poniedziałek 20.01.2020

Imieniny: Fabiana Sebastiana

 

Reklama na protalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Mieszkańcy nie chcą piaskowni w Chełmie. Jaki będzie finał sprawy?

Mieszkańcy nie chcą piaskowni w Chełmie. Jaki będzie finał sprawy?

15.07. 2019
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

Na sesji Rady Gminy Malczyce, która odbyła się 28 maja, radni dyskutowali m.in. o uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu złoża w miejscowości Chełm.

Projekt dotyczy ok. 16 ha terenu, który przeznaczony jest na wydobycie. Całość przeszła już wszystkie wymagane procedury. Sporządzono także prognozę oddziaływania na środowisko oraz prognozę finansową, zgodnie z którą w ciągu 6 lat przychód gminy powinien wynosić około 2 mln zł. Jak informowano na sesji - projekt został wyłożony do publicznego wglądu i wypłynęła tylko jedna uwaga. Należy w tym miejscu oddać, że inwestor zapłacił za przygotowanie planu inwestycji na wspomnianym terenie.

Podczas sesji głos zabrał również wójt gminy Malczyce, który wyjaśnił korzyści płynące z planowanej inwestycji oraz zapewniał, że według niego, w trakcie dyskusji nie padł żaden argument, który świadczyłby o związanym z nią niebezpieczeństwie. - Odrzuciłem napływające do mnie zastrzeżenia. Nie przekonały mnie one, że inwestycja będzie szkodliwa. Plan ma przynieść korzyści w formie finansowej, więc pozwólmy rozwijać się naszej gminie - mówił wójt.

Najbliższy dom znajduje się około 120 metrów od planowanego wyrobiska. Inwestor poinformował mieszkańców o ochronie prawnej, która mówi o utrzymaniu odpowiedniego poziomu decybeli w miejscach, które są stale zamieszkiwane. W przypadku przekroczenia przez inwestora dozwolonego poziomu hałasu, zostanie wobec niego wszczęta procedura odwoławcza.

- Zdania mieszkańców gminy są podzielone, jednak większość z nich jest przeciwna całej inwestycji. Szanowna rado, weźcie pod uwagę fakt, że tego typu wyrobisko mogłoby powstać pod waszymi domami i zastanówcie się przed głosowaniem – proponował sołtys Wojciech Owsiany.

Inwestor uspokaja, że wyrobisko nie zostanie zasypane odpadami. - Powstanie tam rekultywacja w kierunku wodnym bądź leśnym. Nie mamy prawa, ani podstaw do tego, aby przywozić tam śmieci, tak jak miało to miejsce w innej kopalni. Ta informacja została ujęta w uchwale oraz w planie zagospodarowania – zapewniał.

Mieszkańcy wsi Chełm, Zawadka oraz Szymanów nie godzą się na powstanie kopalni. - W miejscowości Chełm ma powstać piaskownia, która będzie kopana na głębokość ponad 30 metrów. Po wydobyciu teren zostanie przekształcony w działki rekreacyjne, jednak my obawiamy się najgorszego, zasypania dziury odpadami, jak na sąsiedniej piaskowni Sobolew (...). Inwestor zapewnia nas, że będzie bezpiecznie, wokół piaskowni wybudowane zostaną wały, które zasłonią wszystko, ale wtedy nikt nie będzie wiedział, co jest tam zwożone  – twierdzą w przesłanej do nas korespondencji.

- 4 lipca odbyło się w tej sprawie zebranie, z którego wynika, że w przypadku braku zgody na inwestycję, inwestor wytoczy przeciwko gminie pozew o zwrot poniesionych przez niego kosztów – dodaje czytelnik.

Ostateczna decyzja ws. inwestycji nie została jeszcze podjęta. 10 lipca w Urzędzie Gminy Malczyce zwołano sesję nadzwyczajną, podczas której 13 radnych zagłosowało następująco: 1 głos „za”, 6 „przeciw” oraz 6 wstrzymujących się.

Tego dnia przed Urzędem Gminy zebrała się grupa mieszkańców sprzeciwiających się inwestycji. Pikietujący wzięli także udział w sesji, gdzie także przedstawili obawy związane ze swoją przyszłością.

(kb) / fot. kb

 

 
Komentarzy (21)

This comment was minimized by the moderator on the site

Jednak z kręgu kryminogennego jakim się otacza Franek są przecieki, że prokuratura umorzy prowadzone śledztwo przeciwko niemu, ponieważ dotarł do,, właściwych" osób. Franek jest członkiem PO i istnieje lobby liberalne chroniących takich ludzi. Sam Franek przyznaje, że postawione mu zarzuty przez prokuraturę, mogłyby mu poważnie zaszkodzić, ponieważ równolegle toczy się postępowanie za pobicie i napaść na funkcjonariusza policji. Czy tak się...

Jednak z kręgu kryminogennego jakim się otacza Franek są przecieki, że prokuratura umorzy prowadzone śledztwo przeciwko niemu, ponieważ dotarł do,, właściwych" osób. Franek jest członkiem PO i istnieje lobby liberalne chroniących takich ludzi. Sam Franek przyznaje, że postawione mu zarzuty przez prokuraturę, mogłyby mu poważnie zaszkodzić, ponieważ równolegle toczy się postępowanie za pobicie i napaść na funkcjonariusza policji. Czy tak się stanie czas pokaże? Choć policja nie ma żadnych wątpliwości, że złamał prawo !

