Wydrukuj tę stronę
Noś odblaski. To obowiązek!

Noś odblaski. To obowiązek!

26.03. 2019

Średzcy policjanci przypominają o obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Pieszy zobowiązany jest do noszenia odblasków po drodze po zmierzchu, poza terenem zabudowanym w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Każdy więc, komu leży na sercu bezpieczeństwo własne oraz najbliższych, powinien zaopatrzyć się w element odblaskowy.

Nie ulega wątpliwości, że noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest niedostateczna widoczność. Jednak także w okresie wiosenno-letnim nie można zapominać o tym małym, ale jakże ważnym elemencie, który w sposób bezsporny zapewnia pieszemu widoczność, a tym samym wpływa na jego bezpieczeństwo na drodze. Bowiem, jeśli osoba jest słabo widoczna na drodze, łatwiej może zostać potrącona przez samochód. Nawet niewielki element odblaskowy na ubraniu, plecaku, torbie może uratować życie i zdrowie.

Przypomnijmy.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek, zgodnie z którym pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie, tzn. więcej światła pada na prawą stronę drogi, zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierujących.  Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni nas przecież zderzak, karoseria samochodu, pasy bezpieczeństwa czy poduszka powietrzna. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się osób po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że dochodzi do wielu wypadków.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają  z pewnością kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Osoba, która ma na sobie ubranie w stonowanych szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzeżona zostanie przez kierowcę z dużym opóźnieniem.

Bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.

(ms) / fot. policja