Wydrukuj tę stronę
Na dzisiejszej sesji Rady Gminy Malczyce

Na dzisiejszej sesji Rady Gminy Malczyce

22.01. 2019

Na dzisiejszej sesji w Malczycach poruszono m.in. temat remontu budynku dworca kolejowego, a także planu zagospodarowania działek pod budowę nowego ośrodka zdrowia czy finansowania projektu wymiany źródeł ciepła w gospodarstwach domowych.

22.01.2019 r. w Malczycach odbyła się IV sesja Rady Gminy, w której uczestniczyło 13 radnych, wójt, sołtysi oraz przedstawiciele gminnych jednostek i instytucji. Sesję rozpoczęto minutą ciszy, aby uczcić pamięć zamordowanego niedawno prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

Podczas sprawozdania wójta zapytano m.in. o rewitalizację budynku dworca kolejowego w Malczycach oraz o to, kiedy zamieszkiwane lokale zostaną opuszczone przez lokatorów?

- W tej sprawie podjęliśmy już zdecydowane kroki. Na obecną chwilę rodziny zgodziły się przyjąć zaproponowane im lokale - mówiła sekretarz gminy, Anna Świercz.

Kolejnym punktem była dyskusja w sprawie projektów statutów sołectw, które są obecnie zmieniane. Wyjaśnione zostały wątpliwości odnośnie tego, jak będzie wyglądała cała procedura, gdy do urzędu gminy nie wpłynie żadne zgłoszenie kandydata na sołtysa.

Uchwała ta stwierdza obecnie, że w przypadku kiedy w wyborach sołeckich kandydatury nie zgłosi żaden z mieszkańców i podobna sytuacja wydarzy się podczas wyborów rady sołeckiej, wówczas zgłoszenia kandydatów można dokonać na zebraniu wiejskim.

Wybory sołtysa w gminie Malczyce przewidywane są w marcu br. O dokładnym terminie oraz nowej procedurze wyborów poinformujemy państwa w połowie lutego.

Następną wątpliwość wzbudził plan zagospodarowania działek pod budowę nowego ośrodka zdrowia. Radna Leokadia Gancarz swoje wątpliwości dotyczące przeznaczenia działek w planie zagospodarowania terenu oraz jego ukształtowania  opierała o informacje z minionych lat, uznając teren za podmokły i zagrożony powodziami. 

Wójt zapewnił, że planista wziął pod uwagę wszystkie uwagi. A teren pod budowę nowego ośrodka zdrowia zostanie odpowiednio przygotowany.

Z kolei pani sekretarz poinformowała o projekcie dotyczącym dofinansowania wymiany źródeł ciepła, do którego zamierza przystąpić gmina. W tym przypadku dofinansowanie dla mieszkańców ma wynosić 85 % i pokryć większość kosztów związanych z wymianą źródła ciepła na pompę ciepła, kocioł na „pelet” czy gaz.

Pod koniec sesji wójt poinformował o podpisanej tego samego dnia umowie z firmą G.EN GAZ ENERGIA dotyczącej współpracy przy budowie sieci gazowej w gminie Malczyce. Prace inwestycyjne mają rozpocząć się od miejscowości Mazurowice.

(kb/as) / fot. kb