Mieszkańcy pytali - wójt odpowiadał

Mieszkańcy pytali - wójt odpowiadał

13.09. 2018

Jak już informowaliśmy, 6 września w Mazurowicach obyło się spotkanie z mieszkańcami zorganizowane na prośbę wójta, podczas którego poruszony został jeden z głównych problemów,  budowa sklepu Dino oraz nowej świetlicy wiejskiej. Przy okazji poruszono także inne tematy.

Czy przewiduje się doprowadzenie łącza gazu do miejscowości Mazurowice?

- Stale prowadzę  rozmowy z firmami tej branży. Robiliśmy podsumowania, złożyliśmy wnioski  do dwóch firm. Jedna z nich posiada przesył gazu, który znajduje się w obrębie Państwa miejscowości. Natomiast plany inwestycyjne są zamrożone na kolejne 5 lat, a linia gazowa okazuje się niemożliwa, jeśli chodzi o nowe łącza. Na razie nie chcą oni rozszerzać swojej działalności. Miesiąc temu, otrzymałem zaproszenie na spotkanie z prezesem firmy G.EN GAZ, w poniedziałek przyjedzie do Urzędu Gminy w Malczycach i będziemy rozmawiać czy jest szansa na budowę sieci gazowej. To naprawdę długa i trudna inwestycja, powiem szczerze, że niejeden trud podejmowaliśmy, mieliśmy wstępny projekt, ale my jesteśmy małą gminą, mamy za mało środków na tak obszerną inwestycję   – odpowiedział na pytanie mieszkańca wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

Co z dofinansowaniem wymiany pieców?

- Na początku roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska ogłosił program skierowany do samorządów na wsparcie inicjatywy wymiany źródeł ciepła. Zakładał on pożyczkę dla mieszkańców. My zdecydowaliśmy przystąpić do programu i stworzyć taki projekt, w którym my z budżetu gminy zapewnimy pewną kwotę (50 tysięcy), aby dofinansować bezzwrotnie mieszkańców. Natomiast gmina zaciągnęłaby pożyczkę z funduszu ochrony środowiska. Po rozpoczęciu procedury okazało się, że WFOŚ wycofał program twierdząc, że maj swój własny, który ogłosi we wrześniu bezpośrednio wszystkim mieszkańcom  – wyjaśnił wójt.

- Jest taki projekt, który miał ruszyć 1 września, a podobno ma ruszyć 7. Do tego projektu będzie mógł przystąpić każdy mieszkaniec. Zawiera on też pewne elementy termomodernizacji, wymiany okien, drzwi. Od razu jednak podkreślam, że dotyczy to budynków powstałych przed rokiem 2002. To dofinansowanie jest różne, zawiera ono od 30 % do nawet 90% dofinansowania. Główne kryterium, które od razu nie otrzyma dofinansowania, a możliwe  jest otrzymanie pożyczki to fotowoltaika. Mowa tu o nowoczesnych źródłach energii. O dofinansowania mogą się starć osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych oraz ostatnie kryterium - o 90 % dofinansowania może starać się osoba, której dochód na jedną osobę w rodzinie nie przekracza 600 złotych  – mówił wójt.

Jaki jest koszt ogrodzenia boiska i czy mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie finansowe z strony gminy?

- Geneza budowania boiska wygląda następująco: przez 4 lata urzędowania Pana sołtysa budowaliście Państwo wiatę. Co roku płaciliście wykonawcy za określony teoretycznie etap pracy. Pieniądze z Waszego funduszu sołeckiego były przekazane firmie, która w tym roku miała skończyć  wiatę. Rada sołecka i sołtys pilnuje, aby miejscowość nie straciła pieniędzy. Na koniec okazało się, że otrzymaliśmy fakturę, w której Pan domagał się ostatniej części pieniędzy, ale od razu powiedział, że za te pieniądze nie wybuduje wiaty, bo rozmowy były zupełnie inne. Ktoś mu mówił, że w cenie jest już projekt, a niestety tak nie jest oraz o tym, że do końca roku nie zdąży już wybudować tej wiaty. Państwo musieliście rozliczyć ten wniosek do końca roku. Były dwie opcje – albo nie zapłacić, rozliczyć fundusz sołecki i zwrócić do budżetu gminy środki, albo zapłacić temu Panu i liczyć na to, że on z dobroci swojego serca wywiąże się z zadania. Podjęliśmy decyzję, aby odzyskać te pieniądz, bo nie było szans na zbudowanie wiaty, która fikcyjnie powstawała przez 4 lata i w tym momencie fundusz sołecki Mazurowic jest stratny 24 tys. zł.  Obiecałem Radzie Sołeckiej, że pomimo źle rozdysponowanego funduszu sołeckiego postaram się z budżetu gminy część pieniędzy przeznaczyć na inne zadanie sołeckie. Wybraliście Państwo ogrodzenie boiska (obok wodociągów), na to zadanie zostało wykorzystane 16 tys. złotych. 

Czy to prawda, że rehabilitacje w ośrodku zdrowia w Malczycach zostaną wycofane?

- Absolutnie nie. Rehabilitacje w naszym ośrodku zdrowia będą się odbywały jak dotychczas, więc naprawdę nie ma obaw - zapewnił wójt.

(kb) fot. kb

Komentarzy (10)

This comment was minimized by the moderator on the site

Wygładzone odpowiedzi w Rolandzie. Na spotkaniu zupełnie inaczej to wyglądało. Zupełnie nie przygotowany i znający odpowiedzi na pytania z sali wójt. Niektórzy nagrywali filmiki, trzeba będzie je udostępnić lokalnej społeczności niech zobaczą naszego przywódce w roli głównej.

This comment was minimized by the moderator on the site

Byłem widziałem, jedyne wypowiedzi jakie zostały wygładzone to wójta we wcześniejszym artykule. Chłop potrafi tylko wszystkich wyzywać i krytykować. Jednym słowem porażka. Gdyby nie jego prawa rączka Pan P. to chłop by miał pozamiatane..

This comment was minimized by the moderator on the site

Czyli wójt po prostu nie panuje nad niczym w tej gminie od funduszu sołeckiego po gminny budżet

This comment was minimized by the moderator on the site

no to pozamiatane macie poczytajcie oświadczenie wójta na jego stronie https://www.facebook.com/Malczyce/posts/1185139414968870

This comment was minimized by the moderator on the site

czy naprawdę nie można tego załatwić bez polityki jako mieszkańcy mamy tego dość

This comment was minimized by the moderator on the site

czy na prawde tylko o brzuchach myślicie? co wy z tym Dino , nie ma większych potrzeb w wsi

This comment was minimized by the moderator on the site

a ty co taki zdziwiony naród potrzebuje chleba i igrzysk i jest szczęśliwy

This comment was minimized by the moderator on the site

A ja słyszałem, że to Wójt podpisał umowę na budowę tej wiaty i to Wójt sam podjął decyzję o rozwiązaniu tej umowy. Więc nie ma mowy o źle rozdysponowanym funduszu sołeckim. A to , że przeznaczono pieniądze na infrastrukturę sportową w Mazurowicach to już inna historia, która miała miejsce na sesji Rady Gminy o której większość mieszkańców Mazurowic wie.

This comment was minimized by the moderator on the site

my chcemy DINO!

This comment was minimized by the moderator on the site

Posted by głos ludu:

my chcemy DINO!
<br />No to kup sobie łańcuch i jedź do Australii bo w Mazurowicach na pewno go nie zobaczysz. To ściema wójta i jego nowego gracza łupka

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację