Wydrukuj tę stronę
Piątek 13-tego szczęśliwy dla OSP w Miękini

Piątek 13-tego szczęśliwy dla OSP w Miękini

So, 14.11.2020 18:45

Strażacy ochotnicy z OSP w Miękini jeszcze lepiej, szybciej i bardziej komfortowo będą mogli teraz pomagać w stanach zagrożenia mienia, zdrowia i życia mieszkańców, dzięki nowemu sprzętowi o wartości ponad 850 tys. złotych, który trafił na wyposażenie jednostki.Szybkość reakcji w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia zależy przede wszystkim od gotowości drugiego człowieka do pomocy innym. Nie bez znaczenia dla długości czasu reakcji jest dobre zaplecze techniczne – bo przecież dobrej woli ludzi, chęci pomocy i fachowości - nie brakuje. Ludzkie działania wspierane nowymi technologiami pozwalają dbać o bezpieczeństwo całych społeczności. Nie bez znaczenia dla wzrostu bezpieczeństwa mieszkańców gminy Miękinia, a także innych miejscowości na terenie powiatu średzkiego jest doposażenie OSP Miękinia i to nie w byle jaki sprzęt, bo nowiutki, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Wartość zakupu to 853 620,00 zł.

Zakup tak specjalistycznego sprzętu był możliwy dzięki odpowiedniemu montażowi finansowemu. Samochód został sfinansowany z następujących źródeł:

  • Dotacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji zadania publicznego „Zapewnienie gotowości bojowej jednostki ochrony przeciwpożarowej włączonej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego’' - kwota dotacji 380 000,00 zł;
  • Dofinansowanie ze składek ubezpieczeń - kwota dotacji 180 000,00 zł;
  • Wsparcie Gminy Miękinia - kwota dotacji 293 620,00 zł.

Szczęśliwy piątek 13-tego

Uroczyste przyjęcie wozu strażackiego odbyło się w piątek 13 listopada i bynajmniej nie był to dzień pechowy. Wręcz przeciwnie. Wóz został przyjęty z pompą, niemal jak wódz… znaczy król… w każdym razie – ktoś ważny. Był szampan, szpaler z rac i sztuczne ognie. Oczywiście wszystko z zachowaniem zasad przeciwpożarowych i tych sanitarnych, bo przecież strażacy pamiętają o zagrożeniach niesionych przez pandemię koronawirusa.

Nowy nabytek OSP to średni samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem 4x4, na podwoziu Man TGM - GBA, wyprodukowany przez firmę Wawrzaszek - Inżynieria Samochodów Specjalnych z Bielsko-Białej. Posiada zbiornik wody o pojemności 4 000 I, a wydajność autopompy wynosi 2 400 litrów na minutę. Auto wyposażone jest również w zestaw do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych i usuwania zagrożeń, jak np. piły.

Sukcesywne doposażanie OSP

Warto dodać, że to kolejny zakup wozu dla OSP na terenie gminy Miękinia w ostatnich miesiącach. 3 września br. odbyło się uroczyste przekazanie fabrycznie nowego wozu ratowniczo – gaśniczego marki Renault D16 z napędem 4x4 o wartości 800 tys. zł dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Głosce. Ponadto do jednostek z Miękini, Głoski i Lutyni trafił sprzęt i inne wyposażenie do akcji ratowniczych w ramach dotacji przyznanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu. OSP pozyskały łącznie prawie 44 tys. zł w ramach tegorocznej edycji konkursu, w tym 19 813 zł trafiło do OSP Miękinia, 14 tys. zł do OSP Głoska, 10 024 zł do OSP Lutynia. Dzięki tym środkom jednostki mogły zakupić sprzęt techniczny i ubrania specjalne dla strażaków.

(mk) / fot. mw