Wydrukuj tę stronę
Na pomoc nieprzytomnej osobie i wypadek na autostradzie

Na pomoc nieprzytomnej osobie i wypadek na autostradzie

10.09. 2018

Pożary, pomoc w ratowaniu osoby, która straciła przytomność w Jastrzębcach oraz w wypadku drogowym na autostradzie, to tylko niektóre z akcji, w których w ostatnich dniach brała udział straż pożarna z terenu powiatu średzkiego.(raport).

W  piątek 7 września dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej otrzymał kolejne zgłoszenia dotyczące gniazd szerszeni.

Pierwsze dotyczyło owadów, które zagnieździły się na strychu jednego z budynków mieszkalnych w miejscowości Brodno.

- Na miejscu stwierdzono zagrożenie dla lokatorów budynku. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca, spryskaniu wlotu gniazda ogólnodostępnym środkiem owadobójczym oraz usunięciu kokonu – informuje rzecznik prasowy KP PSP Dariusz Domardzki.

Podobne zgłoszenie otrzymano z miejscowości Lutynia. Na szczycie budynku, na wysokości około 7 m,  znajdowało się gniazdo owadów. Na miejscu podjęto rutynowe działania.

Tego samego dnia o godzinie 12:00 w miejscowości Juszczyn zgłoszono gniazdo szerszeni w drzewie.

- Na miejscu strażacy stwierdzili, że rój szerszeni nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców. Działania polegały na zabezpieczaniu miejsca oraz poinformowano mieszkańców o zasadach bezpieczeństwa  – wyjaśnia Dariusz Domardzki.

Także 7 września po godzinie 19:00 KP PSP w Środzie Śląskiej otrzymała zgłoszenie o pożarze pomiędzy miejscowościami Ciechów –  Środa Śląska.

- Na miejscy stwierdzono, że pali się ściernia o powierzchni około 1 ara. Ogień ugaszono przy pomocy tłumic – wyjaśnia rzecznik średzkiej straży.

W tym samym dniu przed godziną 20:00 wpłynęło zawiadomienie o pożarze słomy w miejscowości Piotrowice.

- Na miejscu stwierdzono, że ogień jest oddalony od siebie o kilka metrów, co wskazywało na podpalenie. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru oraz zabezpieczeniu pobliskich upraw kukurydzy  – tłumaczy D. Domaradzki.

W podobnym czasie zastępy straży pożarnej wysłano do miejscowości Chomiąża, gdzie wypalano trawy znajdujące się w pobliżu torów kolejowych.

W sobotni wieczór (8 września) dyżurny KP PSP otrzymał informację od rodziny nieprzytomnej osoby w miejscowości Jastrzębce.

- Na miejscu działania prowadziło pogotowie ratunkowe. Lekarz po badaniu stwierdził zgon osoby poszkodowanej. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia – wyjaśnia Dariusz Domaradzki.

Tego samego dnia, przed godziną 14:00, dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej wysłał zastępy straży pożarnej do wypadku na autostradzie A4.

- Wypadek miał miejsce na 123 km, w kierunku Wrocławia. Kierowca samochodu stracił panowanie nad pojazdem w skutek czego zjechał z drogi, wjeżdżając do rowu. Auto dachowało. Podróżujące osoby samochodem Volkswagen Golf, 68-mężczyzna oraz  58-letnia kobieta, opuścili samochód o własnych siłach. Osoby biorące udział w zdarzeniu odmówiły kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielanej przez strażaków. Na miejsce wezwano pomoc drogową, która odprowadziła auto na pobliski parking. Straty oszacowano na około 20 tys. zł –  informuje Dariusz Domardzki.

W minioną niedzielę (8 września) o godzinie 02:00 dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej otrzymał zgłoszenie o pożarze słomy pomiędzy miejscowościami Ujazd Górny – Karnice. 

- Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu pobliskiego ścierniska. Na okrąg ścierni, w pobliżu ognia, podano prądy wodne w celu dogaszeniu spalonej słomy. W pożarze zniszczeniu uległo około 40 bali słomy. Prawdopodobną przyczyną było podpalenie – informuje rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej.

(kb) fot. OSP Ujazd Górny / zdj. ilustracyjne