środa 29.06.2022

Imieniny: Piotra Pawła

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

  Dział: Miękinia piątek, 27 maj 2022 18:08


Nihilistyczny benefis Wiktora Kality
21 maja w Samorządowym Ośrodku Kultury w Miękini miał miejsce benefis Wiktora Kality, założyciela i redaktora naczelnego Gazety Roland, a prywatnie poety. Było klimatycznie i niekonwencjonalnie.

Fot. Piotr Zawadzki / Czarny Studio Fot. Piotr Zawadzki / Czarny Studio


Sobotni benefis odbył się pod nazwą “Nihilistyczny reportaż z rzeczywistości” i koncentrował się na tomiku wierszy poety wydanym w 1990 r. pod tym właśnie tytułem. Wydarzenie poprowadził znany lokalnej społeczności z Wiadomości TVi Roland Michał Czaplicki, który przywitał gości i przybliżył sylwetkę Wiktora Kality.

W trakcie trwającego blisko dwie godziny spektaklu, uczestnicy zapoznali się z dwudziestoma wierszami poety nawiązującymi do nihilizmu, nurtu filozoficznego charakteryzującego się postawą odrzucającą wszelkie obowiązujące normy i wartości w życiu. Za część recytatorską odpowiadał prowadzący Michał, a oprawę wizualną zapewnił Piotr Zawadzki z Czarny Studio. O klimatyczne przerywniki muzyczne zadbała Patrycja Neodym z zespołem, która wykonała m.in. dwie piosenki do wierszy autora tomiku pt. "Od spodu" i "Lewitując".

Benefis zakończył się wręczeniem podziękowań, prezentów, a także wspólnym zdjęciem. - Wszystkim bardzo dziękuję za udział, mile spędzony czas, waszą przychylność i wyjątkową atmosferę. Szczególne podziękowania kieruję do pani dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Miękini Małgorzaty Sujeckiej i wójta Gminy Miękinia Jana Mariana Grzegorczyna za to, że chcieli zrealizować ten projekt, za życzliwość i wspaniałą organizację. Dziękuję Piotrowi z Czarny Studio za wsparcie i oprawę wizualną, Patrycji za cudowny występ i profesjonalną oprawę wokalno-muzyczną moich wierszy, jej wspaniałemu zespołowi nietuzinkowych muzyków, niezawodnemu prezenterowi Michałowi oraz żonie Annie, synowi Kamilowi, przyjaciołom i kolegom z ekipy TVi Roland za wszelką pomoc. Dziękuję także właścicielom Hotelu Sarai za pokoje dla artystów. Kłaniam się Wam nisko i jeszcze raz dziękuję - podsumował sobotnie wydarzenie Wiktor Kalita.

* * *

Wiktor Kalita - urodził się w 1960 roku w Środzie Śląskiej. Debiutował w Antologii poezji hippisów pt. „Życie w drodze” (1986 r.) - Wydawnictwo „Iskry”. Późniejsze publikacje ukazały się na łamach pism: „Konkrety”, „Twórczość Robotników”, „Iglica”, Magazyn „Gazety Robotniczej”. Wiersze i opowiadanie pod wspólnym tytułem „Spotkania” zamieszczono w „Miesięczniku Literackim” Nr 11-12 (1989 r.). Był to zarazem debiut prozatorski autora. Miesięcznik „Źródła” Nr 3 z 1989 r. także drukował jego wiersze. W 1990 r. Fundacja Stypendialna im. Anny Domagały – Jakuć Niezależna Oficyna Wydawnicza w Łodzi wydała tomik poezji pt. “Nihilistyczny reportaż z rzeczywistości”, wydrukowany na denaturatowym powielaczu, na którym “Solidarność” przygotowywała swoje wydawnictwa. Eseje, recenzje i artykuły publikował w Dolnośląskim Dwutygodniku „Iglica”, gdzie prowadził dodatek literacki. Wiersze, poza prasą, prezentowane były również w Polskim Radiu. W 1992 r. założył w Środzie Śląskiej Miesięcznik Społeczno - Kulturalny ROLAND, a później portal internetowy i telewizję internetową TVi ROLAND.

Czarny studio - projekt Piotra Zawadzkiego i Magdaleny Jankowskiej. Głównym punktem działalności są wideoklipy i sesje zdjęciowe zespołów muzycznych. W ofercie znajdują się ponadto filmy edukacyjne, wideo relacje z imprez, trajlery spektakli, filmy reklamowe, plakaty i grafiki. Czarny studio może poszczycić się filmem z trasy koncertowej zespołu Black River, któremu Piotr towarzyszył w zeszłym roku, oraz videoklipem, w którym gościnnie zagrał sam Marek "Spider" Pająk - gitarzysta zespołu Vader. Na głównej playliście Youtube można zaobserwować wiele klipów zespołów, klipy taneczne, teatralne i nie tylko. Na drugiej playliście znajduje się cały projekt "Nihilistyczny reportaż z rzeczywistości", 20 filmów do wierszy Wiktora Kality.

Patrycja Neodym - wokalistka oraz kompozytorka. Magister filologii czeskiej i germańskiej Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji (DE). Obecnie absolwentka Szkoły Artystycznej w Poznaniu Art of Voice Studio. Jej scenicznym znakiem rozpoznawczym jest magnetyczna kostka nawiązująca do nazwiska NEODYM, obrazująca siłę oddziaływania muzyki na odbiorcę oraz kosmiczną energię. Piosenkarka ma na koncie wydany album „Powstawanie” z zespołem Global Sone (DE). Oprócz stałej koncertowej oraz muzycznej kooperacji z Mateuszem oraz Rafałem, artystka rozpoczęła pracę nad swoim solowym albumem, który powstaje pod czujnym okiem producenta oraz multiinstrumentalisty Bartosza Szczęsnego. Na płycie pojawią się bardzo różnorodne brzmienia i oblicza szeroko pojętej muzyki elektronicznej – od klasycznego syth-popu poprzez symfonię aż po jazz. We wrześniu 2021 oraz w marcu 2022 NEODYM została wyróżniona przez Forum „Polska Muzyka Alternatywna” za utwory „Schizophrenic” oraz „Arytmetyczny”. NEODYM ma za sobą liczne występy na prestiżowych wydarzeniach kulturalnych w kraju i za granicą. W Polsce w tym roku zagra m.in. na Festiwalu Muzyki Alternatywnej (KAF) w Kaliszu, gdzie promować będzie swoją najnowszą płytę, na której znajdą się również dwa utwory do wierszy Wiktora Kality. Obecnie trwają intensywne przygotowania do trasy koncertowej promującej nowy krążek, która odbędzie się w przyszłym roku. Na benefisie Wiktora Kality artystka wystąpiła z wokalistką Karolą Creepy, saksofonistą Rafałem Jędruchem i klawiszowcem Mateuszem Kosmacińskim.

(as)

Media

 • OGAR powiedział(a) Więcej
  No tak. Wrzucam w skrócie, bo obrońca "Nie pr nie farm" chyba nie czytał akt.

  "W toku śledztwa ustalono, że w latach 2017-2020 w Środzie... 6 godzin temu.
 • abc powiedział(a) Więcej
  pazerność na kasę mi się wydaje go zgubiła, lepiej tego nie komentować 6 godzin temu.
 • Robot powiedział(a) Więcej
  Na nockach nie masz co robić? Na 4 brakuje części! 7 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.06.2022 14:13 wrote:

Kupię używany, sprawny akordeon w dobrym stanie.  Kontakt pod nr tel. 696132306. …

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…