacyjny jest i nikt mi nie wmówi , że nie ma. Odpowiedzialność spoczywa na kierowcach, czyli rodzicach. Policja powinna wlepić dla przykładu kilka mandatów za parkowanie i sprawa się rozwiąże. To nie należy do StrażyM. Oni mają inne kompetencje.

This comment was minimized by the moderator on the site

Jaki chaos komunikacyjny?! Rano jest wzmożony ruch bo ludzie muszą odwieźć dzieciaki do szkoły i wielkie halo robią. Taki wielki problem to trzeba wystartować w wyborach i po wygranej zrobić porządek po swojemu! Jak taka pani mądra to proszę napisać jak pani widzi rozwiązanie problemu pomijając wlepianie mandatów! Słucham?!

This comment was minimized by the moderator on the site

Szkoda, że elokwencji brak po 22:00 jak się nie można dodzwonić bo tel. nie odpowiada A pod oknami element się wywraca. Wtedy chaosu również brak ?!

This comment was minimized by the moderator on the site

Parkowanie obok stołówki - nagminne, tam rodzice, najczęściej mamuśki, czekają na swe pociechy. I to w godz. szczytu. Kiedyś miałem taką sytuację, że wysiadłem z auta i poprosiłem kobietę w aucie, aby zaparkowała na boisku - zrobił się korek i auta nie mogły ani wjechać, ani wyjechać z Górnej, zwyzywała mnie...

This comment was minimized by the moderator on the site

Wrzuć na luz Mr Vincent

This comment was minimized by the moderator on the site

Szach mat Panie Wincenty

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

Wystarczy uzupełnić tekst o słowa ogłoszenie: płatne czy też bezpłatne Dokończyć ogłoszenie informa...
Obywatel Radoslaw posiada usprawnienia do poruszenia sie pojazdami w ruchu lądowym Wiekow...
Wstyd i hańba to burmistrz, który nie wie czy trawę w parku kosić.
hej ciekawy, twój wpis nadaje się jako fake news do organów ścigania za pomówienie, hanba i wstyd...

Lokalne ogłoszenia drobne

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…

14.05.2020 06:33 wrote:

Wykonam usługi spawalnicze (płoty, bramy, schody ,konstrukcje stalowe, zabudowy, stoły itp.) Jestem mobilny więc prace mogę wykonać w ter…