Wydrukuj tę stronę


Nowe i dotychczasowe środki zapobiegawcze w związku z pandemią

1 Comment



Jak wiemy ferie to dla wielu wyjątkowy czas oraz okazja do wypoczynku. Dotychczas ferie zimowe były czasem wyjazdów, obozów i odwiedzin, jednak jak już zdołaliśmy się przekonać rok 2020, to rok niemiłych niespodzianek spowodowanych pandemią Covid-19. Rok 2021 zapowiada się równie nieprzewidywalny, a przynajmniej jego początek.



W czasie ferii zimowych organizować będzie można półkolonie dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej i obozy szkoleniowe dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego.

Podpisane przez ministra Czarnka rozporządzenie wprowadza zakaz organizacji wypoczynku w czasie przerwy świątecznej. Wiadomo również, że w okresie ferii  wypoczynek organizowany może być tylko w kraju.

Dopuszczone są dwie formy zorganizowanego wypoczynku. Może być on zorganizowany wyłącznie w formie półkolonii dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne w zakresie odpowiadającym klasom I–IV szkoły podstawowej oraz w formie obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego i oddziałów mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.

Do 22 grudnia w szkołach trwać będą zajęcia zdalne, a od 23 grudnia do 3 stycznia będzie przerwa świąteczna Bożego Narodzenia. Ferie zimowe rozpoczną się w jednakowym czasie w całej Polsce i potrwają od 4 do 17 stycznia.

Dodatkowo, podobnie jak inne liczne kraje europejskie, również Polska wprowadza ograniczenia w dniach z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. W godzinach od 19:00 do 6:00 na terenie całej Polski obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Co się zmieni od 28 grudnia do 17 stycznia?

  • Funkcjonowanie galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
  • Ograniczone zostanie funkcjonowanie hoteli – będą one dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
  • Zamknięte zostaną stoki narciarskie.
  • Infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.
  • Wprowadzona zostanie 10 dniowa kwarantanna dla ludzi przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Przedłużone zostają dotychczasowe obostrzenia:

  • Zakaz przemieszczania się osób poniżej szesnastego roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są tu półkolonie).
  • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:

- 50% liczby miejsc siedzących,

- 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

  • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
  • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
  • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
  • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
  • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
  • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
  • Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian

Przestrzeganie nowych i starych obostrzeń jest wskazane, aby uniknąć kolejnej fali zakażeń koronawirusem i wrócić do normalnego życia z dala od pandemii.

(mk) / fot. Paweł Guz / KPRM





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
Nie przegap tych artykułów.