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Mieszkańcy nie chcą piaskowni ale i też nie chcą wójta. Franek w zasadzie jakaś przybłęda gminna bez żadnych samorządowych kwalifikacji został wybrany wójtem 5 lat temu, dzięki agresywnej polityce jaką prowadził i szkalowaniu poprzedniego wójta, że On jedynie sam jest wielkim obrońcą środowiska naturalnego. Dzisiaj ,,szydło wyszło z worka" i obnażył własne oblicze jakim jest człowiekiem. To wyjątkowy instynktowny cwaniak, oszust ale też i...

Mieszkańcy nie chcą piaskowni ale i też nie chcą wójta. Franek w zasadzie jakaś przybłęda gminna bez żadnych samorządowych kwalifikacji został wybrany wójtem 5 lat temu, dzięki agresywnej polityce jaką prowadził i szkalowaniu poprzedniego wójta, że On jedynie sam jest wielkim obrońcą środowiska naturalnego. Dzisiaj ,,szydło wyszło z worka" i obnażył własne oblicze jakim jest człowiekiem. To wyjątkowy instynktowny cwaniak, oszust ale też i przestępca jak mówią opozycyjni radni. Istnieje uzasadnione podejrzenie o popełnieniu przestępstwa przez Franka w postaci składanych fałszywych oświadczeń.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Tak przy okazji = ktoś wie co dzieje się na dawnym odstojniku wapiennym, nad gaikiem przy drodze do Mazurowic?? Płoty maskujące postawione i wywroty wielkie coś zwożą non stop... Co taka cisza na ten temat??

This comment was minimized by the moderator on the site

I tak powstanie i tak gmina nie Bedzie się patrzeć na ludzi zobaczycie

This comment was minimized by the moderator on the site

a porpos
"projekt został wyłożony do publicznego wglądu i wypłynęła tylko jedna uwaga"

Tablica informacyjna na korytarzu w budynku gminy - rzeczywiście każdy miał szansę się z nim zapoznać.

Przy takich projektach każdy z mieszkańców tej miejscowości powinien być poinformowany indywidualnie, listem poleconym?

This comment was minimized by the moderator on the site

Została przyjęta tylko jedna skarga.... dobrze ale ludzie też napisali pismo i się pod nim podpisywali...ale cóż na takie pisma się nie odpowiada ponieważ "nie były w formie zapytania" i takich pism zbiorowych przepisy nie przewidują w takich sprawach...... Szkoda, że o drogę i chodnik tak nie walczyli jak o taką "inwestycję" która znając życie więcej szkody przyniesie dla gminy a w szczególności dla ludzi.... Czasami lepiej zwrócić koszty...

Została przyjęta tylko jedna skarga.... dobrze ale ludzie też napisali pismo i się pod nim podpisywali...ale cóż na takie pisma się nie odpowiada ponieważ "nie były w formie zapytania" i takich pism zbiorowych przepisy nie przewidują w takich sprawach...... Szkoda, że o drogę i chodnik tak nie walczyli jak o taką "inwestycję" która znając życie więcej szkody przyniesie dla gminy a w szczególności dla ludzi.... Czasami lepiej zwrócić koszty inwestorowi niż tonąć w zanieczyszczeniach...... Miejmy nadzieję, że wszyscy Radni będą mówić głosem ludzi bo nie o koalicje tu chodzi tylko o zdrowie i życie mieszkańców jak i przyszłych pokoleń.

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

Szkoda, że wioskę już tiry zajeżdżają to jeszcze im piaskownie chcą dorzucić ... Poziom hałasu został już dawno przekroczony ale dla władz jest wszystko ok bo badania były robione ... dobre sobie na piaskownię też... W Sobolewie też miała być piaskownia i co jest?? Wszyscy mają związane ręce a te hałdy śmieci gmina musi wywieźć na swój koszt... kasy brak więc dalej leżą i śmierdzą... W Chełmie będzie lepiej?? Wójt mówi "będziecie zgłaszać...

Szkoda, że wioskę już tiry zajeżdżają to jeszcze im piaskownie chcą dorzucić ... Poziom hałasu został już dawno przekroczony ale dla władz jest wszystko ok bo badania były robione ... dobre sobie na piaskownię też... W Sobolewie też miała być piaskownia i co jest?? Wszyscy mają związane ręce a te hałdy śmieci gmina musi wywieźć na swój koszt... kasy brak więc dalej leżą i śmierdzą... W Chełmie będzie lepiej?? Wójt mówi "będziecie zgłaszać nieprawidłowości jeśli takowe zajdą" i co wtedy ludzie zostaną również pozostawienie sami sobie bo przepisami będą się zasłaniać. A co z rolnikami??

Czytaj więcej
This comment was minimized by the moderator on the site

mocno nieświeży artykuł w wójtowej "gadzinówce"

This comment was minimized by the moderator on the site

jak wrzucać będą śmieci to wtedy protestujcie a tak to dym niepotrzebny

This comment was minimized by the moderator on the site

A te śmieci wyrzucają okoliczni mieszkańcy.

This comment was minimized by the moderator on the site

wasza gmina potrzebuje inwestorów jak będziecie przeganiać czeka was bieda marazm i zastój

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy
Pokaż więcej

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację