sobota 03.06.2023

Imieniny: Leszka Tamary

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

    Dział: Miękinia piątek, 30 grudzień 2022 20:58


30 mln złotych na inwestycje w budżecie gminy Miękina na 2023 rok!

10 CommentsNa ostatniej w tym roku sesji radni przyjęli budżet gminy Miękinia na 2023 r. Zaplanowano w nim dochody w wysokości 124.191.671,68 zł przy wydatkach na poziomie 139.969.977,68 zł.


Fot. Gmina Miękinia Fot. Gmina Miękinia

'


Konstruując budżet na rok 2023 kierowano się, podobnie jak w poprzednich latach, następującymi założeniami – po pierwsze budżet ma być budżetem dużych nakładów inwestycyjnych, a po drugie budżetem oszczędnych wydatków bieżących. Realizując te dwa założenia przeznaczono aż 29.893.920,68 zł na inwestycje. Wśród nich jako najważniejsze należy wymienić:

Zadania z zakresu inwestycji drogowych, na realizację których w budżecie przeznaczono ponad 5 mln złotych. Do najważniejszych należą kontynuacja przebudowy gminnej drogi relacji Lutynia – Zakrzyce – Gałów, kontynuacja pomocy finansowej dla Powiatu Średzkiego na przebudowę drogi powiatowej relacji Brzezinka Średzka – Brzezina do granic powiatu wraz ze ścieżką rowerową, kontynuacja gminnego programu przebudowy dróg gminnych z którego zrealizowana zostanie między innymi budowa chodnika w Lutyni ul. Wróblowicka.

- 5 mln złotych to prawdopodobnie nie jedyne środki, które przeznaczone zostaną na inwestycje drogowe. W 2022r. złożone zostały wnioski o dofinansowanie m.in. dla takich zadań drogowych jak: II etap przebudowy drogi gminnej relacji Lutynia – Zakrzyce – Gałów na kwotę blisko 7,7 mln zł, przebudowa drogi relacji Lutynia - Wróblowice wraz z budową ścieżki rowerowej i niezbędną infrastrukturą o wartości 8,5 mln zł, drogi do gruntów rolnych w Źródłach-ul. Wiśniowa i Widokowa na kwotę 600 000 zł i w Białkowie na kwotę 550 000 zł - mówi Jan Marian Grzegorczyn, wójt gminy Miękinia.

Zadania związane z budową oświetlenia ulicznego na kwotę 4,7 mln zł. W tym zadaniu przewidziana jest kontynuacja gminnego programu rozbudowy oświetlenia ulicznego, poprzez m.in montaż nowych punktów oświetleniowych zasilanych energią słoneczną oraz zakończone zostaną prace związane z rozbudową oświetlenia ulicznego w 19 miejscowościach gminy: Błonie, Brzezina, Brzezinka Średzka, Gałów, Gałówek, Głoska, Kadłub, Kokorzyce, Lenartowice, Lutynia, Łowęcice, Miłoszyn, Mrozów, Pisarzowice, Wilkostów, Wilkszyn, Wróblowice, Źródła, Żurawiniec. Łącznie zamontowanych zostanie 619 lamp ledowych. Gmina na ten cel pozyskała środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, edycja pierwsza.

Budowa świetlicy wiejskiej w Źródłach – 2,5 mln zł. Świetlica będzie obiektem, który ma służyć zarówno mieszkańcom wsi Błonie jak i Źródła. Zaprojektowano wykonanie budynku parterowego o powierzchni zabudowy ok. 200 m² z zapleczem sanitarnym i kuchennym. W budynku zostaną zastosowane ekologiczne rozwiązania w zakresie źródeł ciepła i energii – pompa ciepła, fotowoltaika. Na zewnątrz obiektu zaplanowano utworzenie placu zabaw, boiska (mini-Orlik z nawierzchnią z trawy syntetycznej parkingu i terenu zielonego).

Rozbudowa i modernizacja istniejącej infrastruktury kanalizacji sanitarnej na terenie gminy Miękinia – w 2023 r. zaplanowano rozpoczęcie inwestycji, w ramach której nastąpi wymiana istniejących przepompowni ścieków w ciągu Lutynia-Wilkszyn na tłocznie ścieków, rozbudowa istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej tłocznej relacji Miękinia-Mrozów poprzez budowę rurociągu, naprawę i wymianę istniejących studni rewizyjnych betonowych; wartość zadania w latach 2023-2024 wynosi 5,24 mln zł. Inwestycja jest dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Ponadto, kontynuowane będą zadania związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej dla inwestycji związanych z budową kanalizacji sanitarnej. W przyszłym roku zakończona zostanie również budowa stacji uzdatniania wody w miejscowości Kadłub.

Rok 2023 będzie dużym wyzwaniem w związku z rozpoczęciem rekordowych inwestycji związanych z tworzeniem warunków dla rozwoju Podstrefy Miękinia w ramach LSSE oraz poprawy funkcjonowania strefy aktywności gospodarczej Wróblowice-Krępice. Inwestycje obejmą budowę obwodnicy Krępic, budowę rurociągu kanalizacji sanitarnej tłoczno- grawitacyjnej, budowę nowej stacji uzdatniania wody, budowę sieci wodociągowych umożliwiających zasilanie zakładów produkcyjnych w strefie aktywności gospodarczej LSSE, budowę nowej oczyszczalni ścieków. Na ten cel Gmina Miękinia pozyskała największą w historii dotację w wysokości ponad 262 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Inwestycje zaplanowano do realizacji w latach 2023-2027. W 2023 r. w budżecie zabezpieczono środki w wysokości 9 680 192 zł.

Ponadto, z inwestycji bardzo potrzebnych dla mieszkańców ujętych w przyszłorocznym budżecie należy wskazać min. zakup i montaż wiat przystankowych, remont sali ślubów w urzędzie gminy, zakup samochodu dla OSP w Gałowie, budowę i doposażenie placów zabaw m.in. w Miękini. W budżecie ujęto również dotację na trwałą zmianę systemu ogrzewania.

(mpr)
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Polecam wcześniej obejrzeć film 100 POLICJANTÓW zdradza TAJEMNICE polskiej Policji https://www.youtube.com/watch?v=Gg58n2DKlT4 gdzie autor oparł się na ...
Z innej beczki - czy ktoś wie gdzie Gmina Środa Śląska publikuje wyniki naborów na stanowiska ...

Lokalne ogłoszenia drobne

03.06.2023 08:42 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI czy KOLEKCJI ANTYKÓW ... 603 - 567 - 304Kupię stare: Obrazy…

26.05.2023 12:50 wrote:

 Oferuję wapno nawozowe w cenie 25zł netto za tonę. Kontakt: 885 965 342…

24.05.2023 08:52 wrote:

Oferuję do wynajęcia garaż o pow 18m2 wyposażony w energię elektryczną.Garaż posadowiony jest w Środzie Śl ul. Wrocławska 18. Kontakt 79475…

16.05.2023 17:55 wrote:

Oferuję usługę drukowania dowolnego obrazu na każdej ścianie. Zamiast fototapety pod którą trzeba przygotować ścianę i później odpowiednio …

stihl

ogrody pawlowski trawniki www


allago tworzymy