piątek 29.05.2020

Imieniny: Magdaleny Bogumiły

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Środzie Śląskiej

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Środzie Śląskiej

04.05. 2019

Wczoraj w całej Polsce obchodzone było Święto Konstytucji 3 Maja. 228 lat temu, po burzliwej debacie Sejm Czteroletni przyjął Ustawę Rządową, która przeszła do historii jako pierwsza w Europie i druga na świecie. Także w Środzie Śląskiej zorganizowano uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Świętowanie rozpoczęto mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele p.w. św. Andrzeja Apostoła. Następnie uczestnicy, na czele ze Średzką Orkiestrą Dętą, żołnierzami 10 Pułku Dowodzenia we Wrocławiu oraz przedstawicielami pocztów sztandarowych, przeszli pod pomnik Żołnierzy Polskich na Plac Wolności (rynek dolny), gdzie przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego na maszt wciągnięto flagę Polski, która królowała wśród wielu powiewających w mieście biało – czerwonych symboli narodowych.

Podczas uroczystości głos zabrali - burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, starosta powiatu średzkiego Krzysztof Szałankiewicz oraz przedstawiciel wojska. Obaj samorządowcy wspominali o wydarzeniach historycznych oraz wybitnych i znanych na całym świecie osobistościach, które pojawiły się również w średzkiej historii, a był to m.in. Napoleon Bonaparte. 

Po wystąpieniach, lokalne władze, przedstawiciele instytucji oraz stowarzyszeń złożyli kwiaty pod pomnikiem. Również przedstawiciele młodszego grona, których reprezentowała delegacja przedszkolaków z Ciechowa, chwilą ciszy i pamiątkowym bukietem uczciła to doniosłe wydarzenie. 

Po części oficjalnej wszyscy zebrani na średzkim rynku wysłuchali patriotyczno – religijnych pieśni wykonanych przy akompaniamencie Średzkiej Orkiestry Dętej.

W wielu miastach Uchwalenie Konstytucji 3 Maja jest upamiętniane poprzez marsze i zawody sportowe. Organizowane są biegi, rajdy i maratony. W naszym mieście ponownie zorganizowano Rodzinny Piknik Rowerowy. Pod czujnym okiem Straży Miejskiej uczestnicy zmierzali ulicami gminnych miejscowości, aby w połowie trasy spotkać się w Przedmościu, gdzie dla wszystkich przewidziano przerwę na regenerację sił, ciepły poczęstunek oraz  konkurs wiedzy rodzinnej.

Pomimo niesprzyjającej pogody uczestnicy dotarli do mety z widocznym zadowoleniem na twarzach.

(kb) / fot. mw i kb

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze komentarze

Jakie były koszty udziału w tej gali? bo wiele gmin zrezygnowało 15 tys zł za udział to chyba troch...
Ale to prawda , dawne przedszkole koło parku, po remoncie stoi puste i niewykorzystane. To samo z bu...
Jeśli w temacie zagospodarowania centrum Wilkszyna, przypisywane są jakiekolwiek zasługi pań - radne...
Warto uczyć się języków obcych. Żeby nie być Dolce far NIENTE- jak Platforma Obywatelska. Partia ma...

Lokalne ogłoszenia drobne

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…

14.05.2020 06:33 wrote:

Wykonam usługi spawalnicze (płoty, bramy, schody ,konstrukcje stalowe, zabudowy, stoły itp.) Jestem mobilny więc prace mogę wykonać w ter…