Na setnych urodzinach Pani Apolonii Bohorodycz

Na setnych urodzinach Pani Apolonii Bohorodycz

08.07. 2018

Kiedy na urodzinach śpiewamy 100 lat, życzymy osiągnięcia tego wieku. Mimo najszczerszych chęci zdajemy sobie sprawę, że to mało realne, aby tego dokonać. Choć nie zawsze, zdarzają się wyjątkowe osoby, które to życzenie spełniają.

 

Pani Apolonia Bohorodycz, bo o niej mowa, skończyła dziś 100 lat. 1918 rok to nie tylko wyjątkowa data dla Pani Apolonii, to wtedy narodziła się wolna i niepodległa Polska. Całe życie naszej drogiej jubilatki to jednocześnie współczesna historia naszego kraju. To okres, o którym uczymy się w szkole. To czas XX-lecia międzywojennego, to czas wojny i okupacji, to PRL i jego upadek, to w końcu czas znowu wolnej Polski. I to wszystko w trakcie życia Pani Apolonii.

Ale nie jest to tak wyjątkowe jak scena, której byliśmy dziś świadkami. Dowodem wyjątkowości tych 100 lat, jest zapłakana rodzina jubilatki, patrząca na nią z miłością i wzruszeniem. Składająca życzenia i śpiewająca „200 lat!!”. To chyba najpiękniejsze i najbardziej wartościowe podsumowanie życia każdego człowieka. Warto podkreślić, iż Pani Bohodrycz nie osiągnęła tego wieku ostatkiem sił. Błysk w oku i jasność umysłu mając 100 lat?! Ciężko uwierzyć, ale tak!

W uroczystości, która odbyła się dziś w Jszczynie, wzięli udział m.in. sołtys wsi, przedstawiciel Poczty Polskiej, burmistrz Środy Śląskiej, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz przedstawicielka Urzędu Stanu Cywilnego w Środzie Śl. Do życzeń wszystkich zgromadzonych dołączył się premier Mateusz Morawiecki wysyłając list, który odczytał burmistrz Adam Ruciński.

Chcieliśmy podejść i porozmawiać z Panią Apolonią, zapytać jak dożyć setki, jak wyglądało jej życie w tak trudnych dla naszego kraju czasach, pytań było dziesiątki… Ale nie dziś, dziś jest jej święto, a patrząc na jubilatkę. mamy dużo czasu na wywiad.

Dołączamy się do życzeń - 200 lat Pani Apolonio! Szczere gratulacje z okazji jubileuszu!

(lp) fot. Wime

DSC 0007

DSC 0012

DSC 0013

DSC 0026

DSC 0029

DSC 0042

DSC 0045

DSC 0053

DSC 0057

DSC 0059

DSC 0064

DSC 0069

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację